ŠOK! Zájem o bydlení u Temelína významně roste
10.04.2013
Foto: archiv
Popisek: Jaderná elektrárna Temelín
Ještě před dvaceti lety se lidé houfně, ať už dobrovolně či nedobrovolně stěhovali od tehdy budoucí Jaderné elektrárny Temelín kvůli možným rizikům. Dnes naopak – se stěhují zpět. Ba co víc, dobrovolně si chtějí kupovat pozemky a žít v části Jihočeského kraje, který je potencionálně nejnebezpečnější.
Obce v nejbližším okolí temelínské elektrárny očekávají, že se v průběhu příštích několika let zvýší počet jejich stálých obyvatel o několik stovek. Téměř všechny obce v okolí chystají desítky parcel vhodných pro výstavbu rodinných domů.
„U nás ten zájem je a nejenom my chystáme parcely pro rodinné domy,“ uvedl Petr Macháček (ODS), starosta Temelína.
Poptávka po parcelách převyšuje nabídku
Stavět se má nejen v Temelíně, ale i v okolních obcích v takzvané pětikilometrové zóně havarijního plánování, tedy v Dřítni, Olešníku, Všemyslicích a v Týně nad Vltavou. Zájem o volné a zasíťované parcely roste a poptávka po nich už nyní převyšuje nabídku.
„Ten zájem o možnost stavby vlastního bydlení registrujeme už delší dobu. V současné době už evidujeme zhruba čtyřicítku zájemců o stavební parcely,“ řekl starosta Temelína Macháček.
Za zájmem o byty, ale hlavně domy je jak chystaná dostavba JETE, tak i finanční síla obcí v okolí, které od elektrárenské společnosti ČEZ dostávají slušné dotace. Elektrárna tak podporuje různé kulturní a společenské aktivity, takže život v těchto obcích je atraktivní a aktivní.
Elektrárna podporuje okolní obce
Nejen obec Temelín, ale i další obce a město Týn nad Vltavou se tak mohou v budoucích letech připravit na tisíce nových obyvatel. V Týně na některé dočasné, kteří vydrží ve městě jen po dobu dostavby. Někteří se ale mohou i natrvalo usadit. To by mohlo pomoci městi s necelými devíti tisíci obyvateli hlavně ekonomicky. To přiznal i starosta Milan Šnorek.
„Naše město má veškerou občanskou vybavenost, v okolí – Českých Budějovicích, Táboře i Písku jsou kvalitní zdravotnická zařízení – nemocnice i další obslužnost,“ dodal Šnorek.
Město současně řeší se společností ČEZ i parametry plánované přestavby hotelového areálu Blanice, který patří společností ČEZ, a tvoří zhruba čtvrtinu Hlineckého sídliště, zvláště s ohledem k budoucímu využití po dostavbě JETE.
Dostavba Temelína by měla začít do pěti let. Díky tomu najde práci také několik tisíc lidí v různých oborech. Obce v okolí nyní ale řeší s ČEZEM i dopravní infrastrukturu. Někde společnost slíbila vybudovat nové silnice a obchvaty, jinde nikoli.
Nyní ale především obce a města z okolo atmoky řeší, kolik to do rozpočtů přinese peněz.
Roman Ondráček