Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Prezident spussytel“, to ano, ale výkřik „dyť tam ani nevylezeš“, to jsme nebyli my, to je omyl Ovčáčka a Zimoly, tvrdí mladý lidovec a popisuje, co zažil

08.06.2015
„Prezident spussytel“, to ano, ale výkřik „dyť tam ani nevylezeš“, to jsme nebyli my, to je omyl Ovčáčka a Zimoly, tvrdí mladý lidovec a popisuje, co zažil

Foto: Facebook

Popisek: Šimon Heller

ROZHOVOR O věcech, které vyčítá prezidentu Miloši Zemanovi i o tom, co se mu nelíbí na iniciativě Islám v ČR nechceme, promluvil politik, cestovatel a učitel Šimon Heller. Rozhodně se brání podle něj nepravdivému obvinění, že to byli údajně Mladí lidovci, kteří na prezidenta při jeho návštěvě pokřikovali onu větu: Dyť tam ani nevylezeš! Hejtman Zimola totiž na svém Facebooku napsal o této kauze, která se odehrála během prezidentovy návštěvy v Jihočeském kraji: „Je trapné, co mladí lidovci v čele s Š.Hellerem, asistentem místopředsedy Poslanecké sněmovny p.Bartoška, předvedli před Krajským úřadem. Ti, kdo tam byli, dobře ví, jak uboze se chovali a jak daleko ke slušnosti mají. Vysmívat se člověku se zdravotním problémem, že „nevyleze do schodů" je fackou všem slušným, i slušným lidovcům.“

Vykřikl jste na prezidenta před krajským úřadem vy?

V žádném případě ten výkřik nebyl ode mne. Já jsem k tomu vydal už i oficiálně zprávu, která byla otištěna na webu Mladých lidovců i na webu jihočeské KDU-ČSL. První informace, které zazněly, byly, že to vykřikli Mladí lidovci. Jediným Mladým lidovcem na happeningu před krajským úřadem 1. června jsem byl já a vzhledem k desítkám kamer na místě si každý může jednoduše ověřit, že jsem nic takového neřekl. Pak jsem tam viděl ještě jednoho člena KDU-ČSL, paní, která také slušným způsobem přišla vyjádřit nesouhlas s panem prezidentem. Rozhodně ani ona nevykřikla tuto větu. Nikdo z nás toto nekřičel. Od tohoto výroku se distancujeme, považujeme ho za nezdvořilý.  To že je nám připisován, ať už panem Ovčáčkem  nebo panem Zimolou, vyplývá  z nějaké neznalosti celé situace. Já doufám, že to není záměr, že je to pouze omyl.

Takže ten výkřik šel od nějakého hloučku lidí, kteří se přišli podívat na prezidenta?

Já jsem ten výrok také slyšel. Ale znovu opakuji. Rozhodně nešel od nás jako Mladých lidovců, nebo vůbec lidovců a také ho považujeme za nevhodný.

Vy jste tam přišli s transparenty, na kterých také nebyly úplně pochvalné nápisy. Co byste chtěli panu prezidentovi vzkázat?

My jsme chtěli už naší účastí na tom happeningu vyjádřit nesouhlas  s jednáním pana prezidenta Zemana, s jeho proruskými názory, s jeho, troufnu si říct i lhaním o Ferdinandu Peroutkovi. Dodnes nedoložil, že to co o něm šíří, je pravdou. Nesouhlasíme i s věci ohledně jmenování rektorů. Ten seznam by byl opravdu dlouhý těch nemorálních kroků prezidenta Zemana. Na transparentu jsme měli mimo jiné, že zdravíme prezidenta spussytele, což byla narážka zase na to, co se dělo s Pussy Riot.

Vypočítal jste celou řadu věcí, se kterými s prezidentem nesouhlasíte. Je alespoň jedna, při které byste našli, jak se říká společnou řeč?

Tak určitě by se něco našlo. Oproti Václavu Klausovi oceňuji například jeho vstřícnější postoj k Evropské unii. Mně ale vůbec nevadí, když spolu lidé nesouhlasí. Pokud jsou to legitimní věci, o kterých mohou probíhat diskuze, je to naprosto v pořádku. Ale pokud se ale jedná například o zmíněnou kauzu ohledně Ferdinanda Peroutky, což se jedná o očividnou lež a pan prezident ještě řekne, že pokud ten článek nenajde, že se omluví pouze za to, že ho nenašel… To jsou fauly, které podle mne nejsou fér.

Když odbočíme od pana prezidenta, řekněte, jaký je váš názor na jedno z nejvíce diskutovaných témat posledních dní, na imigranty?

Můj osobní názor je takový, že ty jednotlivé státy Evropské unie se prostě budou muset potýkat s problémem imigrantů. Dříve nebo později to dožene i ty státy, které třeba dnes ještě ten problém tak zásadním způsobem neřeší. Já osobně se domnívám, že v této věci by měla fungovat nějaká spolupráce, dohoda. Pokud se máme chovat odpovědně, tak bychom si měli sednout a začít se bavit o tom, jakým způsobem to řešit. Procestoval jsem několikrát východní i západní Afriku, navštívil jsem země přímo zasažené válečným konfliktem. Určitě si nemyslím, že nás se to netýká. Nemůžeme být ochotni jen přijímat benefity, ale nebýt ochotní být také nějakým způsobem solidární, když je to potřeba. Rozhodně nesouhlasím s panem Sobotkou, který říká, pomáhat je dobré, ale pomáhat se musí dobrovolně. Podle mne je prostě dobré sednout si k jednomu stolu a začít se bavit o tom, jak tuto problematiku řešit.

A jaký máte názor na iniciativu Islám v ČR nechceme?

Jednoznačně negativní. I jsem proti této iniciativě vystoupil. Jsou dvě věci. Jedna věc je politický Islám, jakožto státní zřízení. Druhá věc je Islám jakožto náboženské vyznání. I na základě Ústavy v České republice každý může věřit v jaké náboženství chce. Tato iniciativa jde tedy vlastně proti ústavě a proti základním demokratickým principům. Já rozumím obavám, které za tím možná stojí, jakožto obavy z terorismu a podobně. Ale bavme se o tom, jak toto řešit. Myslím si, že třeba Německo se snaží na toto téma vést diskuzi a snaží se řešit tak, aby tyto bezpečnostní rizika byla minimální, ale neříká, že Islám v žádném případě ne. Navštívil jsem řadu Islámských zemí. Pokud někdo tvrdí, že Islám je náboženství války nebo násilí, to je naprosto nesmysl. Vytrhávají se tady věci z koránu. Když si vytrhnete  věci z bible, tak můžete dospět ke stejně nesmyslným závěrům. Jsem přesvědčený, že držívá většina muslimů jsou slušní lidé. Tomu, kdo tvrdí, že to tak není, tak mu doporučuji, ať vyrazí do muslimským zemí. Tam zjistí, že Islám není ve svém jádru jakkoli násilné náboženství.

David Hora

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová