Stavba monstrózní sportovní haly? Chybí například školky, soudí obyvatelé
17.04.2013
Foto: archiv ČB
Popisek: Návrh budoucí sportovní haly v Českých Budějovicích
Potřebná stavba, nebo vyhozené peníze? Tak se ptají obyvatelé i regionální politici v Českých Budějovicích. Chystá se zde stavba nové sportovní haly za 270 milionů korun. Jen projekt přijde na 10 až 20 milionů. Stávající hala, která dosluhuje, však podle mnohých může ale nějakých deset patnáct let dál sloužit.
Architektonickou soutěží na novou arénu už se zabývá i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. A na radnici je veřejným tajemstvím, že se nové centrum stavět nebude. Podle zákulisních informací se projekt stavby Centra halových sportů dotáhne maximálně k dokumentaci a nějakým povolením. Pak ho politici zastaví. Tvrdí to už i někteří členové vedení Českých Budějovic. Jen zatím nechtějí říkat věci nahlas.
Dopadne to tak, že nějakých až 20 milionů korun proletí komínem za projektovou dokumentaci, a přitom pak zůstane v šuplíku. Projekt se podle mnohých už udělat musí, protože to bylo zastupiteli schváleno. Realizace samotná se ale zřejmě konat nebude.
Cenu nedodržel žádný účastník tendru
Antimonopolní úřad má navíc přezkoumat, jestli bylo výběrové řízení regulérní. Především pak skutečnost, že v podstatě žádný z účastníků nedodržel stanovenou cenu projektu do 277 milionů korun. Vítězný návrh z pera Atelieru 8000 má stát podle odhadu odborníka kolem 420 milionů korun. Vedení města tvrdí, že je ochotné jít maximálně na 350 milionů.
„V současné době jsou věci v řešení. Není o ničem rozhodnuto a dále se vším bude zabývat rada, zastupitelstvo i vedení města,“ uvedla mluvčí radnice Jitka Welzlová.
Proti stavbě, která se měla začít realizovat už v příštím roce, jsou i další argumenty. Navíc vznikla i petice proti bourání stávající sportovní haly. Je tam už 1600 podpisů. Jeden z iniciátorů, nezávislý zastupitel Stanislav Rataj, na posledním jednání zastupitelstva opět nešetřil kritikou. "Stále bychom si měli uvědomovat, že současná sportovní hala může sloužit ještě 20 let. Nejsem proti tomu, abychom stavěli nové centrum, ale na jiném místě. Proto nyní není nutné bourat tu starou halu,“ uvedl.
Kapacita nové haly je 3000 míst. Pro někoho je to moc, pro jiného málo. Na drtivou většinu sportovních akcí by centrum zůstalo poloprázdné, na pořádání těch vrcholových, například mistrovství Evropy ve volejbale, zase málo. Kromě případného finále mistrovství Evropy či Ligy mistrů by se zdě měly odehrávat i velké zápasy.
Kde chce vzít radnice peníze?
Kromě toho by hala mohla sloužit i kultuře, jako je tomu dodnes, kdy se zde konají větší koncerty, které jsou ale zase malé pro zimní stadion Budvar aréna. Českobudějovická radnice ještě neuvedla, kde chce na stavbu haly vzít. Je připravena například prodat některé pozemky. Další miliony by mohla později získat prodejem jména, jako to funguje u zimního stadionu, kde pivovar platí za název Budvar aréna. To vše je ale ve hvězdách.
Například opoziční ODS není proti hale, ale proti ceně. „ Nejsme proti hale, ať mají volejbalisté důstojný stánek, ale stavbu za minimálně 400 milionů si město prostě nemůže dovolit, aniž by prohloubilo své zadlužení," uvedl zastupitel Vladimír Brůha (ODS). Podle obyvatel Českých Budějovic je jihočeské krajské město moc „malé“ na to, aby si mohlo dovolit investovat v době krize stovky milionů korun na takové zařízení.
„Chybí tu školky, je nedostatek míst pro nemocné lidi v domovech seniorů, nedostatek různých zařízení, pořád se zdražuje MHD a další služby a Budějovice by si dovolily dát třeba 300 milionů korun na stavbu sportovní haly? Proč? Ať to udělá soukromá firma nebo sportovní klub či podnikatelé, ne město. Navíc mi to přijde jako vyhazování peněz,“ míní obyvatelka krajského města Jaroslava Svátková.
Její slova budou zřejmě vyslyšena. Pokud Budějovice nakonec stavbu nezrealizují, bude se muset do realizace pustit soukromý subjekt.
Roman Ondráček