Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Šumava musí mít svůj vlastní zákon! Říká to hejtman Zimola a všichni s ním souhlasí

13.01.2015
Šumava musí mít svůj vlastní zákon! Říká to hejtman Zimola a všichni s ním souhlasí

Autor: Jihočeský kraj

Popisek: Hejtman Jiří Zimola se pravidelně setkává s poslanci a senátory kraje. Další setkání se uskuteční v dubnu.

Další pravidelné setkání jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly se všemi poslanci a senátory, kteří byli zvoleni za Jihočeský kraj do poslanecké sněmovny a senátu, se uskutečnilo začátkem tohoto týdne na krajském úřadě v Českých Budějovicích.

Setkávání s politiky, kteří zastupují kraj v obou komorách parlamentu, má podle hejtmana Jiřího Zimoly smysl právě v tomto kraji. „Jihočeští poslanci a senátoři jsou aktivními zákonodárci, takže je velmi důležité, abychom byli vzájemně informováni o tom, co Jihočeský kraj chystá a naopak, jaké zákony se připravují v Praze,“ vysvětlil hejtman Zimola.

Jak dále nejvyšší představitel kraje uvedl, jsou v současné době aktuálními tématy doprava či například návrh na zpoplatnění vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu, což by znatelně prodražilo výstavbu silnic či dálnice. Na některých věcech se zákonodárci shodují bez ohledu na politický dres.

Šumava musí mít svůj vlastní zákon, jinak se ničeho nedobereme

„Řešili jsme také opravy silnic, obchvat Lišova, financování domů dětí a mládeže či základních uměleckých škol i připravované zcivilnění části vojenského újezdu Boletice. Všichni se zároveň shodujeme na tom, že Šumava musí mít svůj vlastní zákon, jinak se na jejím území nedobereme nikdy žádných pravidel,“ naznačil Zimola.

O Boleticích psaly KrajskéListy.cz nedávno, v prosinci, kdy jihočeský hejtman Zimola ocenil vyjmutí lokality Maňávka z vojenského újezdu Boletice. Pomohla k tomu schválená novela zákona o vojenských újezdech. Jihočeský kraj se tak rozrostl o další území pro civilní využití. Schvalovaná novela zákona o vojenských újezdech obsahovala původně zejména zrušení újezdu Brdy, nakonec se podařilo prosadit i zvětšení území, vyjímaného z vojenského újezdu Boletice. Jde konkrétně o katastr území Maňávka na Českokrumlovsku.

Desetikilometrový obchvat Lišova bude dvoupruhý, 11,5 metru široký

Pro změnu téma obchvatu Lišov není úplně pozitivní. Dlouhodobý problém již obyvatele v minulosti přiměl dokonce k založení Sdružení pro obchvat města Lišov a obce Štěpánovice. Příprava stavby obchvatu Lišova a Štěpánovic je ve fázi, kdy stavební úřad v Lišově vydal územní rozhodnutí, které je předstupněm stavebního povolení. Politici i veřejnost by ráda realizaci obchvatu urychlila, se zahájením výstavby lišovského obchvatu počítá Ředitelství silnic a dálnic v roce 2018. Stavební úřad se v rámci územního řízení vypořádal se šesti námitkami majitelů dotčených pozemků a dopravní policie. Účastníci řízení měli výhrady například ke stavbě mostu přes jednu z místních komunikací, požadovali zachování přístupu k pozemkům nebo instalaci oplocení po celé délce nové silnice.

Stavba vyroste na 367 parcelách nacházejících se na katastru Lišova, Štěpánovic, Jivna a Břilic, které jsou součástí Třeboně. Téměř desetikilometrový obchvat bude dvoupruhý, 11,5 metru široký a vyžádá si úpravu šestnácti dalších silnic, lesních a polních cest. Na trase vzniknou dvě mimoúrovňové křižovatky a devět mostních objektů.

Další setkání hejtmana se zákonodárci je naplánováno na duben tohoto roku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
Zimola,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace