Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čím víc úředníků, tím líp? Náměstci v Budějovicích se rozmnožili na téměř dvojnásobek

01.03.2015
Čím víc úředníků, tím líp? Náměstci v Budějovicích se rozmnožili na téměř dvojnásobek

Autor: archiv KL

Popisek: Úřednice, ilustrační foto

Sedm náměstků místo dosavadních čtyř sedí od komunálních voleb na radnici v Českých Budějovicích. Hned tři z nich jsou za hnutí ANO. Kdo větší počet úředníků platí? Podle odpůrců této novinky bude tento 'výstřelek' stát miliony korun navíc. Primátor Jiří Svoboda (ANO) se brání, že proti předcházejícím rokům nemá radnice neuvolněnou radní ani šéfa finančního výboru.

Podle něj tak přibylo pouze jedno placené místo navíc. I kdyby byl pouze jeden náměstek navíc, jedná se za čtyři roky, které běžně trvá volební období, i tak o pěknou 'sumičku'. Jak říká opozice, když se spočítá, co stojí jeden náměstek s asistentkou, a připočítá se rozdíl mezi platem radní, šéfem finančního výboru a náměstkem, který je o něco větší, je výsledek kolem 140 000 za měsíc.„Za celé čtyři roky to vychází na 6,7 milionu korun,“ spočítal bývalý náměstek za ČSSD Miroslav Joch.

Město ušetřilo jinde?

„Jenom tím, že jsme zadali správu veřejného osvětlení dopravnímu podniku, který spadá pod město České Budějovice, jsme ušetřili na nákladech jeden milion ročně. Navíc ty prostředky zvyšují výnos Dopravnímu podniku České Budějovice o další milion za rok. Jen touto jednou operací jsme ušetřili víc, než jsme spotřebovali,“ vysvětluje primátor. Dodává, že samozřejmě ví, že není možné tyto dvě věci zcela porovnávat. V dubnu se prý ale na radnici chystají určité změny. „Některá neobsazená místa budeme rušit, a tak vznikne faktická úspora,“ říká primátor.

Podle našich informací ale tuto úsporu připravilo již minulé vedení radnice. Sedm náměstků ale na radnici s největší pravděpodobností i nadále zůstane. To, že radnice není na takový počet očividně uzpůsobená, ukázaly i rošády, které v budově po volbách probíhaly. Ze své kanceláře musel odejít například tajemník, aby jednomu z náměstků uvolnil svou „'židli'. Podle našich informací navíc muselo dojít i k určitým stavebním úpravám. Zrušen byl i salonek u obřadní síně, kde se připravovali budoucí novomanželé na obřad.

Přibyl další odbor

Zatímco bývalé vedení radnice zrušilo jeden z odborů, nové vedení ho opět obnovilo. Post vedoucího obsadil zastupitel za hnutí ANO. Další zastupitelka z ANO pak získala dohodu o provedení práce. Vykonává práci koordinátorky příprav oslav 750 let výročí založení Českých Budějovic. Zároveň přitom na plný úvazek vykonává práci krajské manažerky Hnutí ANO.

Opozice sice na každém zastupitelstvu proti těmto a podobným změnám vystupuje, zatím ale její protesty na vědomí nikdo příliš nebere. Jeden ze zastupitelů minulý týden dokonce uvedl, že takováto personální politika je nejen v Čechách, ale snad i v celé Evropě nevídaná. Řekl přesně, že složení radnice města, které má necelých 100 000 obyvatel, je srovnatelné jedině s osmimilionovým Londýnem, který má v českém názvosloví přes 100 zastupitelů, 27 radních, 7 náměstků a jednoho starostu.

David Hora

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace