V Českých Budějovicích se možná pustí do hubení holubů. Čtěte, kde jsou s nimi největší komplikace a co dalšího se zjistilo
05.03.2015
Foto: cs.wikipedia.org
Popisek: Holub domácí, ilustrační foto
Přemnožené opeřence řeší už dlouho v Českých Budějovicích. Právě zde probíhá tříměsíční monitoring populace holubů, který zadalo město. V jiných městech se už holubi dávno hubí a dokonce je zakázané je krmit pod hrozbou pokuty.
„Už nyní máme k dispozici nějaká průběžná čísla a ta ukazují, že v Českých Budějovicích jsou trvale obsazené lokality i s hnízdišti. V dalších dochází jen k častým přeletům a nepravidelným usedáváním holubů na střechy a někde se holubi téměř nevyskytují," přibližuje dílčí výsledky monitoringu náměstek primátora Ivo Moravec.
Na náměstí až tisícovka ptáků. Na kašně i stovka
Nejkomplikovanější lokalitou s množstvím drobných hnízdišť v půdních prostorách je Palackého náměstí a jeho okolí, kde se pravidelně vyskytuje až tisícovka holubů. Potravní nabídku ale nalézají i ve středu města, kde se pravidelně vyskytuje až 500 kusů, přičemž jen na ploše a kašně historického náměstí je jich zhruba stovka.
Příkladem pro holuby vítaného prostředí kvůli nezajištěným budovám je vlakové nádraží a jeho bezprostřední okolí, které monitoring vyhodnotil jako trvale obsazenou lokalitu s hnízdišti a potravním zdrojem pro zhruba 500 kusů. Vzdálenější lokality, jako například Mladé, Hodějovice, Suché Vrbné, Vráto, Husova kolonie či Nemanice jsou prakticky bez holubů.
Zato Pražské předměstí a sídliště Vltava doplácejí na přelety holubů z Palackého náměstí, přičemž konstrukce lávky pro pěší přes Vltavu se stala jejich významným hnízdištěm i shromaždištěm.
Není to nic nezvyklého. Siví ptáci se zabíjejí v mnoha městech
O tom, že i jiná města se snaží vypořádat s nadměrným výskytem holubů, svědčí příklad z Karlových Varů, kde si aktuálně objednávají službu, která je pochytá do pastí a následně usmrtí. V Praze a nebo i v Písku je dokonce vyhláškou pod hrozbou tisícové pokuty zakázáno na veřejných prostranstvích holuby krmit.
„Pokutování občanů osobně považuji za krajnost a nechci, aby se touto cestou naše město ubíralo. Důležitá je bezpochyby prevence. Vlastníci nemovitostí mohou předcházet škodám tím, že si svůj majetek řádně zabezpečí proti nasedání a hnízdění," uvedl Ivo Moravec.
Firma, která nyní zpracovává podrobný monitoring přivítá, pokud se na ní občané obrátí se svými názory i podněty prostřednictvím e-mailu .
Proč se s holubi nekamarádit. Jde i o zdraví
Městské populace zdivočelých holubů jsou potomci holubů skalních (Columba livia), žijících v západní a jižní Evropě, severní Africe a přední Asii. Z tohoto druhu byly vyšlechtěny různé domácí formy, chované po celém světě.
Ještě před několika málo desetiletími byla jejich hejna neodmyslitelně spojena s českým venkovem, protože téměř v každém stavení byly holubníky. Dnes je jejich chov spíše výjimkou a holubi začali masově osídlovat města, kde nacházejí příznivé podmínky k obživě i hnízdění. Následkem toho se však často přemnožují a působí značné škody na domovním fondu, v hospodářství i na lidském zdraví.
Snahy tlumit početnost tohoto druhu často narážejí na odpor veřejnosti, která v holubech spatřuje tradiční oživení denaturalizovaného městského prostředí. Ochránci stavebních památek, ekonomové a zdravotníci však mají opačný názor. Zatím žádná ze známých a běžně použitelných metod není schopna tento druh z městského prostředí eliminovat zcela, a proto vyhubení městských holubů v žádném případě nehrozí.
Městské populace holubů jsou pro lidi velkým zdrojem různých alergénů a mohou se též podílet na přenosu některých zoonoz, tedy onemocnění přenosná ze zvířat na člověka.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš