Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Těžit ropu v Arktidě? Stejné jako postavit ropnou plošinu uprostřed Českého Krumlova. A tak to vyzkoušíme!

08.07.2015
Těžit ropu v Arktidě? Stejné jako postavit ropnou plošinu uprostřed Českého Krumlova. A tak to vyzkoušíme!

Foto: greenpeace.org

Popisek: Greenpeace během svého happeningu.

Přímo v centru Českého Krumlova vyrostla dnes na několik hodin obří ropná plošina. Maketu, kterou vytvořili profesionální umělci, pak během dne symbolicky zablokovaly desítky lidí v lodích. Vzkazem #sHellNO vodáci vyjádřili svůj nesouhlas s riskantními plány firmy Shell na těžbu ropy v Arktidě.

Poprvé to nevyšlo, a teď?

V těchto dnech se totiž Shell připravuje k zahájení průzkumné těžby v Čukotském moři. Firma se již jednou o průzkumné vrty pokoušela, ale její úsilí skončilo blamáží. Společnost Royal Dutch Shell totiž oznámila, že místo ropných vrtů plánovaných na letošní léto u pobřeží Aljašky si dá „pauzu“, aby se připravila na těžbu později. To bylo v únpru 2013: Vzhledem k tomu, že firma musela své poškozené vrtné lodi kvůli opravám odtáhnout do asijských doků, bylo zřejmé, že nemůže pokračovat ve svých plánech.

Podle amerických vědců je zde 75 % šance, že dojde k úniku ropy a katastrofě, na niž firma není připravena. Symbolem nesouhlasu s těžbou v Arktidě se letos stali lidé na kajacích - "kajaktivisté", kteří blokovali ropnou plošinu Polar Pioneer v přístavu města Seattle předtím, než vyplula do arktických vod. 

Chtěli byste ropnou plošinu v rezervaci UNESCO?

„Těžit ropu v jedné z posledních nedotčených oblastí přírody na Zemi je stejně absurdní, jako kdyby těžaři postavili ropnou plošinu doprostřed památkové rezervace UNESCO. Proto jsme se dnes na lodích sešli právě v Českém Krumlově,” vysvětluje smysl dnešní akce koordinátor arktické kampaně v Greenpeace ČR, Petr Kucka, a dodává: „Tímto způsobem jsme zároveň chtěli podpořit kajaktivisty ze Seattlu a vzkázat světu, že ani nám v Česku není osud Arktidy lhostejný."

Navzdory horkému počasí připluli někteří vodáci do Krumlova dokonce v kostýmech ledních medvědů. Další dobrovolníky Greenpeace ze šesti zemí Evropy se dnes možné potkat rovněž v krumlovských ulicích, kde sbírají podpisy pod petici za ochranu Arktidy [4] a informují kolemjdoucí o rizicích arktické těžby. Doprovází je i lední medvědice Paula - od pravého ledního medvěda téměř k nerozeznání.

Dnešní akce byla součástí celosvětových protestů proti těžební činnosti v Arktidě. Podobné demonstrace probíhají v těchto dnech i ve Finsku, Dánsku, Švýcarsku, Spojených státech, a mnoha dalších zemích. Cílem těchto aktivit je vytvoření veřejného tlaku na prezidenta Obamu a americkou administrativu, aby zrušila firmě Shell povolení k těžbě. 

Seznam incidentů a nehod

Organizace Greenpeace také prosazuje, aby v Arktidě vznikla celosvětová rezervace, která bude chráněná jako nedotknutelné přírodní dědictví. Arktické snahy Shellu provází dlouhý seznam nehod a incidentů, které byly jen kousek od pohromy. Podle Greenpeace citlivé arktické prostředí ohrožují jak klimatické změny, tak těžba ropy. Jak mořský led taje, ropné společnosti ve své honbě za ropou pronikají stále dál na sever. Těžba za mrazivým polárním kruhem je však extrémně nebezpečná. Komplikují ji nízké teploty i velká izolovanost Arktidy. V případě ropné havárie by bylo téměř nemožné její následky zlikvidovat. 

Ekologové bojují za Arktidu, protože ji považují za jednu z posledních oblastí nedotčené přírody. Jejím srdcem je severní pól nacházející se na trvale zamrzlém oceánu. Pod ledem jsou vody kypící životem, na kterém hoduje mnoho úžasných živočichů, jako jsou velryby, sviňuchy, tuleni, lední medvědi či mořští ptáci. Většinu z těchto druhů nikde jinde na světě nenajdete.

Jaká je dnes Arktida?

Od roku 1979 se však ledový pokryv Arktidy zmenšil o více než čtyři miliony čtverečních kilometrů (tedy o více než polovinu!). To je území plochou téměř srovnatelné s rozlohou Evropské unie. Naše závislost na ropě urychluje klimatické změny, a tím i tání ledu. Změny klimatu v Arktidě probíhají rychleji než kdekoliv jinde na Zemi. Led, který byl zmrzlý po mnoho tisíciletí, se rozpadá a taje.

Lední medvědi v Arktidě

Varování nebo příležitost?

Ropné společnosti ovšem nevnímají ubývající led jako varování, ale jako příležitost. Závodí o vytěžení posledního velkého rezervoáru ropy.

V létě je Arktida plná života: každý rok sem putují vyvést svá mláďata tisíce tažných ptáků. Arktického léta využívají i velryby. Putují tisíce kilometrů z teplých moří, kde se množí, do chladnějších vod Arktidy, kde svá mláďata vychovávají. Ohrožení mroži rodí svá mláďata již koncem jara a celé léto je v moři kojí.

Zejména v tomto období by ropná havárie byla nesmírnou katastrofou a zasáhla by ekosystémy po celém světě. Odborníci přitom uvádějí, že pod mořským dnem v oblasti Arktidy může být devadesát miliard barelů ropy. Může se to zdát hodně, ale ve skutečnosti je to zásoba, která by uspokojila celosvětovou poptávku na pouhé tři roky! 

Argumenty ekologů

Pokud bylo někdy a někde třeba říct: „Zastavte to tady a teď”, pak je to právě dnes v Arktidě. Nemá smysl riskovat další ropné havárie, které navíc nebude možné zlikvidovat. 

Greenpeace proto usiluje o:

  • vytvoření mezinárodně chráněné oblasti v neobydlené oblasti kolem severního pólu
  • zákaz průzkumných ropných vrtů a těžby ropy v Arktidě
  • zákaz průmyslového rybolovu v Arktidě

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace