Pece českobudějovické slévárny vyhasly už před koncem roku. Jak to bude dál s propouštěním?
22.01.2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zpracování železa v hutích, ilustrační foto.
Pece v českobudějovické slévárně, které kvůli zastavení výroby vyhasly před koncem loňského roku, by měly znovu vzplát. O budoucnosti slévárenské výroby a dalším osudu přibližně 160 jejích zaměstnanců jednali v pátek 16. ledna a nyní opětovně zástupci Odborového svazu KOVO s vedením podniku. To odborářům slíbilo, že výroba bude v dohledné době znovu zahájena a k masovému propouštění prý nedojde.
„Vedení slévárny zareagovalo na naši výzvu k jednání okamžitě. Na schůzce byl přítomen personalista z Kutné Hory, nový nastupující generální ředitel akciové společnosti SCB Foundry a nová českobudějovická personalistka. Zcela otevřeně nám bylo řečeno, že stávající situace je velice špatná, výroba prakticky stojí a lidé jsou bez práce, nicméně jménem majitele společnosti jsme byli ujištěni, že slévárna neskončí,“ uvedl vedoucí Regionálního pracoviště Odborového sdružení KOVO České Budějovice a specialista bezpečnosti a ochrany zdraví při práci Rudolf Tkáč.
Přesune se sem výroba z Kutnohorska?
Vlastníci slévárny hodlají do provozu údajně investovat zhruba pět desítek miliónů korun a do Českých Budějovic převést část výroby z Kutné Hory. Celý provoz by měl být obnoven v průběhu tří až šesti měsíců. „Slévárna zaměstnává přibližně 160 lidí, přičemž veškeré změny by se měly odehrát bez propouštění. Do týdne bychom měli dostat informaci, kolik lidí bude dál pracovat bez krácení platu a kolik zůstane dočasně doma se 60 procenty mzdy,“ konstatoval Tkáč.
Podle předsedy základní odborové organizace KOVO Slévárna při SCB Foundry Jana Plánského by se všichni zaměstnanci měli dočkat svých prosincových mezd. „Dojde však k přibližně patnáctidennímu zpoždění oproti normálnímu výplatnímu termínu,“ konstatoval Plánský a poznamenal, že části zaměstnanců bude dočasně nabídnuta práce v Kutné Hoře, kde by se za plný plat připravovali na obsluhu nové formovací linky, která bude umístěna v Budějovicích. „Ti, co odmítnou, zůstanou zatím na šedesáti procentech mzdy,“ dodal Plánský.
V průběhu několika dní si vedení slévárny hodlá sezvat zaměstnance a oznámit jim, jaké dočasné a dlouhodobé změny podnik čekají. Lídry vyjednávacího týmu mezi zaměstnanci a vedení SCB Foundry zůstávají nadále zástupci Odborového svazu KOVO. „Situaci ve slévárně ve spolupráci s tamní naší základní organizací od první chvíle pečlivě monitorujeme. Jednání managementu, který se zde prakticky celý vyměnil, je zatím velmi solidní a vstřícné. Uvidíme, zda mu tento přístup vydrží. KOVO je v každém případě připraveno použít k ochraně práv zaměstnanců slévárny všechny dostupné prostředky, které nám zákon dává,“ připomněl zmocněnec Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje Jan Švec.
KOVO působí v 58 strojírenských podnicích na jihu Čech
Odborový svaz KOVO působí v současné době v 58 strojírenských podnicích na jihu Čech. V regionu má bezmála 4,5 tisíce členů, což představuje přibližně 23 procent všech zaměstnanců těchto firem. V rámci kolektivního vyjednávání, jehož cílem je dosažení příznivých mzdových, pracovních a sociálních podmínek pro své členy, však KOVO zastupuje všechny zaměstnance bez výjimky. Mezi firmy, kde působí OS KOVO patří například Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov, Groz-Beckert ČR, Reinfurt, Klima, Dura, Schneider Electric a další.
Odborový svaz KOVO je největší odborovou organizací v republice, která sdružuje více než 107 tisíc členů nejen z kovoprůmyslu. Kromě činnosti v této profesní oblasti se aktivně podílí na řešení problémů státní sociální politiky, zaměstnanosti a postavení zaměstnanců, prosazuje principy demokracie a občanské snášenlivosti. Je členem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a mezinárodních odborových sdružení IndustriAll Global a IndustriAll Europe.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš