Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trápí vás močové kameny? Nejnovější drtičku k jejich odstraňování získali jako první na světě lékaři v Českých Budějovicích

12.02.2015
Trápí vás močové kameny? Nejnovější drtičku k jejich odstraňování získali jako první na světě lékaři v Českých Budějovicích

Autor: Česká urologická společnost

Popisek: Močové kameny.

Lékaři českobudějovické nemocnice získali jako vůbec první na světě nový přístroj k endoskopickému odstraňování močových kamenů. Chirurgická léčba novou supermoderní „drtičkou“ je velmi účinná, významně zkracuje čas zákroku a je maximálně šetrná k organismu pacienta. Využít ji mohou i lidé z jiných částí republiky.

Lékař nesází jen na "sbíječku"

Nový přístroj nahradil obdobné, přibližně o osm let starší zařízení. „Tento přístroj již není prototypem, ale vůbec první sériově dodaný přístroj tohoto druhu na světě. Používá se při perkutánních operacích ledvin, tedy zákrocích, kdy se odstraňují močové kameny z dutého systému ledviny nově vytvořeným traktem z povrchu tělo pacienta. Tento výkon je určen především pro pacienty s objemnými, velkými kameny v ledvině, nebo v horní části močovodu, a vhodně doplňuje laserový dezintegrační přístroj,“ konstatoval zástupce primáře Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Petřík.

Zatímco původní přístroj pracoval pouze na principu ultrazvukové drtičky, která rozmělňovala kámen a odsávala drť, je jeho nový nástupce s přibližně dvojnásobným výkonem navíc doplněn balistickým přístrojem. Lékař tak může při zákroku současně využít jak ultrazvuk, tak lidově řečeno „sbíječku“. „Díky těmto schopnostem dochází k rychlejší dezintegraci kamene a zkrácení délky celého výkonu,“ poznamenal Aleš Petřík.

Staré jako lidstvo samo

Urolitiáza, čili tvorba a přítomnost kamenů v močových cestách, je onemocněním starým stejně jako lidstvo samé. V současné době postihuje přibližně každého desátého člověka. Vývoj léčby urolitiázy ovšem v posledních dvaceti letech prošel převratnými změnami ve prospěch nemocných. „Ještě před dvaceti lety byly prakticky jedinou možností odstranění kamenů otevřené operace. Klasická otevřená operativa je na dobře vybaveném a erudovaném pracovišti už jen historickou záležitostí,“ doplnil MUDr. Petřík.

Příkladem terapie nejméně zatěžující pacienta je už zmíněná extrakorporální litotrypse, což je metoda na rozbíjení močových konkrementů mimotělní rázovou vlnou. Laicky řečeno se jedná o způsob odstranění močových kamenů z ledvin nebo močovodu bez zásahu skalpelu. Jejím cílem je rozdrtit kámen na drobné částky, které pacient vymočí. Pokud už musejí lékaři „vstoupit“ dovnitř těla, využívají k tomu výhradně pro pacienta maximálně šetrné endoskopické zákroky. Tyto metody spočívají v tom, že lékaři zavedou do těla miniaturní rigidní či flexibilní přístroj do močovodu a ledviny, buď přes močovou trubici a močový měchýř nebo jedním malým otvorem.

Urologické oddělení Nemocnice České Budějovice je v současnosti centrem poskytujícím komplexní terapii močových kamenů nejen pro pacienty z Jihočeského kraje, ale i z jiných regionů republiky. Ročně zde lékaři provedou okolo 500 extrakorporálních litotrypsí, 400 ureteroskopických a 100 perkutánních výkonů. Touto bilancí se řadí mezi největší centra pro terapii urolitiázy v České republice.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace