Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Těžit ropu v Arktidě? Stejné jako postavit ropnou plošinu uprostřed Českého Krumlova. A tak to vyzkoušíme!

08.07.2015
Těžit ropu v Arktidě? Stejné jako postavit ropnou plošinu uprostřed Českého Krumlova. A tak to vyzkoušíme!

Foto: greenpeace.org

Popisek: Greenpeace během svého happeningu.

Přímo v centru Českého Krumlova vyrostla dnes na několik hodin obří ropná plošina. Maketu, kterou vytvořili profesionální umělci, pak během dne symbolicky zablokovaly desítky lidí v lodích. Vzkazem #sHellNO vodáci vyjádřili svůj nesouhlas s riskantními plány firmy Shell na těžbu ropy v Arktidě.

Poprvé to nevyšlo, a teď?

V těchto dnech se totiž Shell připravuje k zahájení průzkumné těžby v Čukotském moři. Firma se již jednou o průzkumné vrty pokoušela, ale její úsilí skončilo blamáží. Společnost Royal Dutch Shell totiž oznámila, že místo ropných vrtů plánovaných na letošní léto u pobřeží Aljašky si dá „pauzu“, aby se připravila na těžbu později. To bylo v únpru 2013: Vzhledem k tomu, že firma musela své poškozené vrtné lodi kvůli opravám odtáhnout do asijských doků, bylo zřejmé, že nemůže pokračovat ve svých plánech.

Podle amerických vědců je zde 75 % šance, že dojde k úniku ropy a katastrofě, na niž firma není připravena. Symbolem nesouhlasu s těžbou v Arktidě se letos stali lidé na kajacích - "kajaktivisté", kteří blokovali ropnou plošinu Polar Pioneer v přístavu města Seattle předtím, než vyplula do arktických vod. 

Chtěli byste ropnou plošinu v rezervaci UNESCO?

„Těžit ropu v jedné z posledních nedotčených oblastí přírody na Zemi je stejně absurdní, jako kdyby těžaři postavili ropnou plošinu doprostřed památkové rezervace UNESCO. Proto jsme se dnes na lodích sešli právě v Českém Krumlově,” vysvětluje smysl dnešní akce koordinátor arktické kampaně v Greenpeace ČR, Petr Kucka, a dodává: „Tímto způsobem jsme zároveň chtěli podpořit kajaktivisty ze Seattlu a vzkázat světu, že ani nám v Česku není osud Arktidy lhostejný."

Navzdory horkému počasí připluli někteří vodáci do Krumlova dokonce v kostýmech ledních medvědů. Další dobrovolníky Greenpeace ze šesti zemí Evropy se dnes možné potkat rovněž v krumlovských ulicích, kde sbírají podpisy pod petici za ochranu Arktidy [4] a informují kolemjdoucí o rizicích arktické těžby. Doprovází je i lední medvědice Paula - od pravého ledního medvěda téměř k nerozeznání.

Dnešní akce byla součástí celosvětových protestů proti těžební činnosti v Arktidě. Podobné demonstrace probíhají v těchto dnech i ve Finsku, Dánsku, Švýcarsku, Spojených státech, a mnoha dalších zemích. Cílem těchto aktivit je vytvoření veřejného tlaku na prezidenta Obamu a americkou administrativu, aby zrušila firmě Shell povolení k těžbě. 

Seznam incidentů a nehod

Organizace Greenpeace také prosazuje, aby v Arktidě vznikla celosvětová rezervace, která bude chráněná jako nedotknutelné přírodní dědictví. Arktické snahy Shellu provází dlouhý seznam nehod a incidentů, které byly jen kousek od pohromy. Podle Greenpeace citlivé arktické prostředí ohrožují jak klimatické změny, tak těžba ropy. Jak mořský led taje, ropné společnosti ve své honbě za ropou pronikají stále dál na sever. Těžba za mrazivým polárním kruhem je však extrémně nebezpečná. Komplikují ji nízké teploty i velká izolovanost Arktidy. V případě ropné havárie by bylo téměř nemožné její následky zlikvidovat. 

Ekologové bojují za Arktidu, protože ji považují za jednu z posledních oblastí nedotčené přírody. Jejím srdcem je severní pól nacházející se na trvale zamrzlém oceánu. Pod ledem jsou vody kypící životem, na kterém hoduje mnoho úžasných živočichů, jako jsou velryby, sviňuchy, tuleni, lední medvědi či mořští ptáci. Většinu z těchto druhů nikde jinde na světě nenajdete.

Jaká je dnes Arktida?

Od roku 1979 se však ledový pokryv Arktidy zmenšil o více než čtyři miliony čtverečních kilometrů (tedy o více než polovinu!). To je území plochou téměř srovnatelné s rozlohou Evropské unie. Naše závislost na ropě urychluje klimatické změny, a tím i tání ledu. Změny klimatu v Arktidě probíhají rychleji než kdekoliv jinde na Zemi. Led, který byl zmrzlý po mnoho tisíciletí, se rozpadá a taje.

Lední medvědi v Arktidě

Varování nebo příležitost?

Ropné společnosti ovšem nevnímají ubývající led jako varování, ale jako příležitost. Závodí o vytěžení posledního velkého rezervoáru ropy.

V létě je Arktida plná života: každý rok sem putují vyvést svá mláďata tisíce tažných ptáků. Arktického léta využívají i velryby. Putují tisíce kilometrů z teplých moří, kde se množí, do chladnějších vod Arktidy, kde svá mláďata vychovávají. Ohrožení mroži rodí svá mláďata již koncem jara a celé léto je v moři kojí.

Zejména v tomto období by ropná havárie byla nesmírnou katastrofou a zasáhla by ekosystémy po celém světě. Odborníci přitom uvádějí, že pod mořským dnem v oblasti Arktidy může být devadesát miliard barelů ropy. Může se to zdát hodně, ale ve skutečnosti je to zásoba, která by uspokojila celosvětovou poptávku na pouhé tři roky! 

Argumenty ekologů

Pokud bylo někdy a někde třeba říct: „Zastavte to tady a teď”, pak je to právě dnes v Arktidě. Nemá smysl riskovat další ropné havárie, které navíc nebude možné zlikvidovat. 

Greenpeace proto usiluje o:

  • vytvoření mezinárodně chráněné oblasti v neobydlené oblasti kolem severního pólu
  • zákaz průzkumných ropných vrtů a těžby ropy v Arktidě
  • zákaz průmyslového rybolovu v Arktidě

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš