Jak to vypadá s českobudějovickou slévárnou? Všichni bohužel zpátky v provozu nejsou. Někteří zaměstnanci mají ještě čekat, třeba půl roku...
07.02.2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zpracování železa v hutích, ilustrační foto
Vedení českobudějovické slévárny zatím podle odborového svazu dodržuje dohody, uzavřené v polovině ledna. K zastavení výroby došlo koncem loňského roku. V současné době pracuje normálně opět polovina zaměstnanců. Co bude s ostatními?
Podle slibů slévárenské společnosti SCB Foundry, které dala odborářům KOVO, bude návrat všech 160 zaměstnanců do standardního pracovního režimu možný přibližně za tři až šest měsíců.Hromadné propouštění podnik vylučuje. „Na společné schůzce v závěru minulého týdne nás vedení SCB Foundry informovalo, že v rámci dočasného režimu bude přibližně 100 lidí znovu normálně pracovat dál. Zhruba čtyřicet zaměstnanců je aktuálně na nemocenské a prvních pět lidí pracuje v Kutné Hoře. Zbytek zaměstnanců zatím zůstává doma se šedesáti procenty mzdy,“ uvedl vedoucí jihočeského Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Rudolf Tkáč.
Zachrání zaměstnanost nová linka?
Vlastníci slévárny na jihu Čech vzkázali, že hodlají do Českých Budějovic přesunout část výroby z Kutné Hory. Cestou z problémů by měla být nová formovací linka. „Vedení podniku nás informovalo, že všem zaměstnancům, kteří jsou zatím doma se šedesáti procenty platu či se budou vracet z nemocenské, bude nabídnuta za plnou mzdu dočasně práce v Kutné Hoře, kde by se mimo jiné připravovali na obsluhu nové linky, určené pro Budějovice,“ poznamenal Tkáč.
Individuálně by nyní měli být všichni zaměstnanci SCB Foundry informováni o aktuálním vývoji situace, například možnostech dočasného pracovního umístění a podobně, prostřednictvím svých přímých nadřízených, a to přibližně jednou týdně.
Všemi dostupnými prostředky...
„Jakkoli to vypadá, že slévárenská tradice v Českých Budějovicích nezanikne a lidé o svá pracovní místa nepřijdou, budeme nadále v pravidelném kontaktu s vedením SCB Foundry a naši specialisté budou na situaci v podniku dohlížet. Znovu opakuji, že KOVO je v každém případě připraveno hájit práva zaměstnanců slévárny všemi dostupnými prostředky, které nám zákon dává. A to především v oblasti pracovně-právní,“ zdůraznil zmocněnec jihočeského krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jan Švec.
Odborový svaz KOVO působí v současné době v 58 strojírenských podnicích na jihu Čech. V regionu má bezmála 4,5 tisíce členů, což představuje přibližně 23 procenta všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek pro své členy, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance bez výjimky. Mezi firmy, kde působí OS KOVO, patří například Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov, Groz-Beckert ČR, Reinfurt, Klima, Dura, Schneider Electric a další.
Odborový svaz KOVO je největší odborovou organizací v ČR, která sdružuje více než 107 000 členů nejen z kovoprůmyslu. Kromě činnosti v této profesní oblasti se podílí na řešení problémů státní sociální politiky, zaměstnanosti a postavení zaměstnanců, prosazuje principy demokracie a občanské snášenlivosti. Je členem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a mezinárodních odborových sdružení IndustriAll Global a IndustriAll Europe.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš