Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trápí vás močové kameny? Nejnovější drtičku k jejich odstraňování získali jako první na světě lékaři v Českých Budějovicích

12.02.2015
Trápí vás močové kameny? Nejnovější drtičku k jejich odstraňování získali jako první na světě lékaři v Českých Budějovicích

Foto: Česká urologická společnost

Popisek: Močové kameny.

Lékaři českobudějovické nemocnice získali jako vůbec první na světě nový přístroj k endoskopickému odstraňování močových kamenů. Chirurgická léčba novou supermoderní „drtičkou“ je velmi účinná, významně zkracuje čas zákroku a je maximálně šetrná k organismu pacienta. Využít ji mohou i lidé z jiných částí republiky.

Lékař nesází jen na "sbíječku"

Nový přístroj nahradil obdobné, přibližně o osm let starší zařízení. „Tento přístroj již není prototypem, ale vůbec první sériově dodaný přístroj tohoto druhu na světě. Používá se při perkutánních operacích ledvin, tedy zákrocích, kdy se odstraňují močové kameny z dutého systému ledviny nově vytvořeným traktem z povrchu tělo pacienta. Tento výkon je určen především pro pacienty s objemnými, velkými kameny v ledvině, nebo v horní části močovodu, a vhodně doplňuje laserový dezintegrační přístroj,“ konstatoval zástupce primáře Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Petřík.

Zatímco původní přístroj pracoval pouze na principu ultrazvukové drtičky, která rozmělňovala kámen a odsávala drť, je jeho nový nástupce s přibližně dvojnásobným výkonem navíc doplněn balistickým přístrojem. Lékař tak může při zákroku současně využít jak ultrazvuk, tak lidově řečeno „sbíječku“. „Díky těmto schopnostem dochází k rychlejší dezintegraci kamene a zkrácení délky celého výkonu,“ poznamenal Aleš Petřík.

Staré jako lidstvo samo

Urolitiáza, čili tvorba a přítomnost kamenů v močových cestách, je onemocněním starým stejně jako lidstvo samé. V současné době postihuje přibližně každého desátého člověka. Vývoj léčby urolitiázy ovšem v posledních dvaceti letech prošel převratnými změnami ve prospěch nemocných. „Ještě před dvaceti lety byly prakticky jedinou možností odstranění kamenů otevřené operace. Klasická otevřená operativa je na dobře vybaveném a erudovaném pracovišti už jen historickou záležitostí,“ doplnil MUDr. Petřík.

Příkladem terapie nejméně zatěžující pacienta je už zmíněná extrakorporální litotrypse, což je metoda na rozbíjení močových konkrementů mimotělní rázovou vlnou. Laicky řečeno se jedná o způsob odstranění močových kamenů z ledvin nebo močovodu bez zásahu skalpelu. Jejím cílem je rozdrtit kámen na drobné částky, které pacient vymočí. Pokud už musejí lékaři „vstoupit“ dovnitř těla, využívají k tomu výhradně pro pacienta maximálně šetrné endoskopické zákroky. Tyto metody spočívají v tom, že lékaři zavedou do těla miniaturní rigidní či flexibilní přístroj do močovodu a ledviny, buď přes močovou trubici a močový měchýř nebo jedním malým otvorem.

Urologické oddělení Nemocnice České Budějovice je v současnosti centrem poskytujícím komplexní terapii močových kamenů nejen pro pacienty z Jihočeského kraje, ale i z jiných regionů republiky. Ročně zde lékaři provedou okolo 500 extrakorporálních litotrypsí, 400 ureteroskopických a 100 perkutánních výkonů. Touto bilancí se řadí mezi největší centra pro terapii urolitiázy v České republice.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš