Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Spelos: Přehnaná regulace vyhrotí problémy s hazardem. Prohibice vede jen k rozmachu černých heren

19.03.2015
Spelos: Přehnaná regulace vyhrotí problémy s hazardem. Prohibice vede jen k rozmachu černých heren

Autor: hele.cz

Popisek: Herna, ilustrační foto

K regulaci loterií je třeba přistupovat zodpovědně. Na tom se dnes na odborném semináři s názvem Hazardování s hazardem, který se uskutečnil v Českých Budějovicích, shodli všichni odborníci. Akce, která se konala pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny, se kromě zástupců provozovatelů loterií zúčastnili také zástupci Ministerstva financí, národní protidrogový koordinátor a celá řada komunálních politiků.

„Pokud chtějí obce zabránit problémům, spojeným s patologickým hráčstvím,  zvýšenou kriminalitou a rozmachem šedé ekonomiky, je třeba, aby volili cestu přiměřené a funkční regulace. Sami představitelé měst a obcí totiž nejlépe znají místní poměry a dokážou tak stanovit vhodná kritéria pro řádné provozování na svém území,“ uvedl Petr Vrzáň, prezident SPELOS, a dodal: „Města, která očekávala, že vyřeší problémy s hazardem tím, že zvolí cestu prohibice, se již nyní potýkají s rozmachem černých heren, hráčských klubů a všudypřítomných kvízomatů. Řada hráčů navíc přechází na neregulovatelné zahraničí sázkové weby, kde schází možnost jakékoliv kontroly a které jsou dostupné i z mobilních zařízení 24 hodin denně, odkudkoliv.“

Nulovou tolerancí problém nezanikne

Národní protidrogový koordinátor, Jindřich Vobořil, k tomu dodává: „Nulovou tolerancí problém nezanikne. Oba extrémy mají svá rizika – jak maximální dostupnost, tak i Jedině legálním provozem loterií stát a obce nepřijdou o finanční prostředky, které plynou z jejich provozu. V současné době se jedná celkem o přibližně 10 miliard korun. „Cesta prohibice není správným řešením, v jejím důsledku by totiž došlo k velkým daňovým výpadkům a rozmachu černého trhu,“ potvrdil Karel Blaha, ředitel odboru pro regulaci loterií. Prostředky, které generuje loterní průmysl, výrazně pomáhají neziskovému sektoru, sportovním organizacím, kulturním institucím, zdravotní a sociální oblasti a podobě.

„Loterní průmysl zaměstnává na 60 000 osob. Jde také o pracovníky v gastronomii a pohostinství, majitele nemovitostí a jejich zaměstnancem administrativní pracovníky IT odborníky a podobně. Pokud by takovýto počet osob skončil na úřadu práce, stát by musel jen na podpoře v nezaměstnanosti vyplatit za 6 měsíců trvání podpory více než 4 miliardy Kč,“ dodala Jarmila Novotná s iniciativy Loterie bez hazardu.

AŤ se téma nestane jen populistickým, laciným gestem

Na nutnosti zabývat se danou oblastí zodpovědně se shodli všichni účastníci semináře. „K regulaci je třeba přistupovat odborně tak, aby se téma nestalo jen populistickým a laciným gestem,“ uvedl Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny. Česká republika by neměla jít cestou zemí, které neuváženou regulací připravily rozpočty o miliardy, lidi o zaměstnání a přeměnily legální trh v nelegální, což přineslo i zvýšenou kriminalitu.

„Důkazem naprosto nesmyslného mediálního cirkusu ohledně hazardu je nedávná vlna referend, která prokázala nezájem široké veřejnosti o toto téma. Bohužel však na tyto zbytečné akce města musela vynaložit miliony korun ze svých rozpočtů,“ uzavřel Vrzáň.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace