Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nova to zase prokaučovala, asi jí chybí Železného frňák na divácké hity. Nejsledovanější seriál jara Policie Modrava má opět problém

24.07.2015
Nova to zase prokaučovala, asi jí chybí Železného frňák na divácké hity. Nejsledovanější seriál jara Policie Modrava má opět problém

Foto: TV Nova

Popisek: Soňa Norisová a Jaroslav Satoranský v seriálu Policie Modrava

Policie Modrava bodovala hned od začátku, přesto historie jejího vzniku je plná zádrhelů. Režisér a scenárista Jaroslav Soukup napsal prvních šestnáct dílů už před lety, až po nějaké době mu dovolili natočit alespoň pilot, který přes obrovský úspěch zůstal dlouho osamocen. I mimořádný jarní úspěch seriálu, zdá se, šéfy Novy dokonale překvapil…

Jak napsal odborný server Mediaguru: „Nový seriál televize Nova Policie Modrava se stal fenoménem letošního vysílání. V prvním pololetí roku 2015 byl nejsledovanějším pořadem. Jeho nejúspěšnější díl, vysílaný 24. května, zhlédlo v průměru 2,32 milionu diváků starších 15 let při podílu 53 %.“ A dodal: „V současnosti se přes hranici dvou milionů diváků televizní pořady obvykle nedostávají. Policie Modrava tak překonala nejen tradiční „top pořad roku“ Televizní noviny, ale i jiný seriál z produkce televize Nova – Ordinaci v růžové zahradě.“ Čekali byste tedy, že na tak mimořádný úspěch TV Nova naváže hned na podzim novými díly? Ani náhodou, vypadá to, že i management naší největší televize úspěch natolik překvapil, že podle informací tiskového mluvčího Martina Šnýdra se letos v létě píší scénáře a příští léto se teprve bude točit. Takže je pravděpodobné, že nové díly diváci uvidí nejdříve na jaře roku 2017.

Pohnutá historie seriálu

Pilotní film byl vysílán už v roce 2008. Plánovaný seriál, který napsal komerčně megaúspěšný Jaroslav Soukup spolu s Miroslavem Vaicem, byl údajně z důvodu finanční krize zrušen a pilotní film byl odvysílán až v říjnu2011. V roce 2013 bylo oznámeno, že seriál nakonec bude natočen. Premiéru jako šestnáctidílný seriál měl letos na jaře a dál už to známe, strhnul divácký rekord. „Dva roky jsme psali TV seriál »Policie Modrava«, celkem 16 dílů. Natočil jsem první pilotní díl, který měl obrovský úspěch. Bez nějaké větší reklamy měl sledovanost 1,8 milionu lidí, ale bohužel majitel TV Nova natáčení zarazil s tím, že je to finančně nákladné. Velmi mě to mrzí,“ zhodnotil to před časem režisér a scenárista Soukup.

Jaroslav Soukup je autorem mnoha filmových evergreenů, třeba Vítr v kapse nebo Láska z pasáže.  „Vítr v kapse stál 3,2 milionu, což byla spodní hranice. V té době průměrný barrandovský film stál pět, šest milionů. Čistý zisk byl 15 milionů. V té době! To samé bylo u Lásky z pasáže, ten jsme natočili za 3,6 milionu korun a zisk byl také přes 15 milionů korun,“ řekl k tomu pro Aha! Soukup a dodal: „Je pravda, že dneska bych byl milionář, ale tehdy jsme z toho nic neměli. Jen pár tisíc z tantiém. Jinak všechno šlo do státní kasy. Ale víte co, bylo to prima. Na penězích mi vůbec nezáleželo, důležité bylo natáčet. Jsem rád, že jsem tu možnost měl. Dneska bych takové Romaneto s Viktorem Preisem nebo Pěsti ve tmě těžko natočil.“ A realita mu dává za pravdu, jako by úspěchy nic neznamenaly, ani ve filmu a dokonce ani v televizi.

Zajímavosti za zákulisí natáčení seriálu

Protože bude trvat tak dlouho, než se objeví (díky „prozíravosti“ managementu TV Nova) nové díly, připomeňme si pikantérie z natáčení první série…

V celém seriálu hrálo 248 herců, v epizodách a komparsu další desítky místních obyvatel Šumavy. Natáčel se přes 8 měsíců v originálních  reálech a exteriérech na různých místech Šumavy. Žádná scéna nebyla natočena v ateliéru.

V seriálu se vyskytují v dialozích jména skutečných obyvatel Srní – Šebíková, Potužník, Kůrková, Krouparová a další.

Několika díly prochází postava lesního dělníka Šmídmajera. Tuto menší roli hraje jeden z místních obyvatel Srní, pan Kroupar.

Také v 1.díle „Za lepších okolností“ hraje epizodu pytláka Pavel Mezsároš ze Srní.

Pro několik postav seriálu byly předobrazem skuteční obyvatelé Šumavy. Na příklad Emil Kintzl, kterého hraje Ladislav Mrkvička, je legendární šumavský učitel, sportovec a znalec Šumavy, který dodnes žije v Kašperských Horách. Je to jediná postava seriálu pojmenovaná po reálném člověku.

Cestář Honza Jáchim ze Srní byl předobrazem pro roli cestáře Cermana, kterého hraje Martin Zahálka. Honza Jáchim je už třetí generace rodiny šumavských cestářů. Scény s cestářem Cermanem se natáčely v autentickém cestářském domku pod Srním.

Jedna z prodavaček konzumu na Srní, byla inspirací pro roli prodavačky Nováčkové, kterou hraje Táňa Medvecká. Muž skutečné prodavačky byl také policista, ale na rozdíl od filmového policisty Nováčka nepije, ani svoji ženu nebije…

Postavu Venci Kurvy přinesla do seriálu spisovatelka a scénáristka Naďa Horáková, která se podílela na scénářích několika dílů. Skutečný Venca Kurva žije na jižní Moravě.

Dlouholetá recepční Hotelu Srní, byla volnou inspirací pro roli recepční Bláhové, kterou hraje herečka Dagmar Čárová.

Roubená chalupa, v níž bydlí pošťačka Válková, kterou hraje Jana Boušková, ve skutečnosti není na Modravě, ale na Hrádkách u Srní. Je to přes 200 let stará roubenka. Její majitelka Pavla Zelinová zemřela těsně před loňským natáčením závěrečných dílů.

Kursy němčiny na Obecním úřadu v Srní, které jsou v několika dílech seriálu, nejsou výmyslem scenáristů. Donedávna se zde skutečně konaly a němčinu vyučovala dlouholetá starostka Srní Ivana Pěčová.

Několik scén 4. dílu „Případ Strnad“ se natáčelo v originálním generálském bunkru na břehu řeky Křemelné, který zde byl vybudován v 50tých letech minulého století, kdy se část šumavského území přeměnila na Vojenský újezd, kam měli civilisté zákaz vstupu. Z betonového bunkru generálové sledovali tankové střelby.

Ve 13. díle „Cigaretový kouř“ zkomplikovala natáčení scéna požáru stodoly. Nakonec se musela natočit mimo Národní park Šumava. Filmaři si ji postavili v Platoři u Bohdašic, kde nehrozilo rozšíření požáru. Při požáru asistovali dobrovolní hasiči ze Srní a Dlouhé vsi.

Hasiči ze Srní si zahráli i v 6. dílu „Mrtvý v řece“ kdy vytahovali u jezu v Radešově utopence.

Herec Jan Pohan, který má dlouhá léta chalupu na Kvildě, hraje v prvních dílech bývalého náčelníka policejní stanice na Kašperských Horách. V roce 2013 se však těžce zranil a musel z natáčení odstoupit. Nahradil ho herec Dušan Sitek

Pro roli náčelníka šumavské Horské služby nemohl režisér Soukup dlouho najít vhodného představitele. Nakonec roli svěřil hokejistovi Davidovi Pospíšilovi, který hrál několik let za mužstvo Plzně. Je to vůbec poprvé co v českém seriálu hraje bývalý profesionální hokejista.

Při realizaci seriálu nelze vždy vzhledem k potřebám natáčení dodržet reálné názvy míst, kde se natáčelo. Na příklad scéna, která se ve scénáři odehrává na poště v Hartmanicích, se ve skutečnosti celá natáčela na poště v Kašperských Horách. A podobné situace se opakovaly několikrát. Tolik na vysvětlenou pro diváky, znalce a milovníky Šumavy.

Ladislav Mrkvička v ledové Vydře

Herec Ladislav Mrkvička představuje v seriálu Emila Kintzla, legendárního šumavského učitele, sportovce a šumavského patriota, který dodnes žije v Kašperských Horách. Láďa Mrkvička, kterému je 76, musel v seriálu běhat s mladým Filipem Tomsou kolem Vydry u Turnerovy chaty. Některé scény také předpisovaly, že se musí mýt do půli těla v ledové Vydře… Záběry se několikrát opakovaly, Láďa všechno splnil, ale o pauze si postěžoval pomocné režisérce: „Já jsem z chalupy zvyklej na ledacos, ale tohle…? Na to se můžu…!“

Herec pohřbený zaživa

Ve 4. dílu, který se jmenuje „Případ Strnad“, se najde mrtvola muže pohřbená v rašelině. Tuto nevděčnou roli musel sehrát herec Rostislav Trtík. Přestože bylo léto, v lese u Srní byla pěkná zima. Kostymérky musely herce obléknout do neoprenu, ten si lehl do vykopané jámy. Pak ho pracovníci štábu zahrnuli mokrou rašelinou. Nechali mu jen malý průduch, aby mohl dýchat. Herec tam disciplinovaně ležel čtyři hodiny, než se celá scéna natočila.

Hadí žena

Herečka Ivana Milbachová hraje v posledním, 16. dílu dílu bývalou cirkusačku, která kdysi pod šapitó předváděla číslo Hadí ženy. Ve scénáři měla předepsáno, že se ve venkovské hospodě zakloní a v zubech zvedne z podlahy prázdný půllitr. Ivana trénovala dva měsíce a dokázala to.

Režisér Soukup byl tím pádem nepotřeboval žádnou dublérku. Jenže den před natáčením Ivaně Milbachové ruplo v zádech a byl konec. Režisér musel celou scénu nakonec natočit jinak.

Vše se natáčelo ve slavném hostinci U Kopů v Nezamyslicích. Kompars tvořili místní obyvatelé. Pomocné režisérce se nelíbilo, že se málo baví, hlavně trojice mužů u jednoho stolu. Neustále k nim chodila a povzbuzovala je. „Bavte se chlapi, neseďte tu jako zařezaní.“ Jenže pořád to nebylo ono. Když už k nim šla po třetí a znovu je přesvědčovala, aby byli živější a nemlčeli, tak se na ni jeden ze štamgastů podíval a řekl: „Ale my už jsme si všechno řekli…“

Mrtvý kůň

Příběh 2.dílu „Ranč“ byl inspirován skutečnou událostí, která se stala na ranči Vogelsang u Kašperských Hor. Majiteli ranče Romanovi Halbhuberovi před pár lety někdo otrávil koně a bizona. Dodnes se to nevyšetřilo, zatímco v našem seriálu ano. Celý díl se natáčel na ranči Vogelsang a nejobtížnější scéna byla právě s mrtvým koněm. Bylo koncem května, 2 stupně nad nulou a celý den hustě pršelo. Déšť se občas měnil v poletující vločky sněhu. Veterinář ze Sušice, pan Zelený, musel koně několikrát uspávat, protože „mrtvý“ kůň se v ledovém dešti neustále probouzel.

Filmaře málem sežrali komáři

Při letním natáčení v šumavských lesích štáb seriálu trpěl nájezdy komárů a tiplic. Nejhorší byly noční scény, kdy světla přitahovala obrovské mraky komárů a ti útočili na nebohé filmaře a herce, takže produkce musela zajistit bednu sprejů proti komárům, aby se vůbec dalo točit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová