Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Českých Budějovicích se možná pustí do hubení holubů. Čtěte, kde jsou s nimi největší komplikace a co dalšího se zjistilo

05.03.2015
V Českých Budějovicích se možná pustí do hubení holubů. Čtěte, kde jsou s nimi největší komplikace a co dalšího se zjistilo

Autor: cs.wikipedia.org

Popisek: Holub domácí, ilustrační foto

Přemnožené opeřence řeší už dlouho v Českých Budějovicích. Právě zde probíhá tříměsíční monitoring populace holubů, který zadalo město. V jiných městech se už holubi dávno hubí a dokonce je zakázané je krmit pod hrozbou pokuty.

„Už nyní máme k dispozici nějaká průběžná čísla a ta ukazují, že v Českých Budějovicích jsou trvale obsazené lokality i s hnízdišti. V dalších dochází jen k častým přeletům a nepravidelným usedáváním holubů na střechy a někde se holubi téměř nevyskytují,"  přibližuje dílčí výsledky monitoringu náměstek primátora Ivo Moravec.

Na náměstí až tisícovka ptáků. Na kašně i stovka

Nejkomplikovanější lokalitou s množstvím drobných hnízdišť v půdních prostorách je Palackého náměstí a jeho okolí, kde se pravidelně vyskytuje až tisícovka holubů. Potravní nabídku ale nalézají i ve středu města, kde se pravidelně vyskytuje až 500 kusů, přičemž jen na ploše a kašně historického náměstí je jich zhruba stovka.

Příkladem pro holuby vítaného prostředí kvůli nezajištěným budovám je vlakové nádraží a jeho bezprostřední okolí, které monitoring vyhodnotil jako trvale obsazenou lokalitu s hnízdišti a potravním zdrojem pro zhruba 500 kusů. Vzdálenější lokality, jako například Mladé, Hodějovice, Suché Vrbné, Vráto, Husova kolonie či Nemanice jsou prakticky bez holubů.

Zato Pražské předměstí a sídliště Vltava doplácejí na přelety holubů z Palackého náměstí, přičemž konstrukce lávky pro pěší přes Vltavu se stala jejich významným hnízdištěm i shromaždištěm.

Není to nic nezvyklého. Siví ptáci se zabíjejí v mnoha městech

O tom, že i jiná města se snaží vypořádat s nadměrným výskytem holubů, svědčí příklad z Karlových Varů, kde si aktuálně objednávají službu, která je pochytá do pastí a následně usmrtí. V Praze a nebo i v Písku je dokonce vyhláškou pod hrozbou tisícové pokuty zakázáno na veřejných prostranstvích holuby krmit.

Pokutování občanů osobně považuji za krajnost a nechci, aby se touto cestou naše město ubíralo. Důležitá je bezpochyby prevence. Vlastníci nemovitostí mohou předcházet škodám tím, že si svůj majetek řádně zabezpečí proti nasedání a hnízdění," uvedl Ivo Moravec.

Firma, která nyní zpracovává podrobný monitoring přivítá, pokud se na ní občané obrátí se svými názory i podněty prostřednictvím e-mailu .

Proč se s holubi nekamarádit. Jde i o zdraví

Městské populace zdivočelých holubů jsou potomci holubů skalních (Columba livia), žijících v západní a jižní Evropě, severní Africe a přední Asii. Z tohoto druhu byly vyšlechtěny různé domácí formy, chované po celém světě.

Ještě před několika málo desetiletími byla jejich hejna neodmyslitelně spojena s českým venkovem, protože téměř v každém stavení byly holubníky. Dnes je jejich chov spíše výjimkou a holubi začali masově osídlovat města, kde nacházejí příznivé podmínky k obživě i hnízdění. Následkem toho se však často přemnožují a působí značné škody na domovním fondu, v hospodářství i na lidském zdraví.

Snahy tlumit početnost tohoto druhu často narážejí na odpor veřejnosti, která v holubech spatřuje tradiční oživení denaturalizovaného městského prostředí. Ochránci stavebních památek, ekonomové a zdravotníci však mají opačný názor. Zatím žádná ze známých a běžně použitelných metod není schopna tento druh z městského prostředí eliminovat zcela, a proto vyhubení městských holubů v žádném případě nehrozí.

Městské populace holubů jsou pro lidi velkým zdrojem různých alergénů a mohou se též podílet na přenosu některých zoonoz, tedy onemocnění přenosná ze zvířat na člověka. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na . 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace