Otáčivé hlediště ohrožuje světovou hodnotu zámecké zahrady, říká premiér. Proč mluví ve sněmovně o Českém Krumlovu? Obrátil se na něj exhejtman: Někteří do Paříže podsouvají staronové polopravdy
12.07.2015
Foto: Jihočeské divadlo, p. o.
Popisek: Otáčivé jeviště v Českém Krumlově
Záležitost přírodního divadla s otáčivým hledištěm v zahradě státního zámku Český Krumlov je pod drobnohledem nejen Jihočechů, ale i ministerstva kultury a všech, kdo si uvědomují jedinečnost tohoto počinu, který je zapsán v seznamu UNESCO.
Znepokojení z negativní kampaně
Dílčí kontroverzní téma, jímž jsou diskuze o výstavbě zcela nové točny na jiném místě, nadhodil na poslední schůzi poslanecké sněmovny jihočeský poslanec a někdejší hejtman Jan Zahradník (ODS) z Českých Budějovic. Využil k tomu blok ústních interpelací na členy vlády.
„Problematiku otáčivého hlediště v Krumlově sleduji už více než padesát let, ať už jako divák, či jako regionální politik. Vždy jsem byl a jsem i nadále příznivcem tohoto jedinečného kulturního fenoménu. Velmi mne proto znepokojuje, že křehký konsensus, kterého bylo v minulých letech dosaženo a podle kterého se měla začít připravovat stavba nové točny v zámecké zahradě, je v současné době narušen zesilující kampaní proti tomuto záměru,“ uvedl problematiku.
Česká televize podporuje nesprávnou stranu?
Lidé, kteří nemají žádné pověření, aby Českou republiku zastupovali, podsouvají podle jeho slov do Centra pro světové dědictví UNESCO v Paříži staronové polopravdy. „Posledním počinem tohoto druhu byl pořad veřejnoprávní České televize Reportéři ČT, podle kterého v naší zemi existují pouze lidé, kteří požadují odstranění otáčivého hlediště ze zámecké zahrady, což není pravda,“ zdůraznil s tím, že by chtěl slyšet oficiální postoj vlády k této problematice.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky se věcí zabývá ministr kultury Herman. „Určitě vás také nepřekvapí konstatování, že pan ministr Herman není první ministr kultury, který se touto otázkou zabývá. Znamená to, že je to kauza, která se táhne už řadu let,“ zmínil pro začátek.
Nová architektonická soutěž. Mimo hlavní osu?
Pokud jde o aktuální informace, co se v tuto chvíli odehrává, v srpnu loňského roku byla podle připomenutí premiéra do České republiky pozvána monitorovací mise mezivládního výboru pro světové dědictví UNESCO, aby projednala další postup umístění otáčivého hlediště v zámecké zahradě českokrumlovského státního zámku. „V listopadu loňského roku obdržela Česká republika detailní zprávu z této monitorovací mise, která obsahovala řadu konkrétních doporučení, jak dále postupovat, včetně doporučení, která se vztahují k vypsání architektonické soutěže na nové otáčivé hlediště,“ zmínil předseda vlády.
Počátkem letošního roku byla zahájena příprava dvoukolové soutěže na podobu nového demontovatelného otáčivého hlediště. „V souladu s doporučeními monitorovací mise a v součinnosti České komory architektů byly dopracovány podmínky soutěže, její předběžný harmonogram a také návrh složení hodnotící komise této architektonické soutěže,“ podotkl Sobotka.
Současně byla prověřena možnost zpracování územní studie pro umístění zázemí divadla mimo území zámecké zahrady a projednána možnost jiného než stávajícího umístění otáčivého hlediště mimo hlavní osu zámecké zahrady.
Rehabilitace zahrady
Předseda vlády se zmínil i o obnově zámecké zahrady a letohrádku Bellarie. „V souladu s doporučením monitorovací mise byl Národním památkovým ústavem připraven plán rehabilitace zámecké zahrady. Ten plán se jmenuje Aktualizovaný rámcový časový harmonogram předprojektové a projektové přípravy a realizace památkové obnovy zahrady včetně letohrádku Bellarie. Počítá s tím, že by se celková obnova zahrady zahájila již na přelomu let 2015 a 2016,“ objasnil Sobotka.
Zmíněné kroky by měly garantovat řešení, které skloubí jak požadavky památkové péče, tak prý požadavky silné části veřejnosti na pokračování divadelní tradice, spojené s otáčivým hledištěm v zámecké zahradě zámku v Českém Krumlově.
Podle premiéra bude ponechána stávající točna na aktuálním místě pouze po dobu, která bude nezbytně nutná k vyhlášení a také vyhodnocení architektonické soutěže. A také po dobu následné realizace nové demontovatelné točny. „Chci vás ujistit, že vláda má silný zájem na tom, aby tento problém byl řešen způsobem, který umožní zachovat divadelní tradici v Českém Krumlově, která je velmi silně spojena s tamním parkem u zámku,“ dodal premiér.
Politik, exhejtman, akademik
Jan Zahradník, který dotaz vznesl, se narodil v Českých Budějovicích. Vysokoškolské vzdělání získal na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze v oboru učitelství matematiky a fyziky. Po ukončení svých studií pracoval jako středoškolský učitel na Gymnáziu J. V. Jirsíka. Následně založil soukromé Česko-anglické gymnázium, s. r. o., jehož byl do roku 2000 ředitelem.
Do politiky vstoupil v roce 1989 jako spoluzakladatel Občanského fóra středoškolských učitelů Jihočeského kraje. Od roku 1990 je zastupitelem města České Budějovice. Členem ODS je od roku 1991. V roce 2000 byl zvolen prvním hejtmanem nově vzniklého Jihočeského kraje, tuto funkci vykonával do roku 2008. V letech 2009 až 2011 byl prorektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pro zahraniční vztahy. V současné době vyučuje jako odborný asistent na Katedře matematiky Pedagogické fakulty. Je ženatý, má dvě dospělé dcery a tři vnučky.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš