Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Taková spoušť! Zničená louka kvůli zloději vltavínů. Kolik tyhle kamínky stojí na trhu?

09.01.2015
Taková spoušť! Zničená louka kvůli zloději vltavínů. Kolik tyhle kamínky stojí na trhu?

Autor: Muzeum vltavínů Český Krumlov.

Popisek: Vltavín, který lze běžně koupit přes e-shop. Tento je z nabídky českokrumlovského muzea.

Přímo při činu se podařilo policistům v Českých Budějovicích polapit zloděje, který nelegálně "vyčistil" louku od vltavínů. Toto křemičité sklo lahvově zelené barvy je považováno za české zlato, za poklad jižních Čech. Prodejci dnes nabízejí unikátní kusy i za několik tisíc korun. Dopadený lump stane do dvou týdnů před soudem.

Tento týden v ranních hodinách se tentopachatel vypravil na jednu z luk do obce nedaleko Českých Budějovic a začal zde hledat vltavíny. Jeho počínání ovšem zaregistroval všímavý občan, který zavolal na policii.

Na místo vyrazili policisté z oddělení hlídkové služby, kteří tak zloděje dopadli úspěšně přímo při činu. „Případ si pak převzali boršovští policisté, kteří zjistili, že byl muž již v minulosti odsouzen rozsudkem Okresního soudu v Českých Budějovicích za obdobnou trestnou činnost," podotkla mluvčí místní policie policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

Policisté z obvodního oddělení Boršov nad Vltavou podezřívají třiatřicetiletého muže z Českobudějovicka z trestného činu krádeže. Případ policisté prověřují ve zkráceném přípravném řízení. Muž by tak měl do dvou týdnů stanout znovu před soudem," doplnila policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

K těžbě musíte mít povolení

Vltavím je hornina, která kterýse nachází v okolí řeky Vltavy. Největší sbírka vltavínů je umístěna v Národním muzeu v Praze, další menší sbírky je možné zhlédnout v Moravském zemském muzeu v Brně, ale také v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích nebo v lokálním muzeu v Týně nad Vltavou či v Českém Krumlově. Vltavíny se prodávají i přes e-shop. Existují unikátní sbírkové kusy, za které zájemci platí i několik tisíc korun. Šperky s vltavínem lze koupit zhruba řádově ve výši několika korun. Sběratelský vzorek sedmigramového vltavínu lze pořídit zhruba za více než 1500 korun.

Na těžbu kamenů je potřeba mít oficiální těžební povolení. Teprve poté je možné je nabízet prodejcům či šperkařům. Kvůli ilegálním kopáčům vltavínů jsou zničené zejména louky u Netoliv. Tam od loňska zelenkavé minerály již těží firma s povolením, která po ukončení prací místo zrekultivuje.

Kus lesa je fuč

Jihočeští policisté tento týden mimo jin řešili i plundrování lesa, a to na Prachaticku.  Neznámý pachatel vykácel a následně ukradl sedm desítek kusů stromů, čímž způsobil škodu za nejméně 50 000 korun. Vimperští policisté proti němu zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu krádeže. Dosud neznámý pachatel nejprve vykácel a následně i odcizil z místa zvaném ´Na rovinách´ v katastru obce Stachy celkem 68 stromů. Dělo se tak od poloviny prosince dosud," doplnila tamní policejní mluvčí Martina Joklová, která ještě upřesnila: Jednalo se o vzrostlé smrky, jejichž krádeží vznikla poškozené organizaci škoda za nejméně 50 tisíc korun. Další prověřování krádeže provádí vimperští policisté, kteří po pachateli intenzivně pátrají."

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace