Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak to vypadá s českobudějovickou slévárnou? Všichni bohužel zpátky v provozu nejsou. Někteří zaměstnanci mají ještě čekat, třeba půl roku...

07.02.2015
Jak to vypadá s českobudějovickou slévárnou? Všichni bohužel zpátky v provozu nejsou. Někteří zaměstnanci mají ještě čekat, třeba půl roku...

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zpracování železa v hutích, ilustrační foto

Vedení českobudějovické slévárny zatím podle odborového svazu dodržuje dohody, uzavřené v polovině ledna. K zastavení výroby došlo koncem loňského roku. V současné době pracuje normálně opět polovina zaměstnanců. Co bude s ostatními?

Podle slibů slévárenské společnosti SCB Foundry, které dala odborářům KOVO, bude návrat všech 160 zaměstnanců do standardního pracovního režimu možný přibližně za tři až šest měsíců.Hromadné propouštění podnik vylučuje. „Na společné schůzce v závěru minulého týdne nás vedení SCB Foundry informovalo, že v rámci dočasného režimu bude přibližně 100 lidí znovu normálně pracovat dál. Zhruba čtyřicet zaměstnanců je aktuálně na nemocenské a prvních pět lidí pracuje v Kutné Hoře. Zbytek zaměstnanců zatím zůstává doma se šedesáti procenty mzdy,“ uvedl vedoucí jihočeského Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Rudolf Tkáč.

Zachrání zaměstnanost nová linka?

Vlastníci slévárny na jihu Čech vzkázali, že hodlají do Českých Budějovic přesunout část výroby z Kutné Hory. Cestou z problémů by měla být nová formovací linka. „Vedení podniku nás informovalo, že všem zaměstnancům, kteří jsou zatím doma se šedesáti procenty platu či se budou vracet z nemocenské, bude nabídnuta za plnou mzdu dočasně práce v Kutné Hoře, kde by se mimo jiné připravovali na obsluhu nové linky, určené pro Budějovice,“ poznamenal Tkáč.

Individuálně by nyní měli být všichni zaměstnanci SCB Foundry informováni o aktuálním vývoji situace, například možnostech dočasného pracovního umístění a podobně, prostřednictvím svých přímých nadřízených, a to přibližně jednou týdně.

Všemi dostupnými prostředky...

„Jakkoli to vypadá, že slévárenská tradice v Českých Budějovicích nezanikne a lidé o svá pracovní místa nepřijdou, budeme nadále v pravidelném kontaktu s vedením SCB Foundry a naši specialisté budou na situaci v podniku dohlížet.  Znovu opakuji, že KOVO je v každém případě připraveno hájit práva zaměstnanců slévárny všemi dostupnými prostředky, které nám zákon dává. A to především v oblasti pracovně-právní,“ zdůraznil zmocněnec jihočeského krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jan Švec.

Odborový svaz KOVO působí v současné době v 58 strojírenských podnicích na jihu Čech. V regionu má bezmála 4,5 tisíce členů, což představuje přibližně 23 procenta všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek pro své členy, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance bez výjimky. Mezi firmy, kde působí OS KOVO, patří například Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov, Groz-Beckert ČR, Reinfurt, Klima, Dura, Schneider Electric a další.

Odborový svaz KOVO je největší odborovou organizací v ČR, která sdružuje více než 107 000 členů nejen z kovoprůmyslu. Kromě činnosti v této profesní oblasti se podílí na řešení problémů státní sociální politiky, zaměstnanosti a postavení zaměstnanců, prosazuje principy demokracie a občanské snášenlivosti. Je členem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a mezinárodních odborových sdružení IndustriAll Global a IndustriAll Europe.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace