Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Těžit ropu v Arktidě? Stejné jako postavit ropnou plošinu uprostřed Českého Krumlova. A tak to vyzkoušíme!

08.07.2015
Těžit ropu v Arktidě? Stejné jako postavit ropnou plošinu uprostřed Českého Krumlova. A tak to vyzkoušíme!

Autor: greenpeace.org

Popisek: Greenpeace během svého happeningu.

Přímo v centru Českého Krumlova vyrostla dnes na několik hodin obří ropná plošina. Maketu, kterou vytvořili profesionální umělci, pak během dne symbolicky zablokovaly desítky lidí v lodích. Vzkazem #sHellNO vodáci vyjádřili svůj nesouhlas s riskantními plány firmy Shell na těžbu ropy v Arktidě.

Poprvé to nevyšlo, a teď?

V těchto dnech se totiž Shell připravuje k zahájení průzkumné těžby v Čukotském moři. Firma se již jednou o průzkumné vrty pokoušela, ale její úsilí skončilo blamáží. Společnost Royal Dutch Shell totiž oznámila, že místo ropných vrtů plánovaných na letošní léto u pobřeží Aljašky si dá „pauzu“, aby se připravila na těžbu později. To bylo v únpru 2013: Vzhledem k tomu, že firma musela své poškozené vrtné lodi kvůli opravám odtáhnout do asijských doků, bylo zřejmé, že nemůže pokračovat ve svých plánech.

Podle amerických vědců je zde 75 % šance, že dojde k úniku ropy a katastrofě, na niž firma není připravena. Symbolem nesouhlasu s těžbou v Arktidě se letos stali lidé na kajacích - "kajaktivisté", kteří blokovali ropnou plošinu Polar Pioneer v přístavu města Seattle předtím, než vyplula do arktických vod. 

Chtěli byste ropnou plošinu v rezervaci UNESCO?

„Těžit ropu v jedné z posledních nedotčených oblastí přírody na Zemi je stejně absurdní, jako kdyby těžaři postavili ropnou plošinu doprostřed památkové rezervace UNESCO. Proto jsme se dnes na lodích sešli právě v Českém Krumlově,” vysvětluje smysl dnešní akce koordinátor arktické kampaně v Greenpeace ČR, Petr Kucka, a dodává: „Tímto způsobem jsme zároveň chtěli podpořit kajaktivisty ze Seattlu a vzkázat světu, že ani nám v Česku není osud Arktidy lhostejný."

Navzdory horkému počasí připluli někteří vodáci do Krumlova dokonce v kostýmech ledních medvědů. Další dobrovolníky Greenpeace ze šesti zemí Evropy se dnes možné potkat rovněž v krumlovských ulicích, kde sbírají podpisy pod petici za ochranu Arktidy [4] a informují kolemjdoucí o rizicích arktické těžby. Doprovází je i lední medvědice Paula - od pravého ledního medvěda téměř k nerozeznání.

Dnešní akce byla součástí celosvětových protestů proti těžební činnosti v Arktidě. Podobné demonstrace probíhají v těchto dnech i ve Finsku, Dánsku, Švýcarsku, Spojených státech, a mnoha dalších zemích. Cílem těchto aktivit je vytvoření veřejného tlaku na prezidenta Obamu a americkou administrativu, aby zrušila firmě Shell povolení k těžbě. 

Seznam incidentů a nehod

Organizace Greenpeace také prosazuje, aby v Arktidě vznikla celosvětová rezervace, která bude chráněná jako nedotknutelné přírodní dědictví. Arktické snahy Shellu provází dlouhý seznam nehod a incidentů, které byly jen kousek od pohromy. Podle Greenpeace citlivé arktické prostředí ohrožují jak klimatické změny, tak těžba ropy. Jak mořský led taje, ropné společnosti ve své honbě za ropou pronikají stále dál na sever. Těžba za mrazivým polárním kruhem je však extrémně nebezpečná. Komplikují ji nízké teploty i velká izolovanost Arktidy. V případě ropné havárie by bylo téměř nemožné její následky zlikvidovat. 

Ekologové bojují za Arktidu, protože ji považují za jednu z posledních oblastí nedotčené přírody. Jejím srdcem je severní pól nacházející se na trvale zamrzlém oceánu. Pod ledem jsou vody kypící životem, na kterém hoduje mnoho úžasných živočichů, jako jsou velryby, sviňuchy, tuleni, lední medvědi či mořští ptáci. Většinu z těchto druhů nikde jinde na světě nenajdete.

Jaká je dnes Arktida?

Od roku 1979 se však ledový pokryv Arktidy zmenšil o více než čtyři miliony čtverečních kilometrů (tedy o více než polovinu!). To je území plochou téměř srovnatelné s rozlohou Evropské unie. Naše závislost na ropě urychluje klimatické změny, a tím i tání ledu. Změny klimatu v Arktidě probíhají rychleji než kdekoliv jinde na Zemi. Led, který byl zmrzlý po mnoho tisíciletí, se rozpadá a taje.

Lední medvědi v Arktidě

Varování nebo příležitost?

Ropné společnosti ovšem nevnímají ubývající led jako varování, ale jako příležitost. Závodí o vytěžení posledního velkého rezervoáru ropy.

V létě je Arktida plná života: každý rok sem putují vyvést svá mláďata tisíce tažných ptáků. Arktického léta využívají i velryby. Putují tisíce kilometrů z teplých moří, kde se množí, do chladnějších vod Arktidy, kde svá mláďata vychovávají. Ohrožení mroži rodí svá mláďata již koncem jara a celé léto je v moři kojí.

Zejména v tomto období by ropná havárie byla nesmírnou katastrofou a zasáhla by ekosystémy po celém světě. Odborníci přitom uvádějí, že pod mořským dnem v oblasti Arktidy může být devadesát miliard barelů ropy. Může se to zdát hodně, ale ve skutečnosti je to zásoba, která by uspokojila celosvětovou poptávku na pouhé tři roky! 

Argumenty ekologů

Pokud bylo někdy a někde třeba říct: „Zastavte to tady a teď”, pak je to právě dnes v Arktidě. Nemá smysl riskovat další ropné havárie, které navíc nebude možné zlikvidovat. 

Greenpeace proto usiluje o:

  • vytvoření mezinárodně chráněné oblasti v neobydlené oblasti kolem severního pólu
  • zákaz průzkumných ropných vrtů a těžby ropy v Arktidě
  • zákaz průmyslového rybolovu v Arktidě

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace