Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stavba monstrózní sportovní haly? Chybí například školky, soudí obyvatelé

17.04.2013
Stavba monstrózní sportovní haly? Chybí například  školky, soudí obyvatelé

Foto: archiv ČB

Popisek: Návrh budoucí sportovní haly v Českých Budějovicích

Potřebná stavba, nebo vyhozené peníze? Tak se ptají obyvatelé i regionální politici v Českých Budějovicích. Chystá se zde stavba nové sportovní haly za 270 milionů korun. Jen projekt přijde na 10 až 20 milionů. Stávající hala, která dosluhuje, však podle mnohých může ale nějakých deset patnáct let dál sloužit.

Architektonickou soutěží na novou arénu už se zabývá i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. A na radnici je veřejným tajemstvím, že se nové centrum stavět nebude. Podle zákulisních informací se projekt stavby Centra halových sportů dotáhne maximálně k dokumentaci a nějakým povolením. Pak ho politici zastaví. Tvrdí to už i někteří členové vedení Českých Budějovic. Jen zatím nechtějí říkat věci nahlas.

Dopadne to tak, že nějakých až 20 milionů korun proletí komínem za projektovou dokumentaci, a přitom pak zůstane v šuplíku. Projekt se podle mnohých už udělat musí, protože to bylo zastupiteli schváleno. Realizace samotná se ale zřejmě konat nebude.

Cenu nedodržel žádný účastník tendru

Antimonopolní úřad má navíc přezkoumat, jestli bylo výběrové řízení regulérní. Především pak skutečnost, že v podstatě žádný z účastníků nedodržel stanovenou cenu projektu do 277 milionů korun. Vítězný návrh z pera Atelieru 8000 má stát podle odhadu odborníka kolem 420 milionů korun. Vedení města tvrdí, že je ochotné jít maximálně na 350 milionů.

„V současné době jsou věci v řešení. Není o ničem rozhodnuto a dále se vším bude zabývat rada, zastupitelstvo i vedení města,“ uvedla mluvčí radnice Jitka Welzlová.

Proti stavbě, která se měla začít realizovat už v příštím roce, jsou i další argumenty. Navíc vznikla i petice  proti bourání stávající sportovní haly. Je tam už 1600 podpisů. Jeden z iniciátorů, nezávislý zastupitel Stanislav Rataj, na posledním jednání zastupitelstva opět nešetřil kritikou.   "Stále bychom si měli uvědomovat, že současná sportovní hala může sloužit ještě 20 let. Nejsem proti tomu, abychom stavěli nové centrum, ale na jiném místě. Proto nyní není nutné bourat tu starou halu,“ uvedl.

Kapacita nové haly je 3000 míst. Pro někoho je to moc, pro jiného málo. Na drtivou většinu sportovních akcí by centrum zůstalo poloprázdné, na pořádání těch vrcholových, například mistrovství Evropy ve volejbale, zase málo. Kromě případného finále mistrovství Evropy či Ligy mistrů by se zdě měly odehrávat i velké zápasy.

Kde chce vzít radnice peníze?

Kromě toho by hala mohla sloužit i kultuře, jako je tomu dodnes, kdy se zde konají větší koncerty, které jsou ale zase malé pro zimní stadion Budvar aréna.  Českobudějovická radnice ještě neuvedla, kde chce na stavbu haly vzít. Je připravena například prodat některé pozemky. Další miliony by mohla později získat prodejem jména, jako to funguje u zimního stadionu, kde pivovar platí za název Budvar aréna. To vše je ale ve hvězdách.

Například opoziční ODS není proti hale, ale proti ceně. „ Nejsme proti hale, ať mají volejbalisté důstojný stánek, ale stavbu za minimálně 400 milionů si město prostě nemůže dovolit, aniž by prohloubilo své zadlužení," uvedl zastupitel Vladimír Brůha (ODS).   Podle obyvatel Českých Budějovic je jihočeské krajské město moc „malé“ na to, aby si mohlo dovolit investovat v době krize stovky milionů korun na takové zařízení.

„Chybí tu školky, je nedostatek míst pro nemocné lidi v domovech seniorů, nedostatek různých zařízení, pořád se zdražuje MHD a další služby a Budějovice by si dovolily dát třeba 300 milionů korun na stavbu sportovní haly? Proč? Ať to udělá soukromá firma nebo sportovní klub či podnikatelé, ne město. Navíc mi to přijde jako vyhazování peněz,“ míní obyvatelka krajského města Jaroslava Svátková.

Její slova budou zřejmě vyslyšena. Pokud Budějovice nakonec stavbu nezrealizují, bude se muset do realizace pustit soukromý subjekt.

Roman Ondráček