Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Modlitba za oběšence, to je název vzácného obrazu, který získala Alšova Jihočeská galerie. Unikátní dílo má dramatickou historii

07.03.2015
Modlitba za oběšence, to je název vzácného obrazu, který získala Alšova Jihočeská galerie. Unikátní dílo má dramatickou historii

Foto: Jihočeský kraj

Popisek: Hejtman Jiří Zimola poslouchá autorku publikace o obrazu Modlitba oběšence Kristýnu Brožovou, která přiblížila návštěvníkům Alšovy Jihočeské galerie příběh tohoto díla. Vlevo je na snímku původní podoba obrazu.

Vzácný obraz Modlitba za oběšence z dílny českého malíře Hippolyta Soběslava Pinkase, srovnatelný se slavnou Manetovou Snídaní v trávě, zdobí od čtvrtka 5. března prostory Alšovy Jihočeské galerie ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích. Jeho unikátnost spočívá v tom, že Pinkas původní plátno po čase přemaloval a zmíněného oběšence z něj odstranil. Alšově Jihočeské galerii pomohl s jeho nákupem kraj.

Obraz patří mezi nejvýznamnější díla evropského realismu a Pinkas jej dokončil za svého působení v Paříži v roce 1861. „Zachytil na něm vzpomínku na sebevraždu malíře Josefa Wehleho, se kterým se přátelil. Do potemnělého interiéru umístil oběšence namalovaného zezadu a pod něj skupinu žen, které ho pomlouvají místo toho, aby provaz odřízly. Vystavený byl na pařížském salonu, kde vzbudil velký ohlas. O několik let později jej pak kvůli prodeji částečně přemaloval,“ odkryla příběh malby autorka doprovodné publikace k tomuto dílu Kristýna Brožová.

Tajemství pomohl odhalit až po 150 letech rentgen

Tajemství přemalby se podle Brožové podařilo odkrýt teprve nyní, tedy více než po 150 letech, kdy byl obraz v soukromé sbírce, a to pomocí rentgenu. Oběšenec z něj zcela zmizel, zbyla po něm pouze symbolická oprátka položená na proutěném koši.

„Je mi velkou ctí, že vám mohu představit tento ztracený a znovunalezený obraz. Jsem velmi rád, že se toto dílo po 150 letech dostává ze soukromí do veřejných rukou v podobě Alšovy Jihočeské galerie a tudíž si ho bude moct prohlédnout i veřejnost,“ řekl při jeho odhalování hejtman Jiří Zimola. Dále uvedl, že toto dílo by galerii mohla závidět nejen Národní galerie v Praze, ale i leckterá světová výstavní síň. „Budějovice se tak stávají světovým místem a zároveň slovíčko světové, se může odedneška spojovat se slovem jihočeské,“ dodal.

Stál dva miliony, ale jeho cena je mnohonásobně vyšší

Hejtman zároveň připomněl, že stejně jako dílo samotné, má svůj příběh i jeho pořizování. „Loni za mnou přišel pan ředitel Alšovy Jihočeské galerie Aleš Seifert s tím, že se objevila možnost tento obraz pořídit za dva miliony korun. Problém byl v tom, jak v rozpočtu galerie vyčlenit tento obnos, aniž bychom ohrozili jeho nákup a nepředběhli nás další možní zájemci, protože skutečná hodnota obrazu je několikanásobně vyšší. Kraj, coby zřizovatel, proto zvýšil příspěvek, který galerii dáváme a to v jasné snaze dílo získat,“ popsal Zimola.

Ředitel Seifert poděkoval kraji, že na myšlenku nákupu přistoupil. „Díky němu zde máme dílo, které přichází ze soukromých rukou do veřejné sbírky a stává se neskutečně cenným dědictvím do budoucnosti pro celý český národ,“ doplnil. 

Motlitbu pro oběšence od Hippolyta Soběslava Pinkase, českého malíře, karikaturisty a veřejného činitele, jehož vnukem byl Jiří Voskovec, si ve Wortnerově domě mohou milovníci umění prohlédnout až do 5. dubna. 

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
Zimola,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace