Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Českých Budějovicích se možná pustí do hubení holubů. Čtěte, kde jsou s nimi největší komplikace a co dalšího se zjistilo

05.03.2015
V Českých Budějovicích se možná pustí do hubení holubů. Čtěte, kde jsou s nimi největší komplikace a co dalšího se zjistilo

Foto: cs.wikipedia.org

Popisek: Holub domácí, ilustrační foto

Přemnožené opeřence řeší už dlouho v Českých Budějovicích. Právě zde probíhá tříměsíční monitoring populace holubů, který zadalo město. V jiných městech se už holubi dávno hubí a dokonce je zakázané je krmit pod hrozbou pokuty.

„Už nyní máme k dispozici nějaká průběžná čísla a ta ukazují, že v Českých Budějovicích jsou trvale obsazené lokality i s hnízdišti. V dalších dochází jen k častým přeletům a nepravidelným usedáváním holubů na střechy a někde se holubi téměř nevyskytují,"  přibližuje dílčí výsledky monitoringu náměstek primátora Ivo Moravec.

Na náměstí až tisícovka ptáků. Na kašně i stovka

Nejkomplikovanější lokalitou s množstvím drobných hnízdišť v půdních prostorách je Palackého náměstí a jeho okolí, kde se pravidelně vyskytuje až tisícovka holubů. Potravní nabídku ale nalézají i ve středu města, kde se pravidelně vyskytuje až 500 kusů, přičemž jen na ploše a kašně historického náměstí je jich zhruba stovka.

Příkladem pro holuby vítaného prostředí kvůli nezajištěným budovám je vlakové nádraží a jeho bezprostřední okolí, které monitoring vyhodnotil jako trvale obsazenou lokalitu s hnízdišti a potravním zdrojem pro zhruba 500 kusů. Vzdálenější lokality, jako například Mladé, Hodějovice, Suché Vrbné, Vráto, Husova kolonie či Nemanice jsou prakticky bez holubů.

Zato Pražské předměstí a sídliště Vltava doplácejí na přelety holubů z Palackého náměstí, přičemž konstrukce lávky pro pěší přes Vltavu se stala jejich významným hnízdištěm i shromaždištěm.

Není to nic nezvyklého. Siví ptáci se zabíjejí v mnoha městech

O tom, že i jiná města se snaží vypořádat s nadměrným výskytem holubů, svědčí příklad z Karlových Varů, kde si aktuálně objednávají službu, která je pochytá do pastí a následně usmrtí. V Praze a nebo i v Písku je dokonce vyhláškou pod hrozbou tisícové pokuty zakázáno na veřejných prostranstvích holuby krmit.

Pokutování občanů osobně považuji za krajnost a nechci, aby se touto cestou naše město ubíralo. Důležitá je bezpochyby prevence. Vlastníci nemovitostí mohou předcházet škodám tím, že si svůj majetek řádně zabezpečí proti nasedání a hnízdění," uvedl Ivo Moravec.

Firma, která nyní zpracovává podrobný monitoring přivítá, pokud se na ní občané obrátí se svými názory i podněty prostřednictvím e-mailu .

Proč se s holubi nekamarádit. Jde i o zdraví

Městské populace zdivočelých holubů jsou potomci holubů skalních (Columba livia), žijících v západní a jižní Evropě, severní Africe a přední Asii. Z tohoto druhu byly vyšlechtěny různé domácí formy, chované po celém světě.

Ještě před několika málo desetiletími byla jejich hejna neodmyslitelně spojena s českým venkovem, protože téměř v každém stavení byly holubníky. Dnes je jejich chov spíše výjimkou a holubi začali masově osídlovat města, kde nacházejí příznivé podmínky k obživě i hnízdění. Následkem toho se však často přemnožují a působí značné škody na domovním fondu, v hospodářství i na lidském zdraví.

Snahy tlumit početnost tohoto druhu často narážejí na odpor veřejnosti, která v holubech spatřuje tradiční oživení denaturalizovaného městského prostředí. Ochránci stavebních památek, ekonomové a zdravotníci však mají opačný názor. Zatím žádná ze známých a běžně použitelných metod není schopna tento druh z městského prostředí eliminovat zcela, a proto vyhubení městských holubů v žádném případě nehrozí.

Městské populace holubů jsou pro lidi velkým zdrojem různých alergénů a mohou se též podílet na přenosu některých zoonoz, tedy onemocnění přenosná ze zvířat na člověka. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na . 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace