Z jihočeských homosexuálů mají o registrované partnerství větší zájem muži, celkově zájem stoupá
04.02.2015
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Registrovaných párů pomalu přibývá. Jihočeši mohou partnerství zpečetit na českobudějovické matrice.
Největší boom zažilo registrované partnerství v Jihočeském kraji v letech 2007 a 2008. Nyní je zájem zhruba poloviční. V celé republice už stovky partnerství i zanikly.
Vyplývá to ze statistik, které za uplynulý rok – a včetně meziročních srovnání – zveřejnil statistik registrovaného partnerství v ČR Milda Šlehofer. Z jihočeských homosexuálů mají o registrované partnerství větší zájem muži než ženy. V roce 2014 se zde „sezdaly“ tři mužské páry a jeden ženský. Bylo tomu tak podobně i v minulých letech.
V Jižních Čechách mohou gayové a lesby uzavřít „sňatek“ na matričním úřadě Magistrátu města České Budějovice, který má úřední hodiny v pondělí a středu od 8 do 17 hodin.
Ve druhém pololetí loňského roku vstoupilo do registrovaného partnerství v České republice 117 párů, z toho 72 mužských a 45 ženských. Za celý tento institut využilo 466 gayů a leseb.
Čekali roky a hupsli do toho
Od roku 2011, kdy to bylo jen 354, se každý rok zájem celostátně postupně zvyšuje. Zatím rekordní byl v roce 2007, kdy vstoupilo do partnerství 504 lidí, což bylo dáno tím, že mnoho dvojic čekalo roky na tuto možnost. „Pokud dosavadní tendence bude pokračovat, je možné, že toto bude nakonec poněkud překvapivě překonáno,“ míní Milda Šlehofer, statistik registrovaného partnerství v ČR.
Za osm a půl roku se zaregistrovalo celkem 3858 leseb a gayů. Z toho 1291 mužských párů a 638 ženských. Zhruba 235 z nich již však zaniklo. U dalších 235 byl jedním z partnerů cizinec, a to doslova z celého světa – od Slovenska po vzdálené exotické země.
Argumenty nejen katolíků...
Argumenty odpůrců zejména z řad katolických a konzervativních institucí a části politických stran v čele s tehdejším prezidentem Klausem o zbytečnosti, neužitečnosti nebo dokonce nebezpečnosti tohoto zákona, se prokázaly podle sdružení jako zcela účelové a nesprávné. „Praxe jasně prokázala, že partnerství plní svůj účel a je o něj zájem,“ tvrdí.
V současné době občanské sdružení PROUD se snaží s politickou podporou prosadit novelizaci zákona o registrovaném partnerství, která by měla umožnit osvojení dítěte partnera v registrovaném partnerství tím druhým, nebiologickým rodičem. Dosavadní zákon toto zakazuje, což byla podmínka politické reprezentace v roce 2006, jinak by zákon nebyl opět schválen, a to i když je to zjevně protiústavní prvek, neboť gay nebo lesba může prakticky požádat o osvojení, ale jako registrovanému je mu to znemožněno.
V této souvislosti vede PROUD se záštitou osobností společenského života kampaň „Různé rodiny, stejná práva", která je zaměřena na zviditelnění otázek a problémů stejnopohlavních rodin, celospolečenskou diskuzi a na změnu diskriminačních zákonů, které znevýhodňují stejnopohlavní rodičovství v ČR.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš