Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Modlitba za oběšence, to je název vzácného obrazu, který získala Alšova Jihočeská galerie. Unikátní dílo má dramatickou historii

07.03.2015
Modlitba za oběšence, to je název vzácného obrazu, který získala Alšova Jihočeská galerie. Unikátní dílo má dramatickou historii

Foto: Jihočeský kraj

Popisek: Hejtman Jiří Zimola poslouchá autorku publikace o obrazu Modlitba oběšence Kristýnu Brožovou, která přiblížila návštěvníkům Alšovy Jihočeské galerie příběh tohoto díla. Vlevo je na snímku původní podoba obrazu.

Vzácný obraz Modlitba za oběšence z dílny českého malíře Hippolyta Soběslava Pinkase, srovnatelný se slavnou Manetovou Snídaní v trávě, zdobí od čtvrtka 5. března prostory Alšovy Jihočeské galerie ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích. Jeho unikátnost spočívá v tom, že Pinkas původní plátno po čase přemaloval a zmíněného oběšence z něj odstranil. Alšově Jihočeské galerii pomohl s jeho nákupem kraj.

Obraz patří mezi nejvýznamnější díla evropského realismu a Pinkas jej dokončil za svého působení v Paříži v roce 1861. „Zachytil na něm vzpomínku na sebevraždu malíře Josefa Wehleho, se kterým se přátelil. Do potemnělého interiéru umístil oběšence namalovaného zezadu a pod něj skupinu žen, které ho pomlouvají místo toho, aby provaz odřízly. Vystavený byl na pařížském salonu, kde vzbudil velký ohlas. O několik let později jej pak kvůli prodeji částečně přemaloval,“ odkryla příběh malby autorka doprovodné publikace k tomuto dílu Kristýna Brožová.

Tajemství pomohl odhalit až po 150 letech rentgen

Tajemství přemalby se podle Brožové podařilo odkrýt teprve nyní, tedy více než po 150 letech, kdy byl obraz v soukromé sbírce, a to pomocí rentgenu. Oběšenec z něj zcela zmizel, zbyla po něm pouze symbolická oprátka položená na proutěném koši.

„Je mi velkou ctí, že vám mohu představit tento ztracený a znovunalezený obraz. Jsem velmi rád, že se toto dílo po 150 letech dostává ze soukromí do veřejných rukou v podobě Alšovy Jihočeské galerie a tudíž si ho bude moct prohlédnout i veřejnost,“ řekl při jeho odhalování hejtman Jiří Zimola. Dále uvedl, že toto dílo by galerii mohla závidět nejen Národní galerie v Praze, ale i leckterá světová výstavní síň. „Budějovice se tak stávají světovým místem a zároveň slovíčko světové, se může odedneška spojovat se slovem jihočeské,“ dodal.

Stál dva miliony, ale jeho cena je mnohonásobně vyšší

Hejtman zároveň připomněl, že stejně jako dílo samotné, má svůj příběh i jeho pořizování. „Loni za mnou přišel pan ředitel Alšovy Jihočeské galerie Aleš Seifert s tím, že se objevila možnost tento obraz pořídit za dva miliony korun. Problém byl v tom, jak v rozpočtu galerie vyčlenit tento obnos, aniž bychom ohrozili jeho nákup a nepředběhli nás další možní zájemci, protože skutečná hodnota obrazu je několikanásobně vyšší. Kraj, coby zřizovatel, proto zvýšil příspěvek, který galerii dáváme a to v jasné snaze dílo získat,“ popsal Zimola.

Ředitel Seifert poděkoval kraji, že na myšlenku nákupu přistoupil. „Díky němu zde máme dílo, které přichází ze soukromých rukou do veřejné sbírky a stává se neskutečně cenným dědictvím do budoucnosti pro celý český národ,“ doplnil. 

Motlitbu pro oběšence od Hippolyta Soběslava Pinkase, českého malíře, karikaturisty a veřejného činitele, jehož vnukem byl Jiří Voskovec, si ve Wortnerově domě mohou milovníci umění prohlédnout až do 5. dubna. 

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
Zimola,