Barokní socha, oblečená v dresu hokejového Motoru. Budějovičákům se to líbí, hejtman je pro, jen zapšklí památkáři protestují... Podívejte se sami
13.04.2015
Foto: Jihočeský kraj
Popisek: Socha Samsona v dresu Motoru
Obléci sochu Samsona do motoráckého dresu osobně považuje hejtman Zimola za skvělý nápad. V mrazivých předcházejících dnech tuto biblickou postavu podle něj aspoň trochu zahřál a zároveň ji ochránil před trusem dotěrných holubů.
Hokejová horečka, dobrý reklamní tah?
Podle hejtmana Jihočeského kraje se ale především jedná o výborný marketingový tah, který plně odráží hokejovou horečku. Tu způsobilo na jihu Čech tažení Motoru za návratem do extraligy, díky němuž se kašna i českobudějovické náměstí objevily v hledáčku mnoha médií.
„Dokonce se kvůli tomu u ní zastavují i lidé, kteří ji už řadu let míjeli prakticky bez povšimnutí, a v asociaci se slovem Samson jim vytanulo na mysli maximálně pivo. Navíc je třeba podotknout, že tato výzdoba nijak nezasáhla do podstaty této památky, dres nezůstane na soše navěky a ona bude zase zanedlouho všem na odiv v celé své kráse," podotýká hejtman ke kritickým hlasům, které se po události ozvaly.
O co jde? Už přes dva týdny je socha biblické postavy Samsona na barokní kašně v centru Českých Budějovic oblečena do dresu hokejového Motoru. Symbol města oblékli fanoušci s vědomím a souhlasem radnice, aby podpořili euforii během baráže o extraligu. Národní památkový ústav ale celou akci kritizuje, protože ho nikdo nepožádal o svolení.

Mnoho povyku pro nic? Zimola má vzkaz pro památkáře
„Zaráží povyk, který tato událost způsobila u památkářů. A k dobře myšlené věci se staví podobně kriticky jako například k otáčivému hledišti v Českém Krumlově. Co na tom, že většina lidí si toto malebné město bez své unikátní venkovní divadelní scény, umístěné v barokní zahradě, neumí vůbec představit," dává hejtman aktuální věc do souvislosti s dalšími okolnostmi.
Zimola souhlasí s tím, že ochrana památek je bezesporu věc důležitá a nadmíru prospěšná. Nelze ale dogmaticky stát na jednom místě. „Je přitom třeba brát v potaz, že doba pokročila! Jako příklad lze uvést zámek Hluboká, jedno z míst, které navštěvují a obdivují turisté z celého světa. A nikomu už nevadí, že v 19. století nechal kníže Jan Adolf II. barokní Hlubokou přestavět na zámek v romantickém stylu. Kdoví, zda by tato památka dosáhla takového věhlasu, pokud by ji nechali stát v jejím starém kabátě," hází pomyslné eso do ringu hejtman.
„Takže, milí památkáři, prosím, přidejte si do repertoáru svých vyjádření alespoň o špetku víc soudnosti. My všichni vám za to budeme určitě velice vděční," uzavírá prohlášení, směřované veřejnosti i samotným památkářům.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš