A pak že dělnické profese netáhnou! Mzda zaměstnanců jihočeských strojírenských podniků vzroste. Všude se ale odborářům vyjednávání nedaří...
19.03.2015
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Peníze, ilustrační foto
Základní mzda zaměstnanců v 58 jihočeských strojírenských podnicích, v nichž působí Odborový svaz KOVO (OS KOVO), letos vzroste v průměru o 2,7 procenta. V rámci úspěšného kolektivního vyjednávání se lidé pracující v kovoprůmyslu na jihu Čech dočkají také významných zaměstnaneckých benefitů. je to dobrá zpráva poté, co se v posledních měsících řeší zejména stagnace českobudějovické slévárny, která musela část zaměstnanců poslat domů.
Když jde o platy, je to jak povolební vyjednávání
„Průměrný růst základních tarifních mezd sjednaný v kolektivních smlouvách, nebo jejich dodatcích, pro rok 2015 činí u platných smluv 2,7 procenta. Jen pro srovnání, v loňském roce to bylo o dvě desetiny procenta méně. U kolektivních smluv, které by měly vstoupit v platnost 1. dubna a u nichž očekáváme podobný mzdový vývoj, probíhá vyjednávání. Pouze u tří firem se nám kolektivní smlouvy bohužel stále nedaří uzavřít,“ uvedl zmocněnec Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje a předseda Základní organizace OS KOVO Groz-Beckert Czech s.r.o. České Budějovice Jan Švec.
Kde mají nejvíc?
Nejvyšší mzdové nárůsty, při započtení různých zaměstnaneckých benefitů okolo čtyř i více procent, dojednali odboráři například ve společnostech OM Protivín, a.s., či Schneider Electric CZ s.r.o. a Schneider Electric, a.s.
„Ve Schneider Electric CZ došlo navýšení základních tarifních platů zaměstnanců shodně o 2,8 procenta. V akciové společnosti jsme postupovali jinak. Zde jsme dohodli navýšení o dvě procenta u techniků, pro režijní dělníky o 2,4 a pro dělníky o 3,8 procenta,“ vypočetl Zdeněk Nejedlý, předseda Základní organizace OS KOVO při píseckém Schneider Electric a připomněl různá další dohodnutá navýšení ostatních mzdových složek, například příplatek za odpolední směnu, měsíční nebo roční bonus.
A pak že dělnické profese stagnují!
„Myslím, že můžeme být spokojeni. Snažíme se o navýšení především stagnujících mezd v dělnických profesích a v tomto případě 3,8 procentní nárůst jen u základních platů je velmi slušný výsledek. S příplatky je to v konečném důsledku ještě o přibližně procento navíc, čili jde o konečné navýšení mezd u dělníků cirka o 4,5 až 5 procent,“ konstatoval Nejedlý.
Zástupcům OS KOVO v jednotlivých podnicích se dlouhodobě daří dojednávat celou řadu různých dalších zaměstnaneckých benefitů, které často i velmi významně ovlivňují celkovou podobu odměny za práci a podmínek jejího výkonu.
Co je největší bonus? Týden dovolené navíc
„Nejčastějším benefitem, který je sjednán v 90 procentech kolektivních smluv v Jihočeském kraji, je jeden týden dovolené navíc nad zákonnou hranici čtyř týdnů, tedy pátý týden dovolené. U více než poloviny kolektivních smluv je sjednána týdenní pracovní doba na 37,5 hodiny. Ve více než třetině kolektivních smluv je sjednána další, tedy třináctá, někdy i čtrnáctá mzda,“ poznamenal vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO České Budějovice Rudolf Tkáč.
Bezmála 60 procent kolektivních smluv uzavíraných OS KOVO na jihu Čech garantuje navýšené odstupné při výpovědi ze zaměstnaneckého poměru nad rámec Zákoníku práce. Ve všech firmách v regionu, kde OS KOVO působí, je naprostou samozřejmostí příspěvek na stravování. Mezi oblíbené benefity sjednávané v kolektivních smlouvách patří také příspěvky na penzijní připojištění a životní pojištění, které se pohybují v průměru okolo 450 korun měsíčně.
Volno, kam se podíváš
Zaměstnavatelé jsou také poměrně ochotni přistoupit na placené volno svých zaměstnanců při důležitých osobních překážkách v práci. V celých 80 procentech kolektivních smluv jsou sjednány dny placeného volna navíc například na vlastní svatbu, při narození dítěte, při stěhování zaměstnance a podobně. Kolektivní smlouvy také zohledňují sociální stav zaměstnanců, častým zvýhodněním bývá náhrada za péči o dítě pro osamělé rodiče.
„V téměř třetině kolektivních smluv je sjednán příspěvek na dopravu do a ze zaměstnání. Častým benefitem jsou odměny při dovršení významného životního jubilea (56 % smluv), odměny při odchodu do důchodu (71 % smluv) a odměny při pracovních výročích (76 % smluv),“ doplnil Tkáč.
Průměrná mzda do třiceti tisíc
V prvním pololetí loňského roku činila v jihočeských firmách, v nichž působí OS KOVO, průměrná hrubá měsíční mzda 28 757 korun. To bylo o 27,8 procenta více, než činila ve stejném období průměrná hrubá měsíční mzda firem v Jihočeském kraji souhrnně. Její výše dle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla úrovně 22 508 korun, tedy o 6 249 korun méně, než ve firmách v působnosti OS KOVO.
Odborový svaz KOVO působí v současné době v 58 strojírenských podnicích na jihu Čech. V regionu má bezmála 4,5 tisíce členů, což představuje přibližně 23 procent všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek pro své členy, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance bez výjimky.
Za všechny zaměstnance zajišťuje OS KOVO kolektivní vyjednávání (mzdové nárůsty, příplatky nad rámec zákona za práci přesčas, v sobotu a neděli, ve svátek, v odpolední směně, za práci ve ztíženém prostředí, zaměstnanecké benefity – dovolená navíc, závodní stravování, jubilejní odměny, kratší pracovní doba a podobně) a dodržování zákoníku práce. Pro své členy OS KOVO zajišťuje bezplatné služby v oblasti právního poradenství (právní pomoc v pracovněprávních sporech, včetně bezplatného zastupování před soudem apod., poskytování konkrétních právních informací a pomoci v oblasti, kterou se zabývá nový Občanský zákoník, v oblasti správního práva, v oblasti trestněprávní a dalších), v oblasti vzdělávání (kurzy a semináře na úrovni jednotlivých regionálních pracovišť) a v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš