Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Otevřeně o uplácení v klubech: Sport mládeže je nepřehledný, řekl v ČT mimo jiné trenér repre Luděk Bukač a přidal historky z hokejového podsvětí

12.06.2015
Otevřeně o uplácení v klubech: Sport mládeže je nepřehledný, řekl v ČT mimo jiné trenér repre Luděk Bukač a přidal historky z hokejového podsvětí

Autor: ČT, repro

Popisek: Luděk Bukač v Hyde Parku z Českých Budějovic

Někdejší slavný hokejista a trenér národního hokejového týmu Luděk Bukač se celou hodinu v Hyde Parku České televize vyjadřoval ke kauze jednoho ze svých nástupců, Vladimíra Růžičky. Poukázal na to, že zmíněný případ ukazuje na větší problém, který ve společnosti máme. Demokracii ale máme ve svých rukou a můžeme změnit leccos.

Bukač má obavu především o výchovu hokejové mládeže. „Výchova mládeže u nás v minulosti byla výkladní skříní. Kanada a další se od nás dokonce učily,“ připomněl. Pokud jde o samotného Růžičku, ten prý ve svých rukou soustředil velkou moc, byl manažerem klubu, trenérem, ale současně agentem několika hráčů.

Pokud si mi rodiče stěžují, říkám jim, tak s tím něco udělejte

Výchova hokejové mládeže přitom potřebuje jiné věci než výchova profesionálních hráčů, protože tam se hodně hledí na finanční profit. Přitom už v mládežnickém hokeji vidíme finanční manipulace při placení odstupného, když chce mladý hráč přejít z jednoho týmu do jiného. „Tady nám vzniká problém,“ konstatoval Bukač.

Především ve skupině do 14 let věku jde především o to, aby si to děti především užily, abychom mohli mluvit o výchově prožitkem, aby děti mohly udělat chybu a učily se i sportovně myslet. „My dneska v tom tréninku ledního hokeje zapomínáme na hlavu, trénujeme jen hlavy, ruce, srdce a plíce,“ posteskl si Bukač s tím, že ono herní myšlení, kterým jsme byli dlouhá léta známí, se rozvíjí právě už od dětství.

A zpět k Růžičkovi. Jestliže někdejší trenér hokejové reprezentace tvrdí, že bral peníze pro klub, ale rodiče si stěžovaly na nepřípustný nátlak, pak má Bukač jednu radu. „To je celospolečenský problém, to se netýká jen hokeje. A pokud za mnou rodiče přijdou s podobnou stížností, říkám jim, tak s tím něco udělejte, tak se vzepřete, změňte to,“ rozohnil se někdejší trenér národní reprezentace na kameru.

Trpí mládežnický hokej nedostatkem peněz?

„Záleží to na nás, demokracii si děláme my sami. A jestliže dnes sport mládeže financuje stát, tak opravdu musí jít do té mládeže, abychom mohli navázat na slavnou minulost a dostat se tam, kde jsme byli. Ale je těžké říct, zda je sport mládeže podfinancovaný, protože je především nepřehledný,“ pokračoval v popisu situace. Mládežnický hokej sám o sobě není tak drahý, pokud by děti využívaly nejbližší stadion u svého bydliště. Jestliže pak necháme takovéto děti mezi sebou přirozeně soutěžit, přinese to výsledky.

V závěru pořadu zhodnotil i výkon českého národního týmu na šampionátu. Předvedli jsme prý průměrný výkon, jak Kanada, tak Švédsko či Finsko byly herně aktivnější než my, nehrály totiž tak „mechanicky“. Rozhodně ale máme na to být lepší, jen musíme mladé hráče učit jako kdysi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace