Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otevřený dopis premiérovi k dostavbě Temelína. Čeho se bojí hejtman Zimola?

28.12.2014
Otevřený dopis premiérovi k dostavbě Temelína. Čeho se bojí hejtman Zimola?

Autor: archiv

Popisek: Jaderná elektrárna Temelín

Předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi napsal v adventní době hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Tématem jeho otevřeného dopisu je jaderná elektrárna Temelín a její dostavba, která je podle prvního muže kraje prioritou jihočeského regionu, respektive obavy o zmařené investice například podnikatelů, kteří vycházeli z očekávání dostavby. K výzvě se přidávají starostové.

Pro města a obce v okolí elektrárny i pro celý Jihočeský kraj se může současná nejistota stát nebezpečnou brzdou rozvoje regionu, ať již z pohledu probíhajících, tak zejména nově zahajovaných investic.

Kraj i starostové jdou do vlády ve shodě

Představitelé Jihočeského kraje a starostů měst a obcí z okolí Jaderné elektrárny Temelín (JETE) prezentovali na zasedání zastupitelstva kraje před Vánoci svůj postoj k situaci kolem dostavby elektrárny Temelín a přednesli otevřenou výzvu Vládě ČR. Její znění hejtman v dopisu cituje:

„Obyvatelé regionu v havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín vždy vystupovali vstřícně v době výstavby stávajících bloků, pozitivně a aktivně pak i při přípravě dostavby dalších bloků elektrárny. Fakt existence regionu v rámci havarijní zóny vedl k postupné komunikaci a hledání optimálního podílu státu či společnosti ČEZ na havarijní připravenosti v různých oblastech života obcí. Stát v minulém období dával svými kroky směrem k dostavbě JETE jasné signály a společnost ČEZ, která byla pověřena přípravou, jasně a naléhavě vyzývala region k všestranné připravenosti na jednu z největších stavebních akcí v ČR.

Byla uzavřena smlouva mezi obcemi, Jihočeským krajem a společností ČEZ o takzvaných vyvolaných investicích, především v oblasti dopravní infrastruktury. Byly dopracovány projekty a částečně již bylo přistoupeno k jejich realizaci. U většiny opatření směřovala příprava ke stavebnímu povolení, byly uzavřeny smlouvy o smlouvách budoucích na výkup pozemků. Do celého tohoto procesu byly investovány nemalé prostředky a objem práce, především ze strany společnosti ČEZ, ale i jednotlivých obcí (výkup pozemků, podíl na některých realizovaných dopravních opatřeních). Města a obce v regionu kolem Temelína upravily své rozvojové strategie, aby byly dostatečně na dostavbu připraveny.“

Co by si měli politici uvědomit

Starostové na jednání zastupitelstva kraje zdůraznili tyto hlavní skutečnosti:

1. Region Temelínska se nachází v pokročilé fázi přípravy na dostavbu nových bloků JE Temelín.

2. Bylo investováno mnoho prostředků z veřejných zdrojů i lidské práce do přípravných kroků.

3. Jihočeský kraj, města i obce přizpůsobily své rozvojové strategie dostavbě a vynaložily již mnoho prostředků z veřejných rozpočtů.

4. V letech 2009 až 2013 vzniklo v Jihočeském kraji a obzvlášť v regionu mnoho podnikatelských projektů, do nichž byly vloženy nemalé prostředky a které vycházely z očekávání dostavby. Ty mohou být v budoucnosti zmařeny.

5. Nejvíce se starostové obávají rozhodnutí, které odloží dostavbu JETE na neurčito (bez časového harmonogramu a rámce) a které znemožní rozumně, hospodárně a odpovědně plánovat rozvoj měst a obcí v okolí JE Temelín v dalším období.

Zastupitelstvo Jihočeského kraje se plně ztotožňuje s uvedenou argumentací a připojuje se k výzvě starostů Vládě ČR, aby tyto i níže uvedené skutečnosti zohlednila při svém rozhodování.

Společně se starosty žádá Vládu ČR o urychlené schválení dlouhodobé strategie rozvoje jaderné energetiky v České republice, zakotvené v ASEK a NAPJE, spojené s výstavbou nových jaderných bloků v Temelíně i v Dukovanech.

Lidé se s elektrárnou sžili. A teď bude co?

„Jihočeský kraj a starostové z regionu JE Temelín podporují okamžité pokračování přípravy obou projektů výstavby jaderných elektráren v obou lokalitách. Vzhledem ke stavu připravenosti obou projektů (EIA, povolení k umístění, detailní průzkum lokality atd.) má pouze včas zahájená výstavba v lokalitě JE Temelín šanci splnit závěry ASEK; tedy spuštěný výkon 2500 MW (20 TW) do roku 2035,“ píše dále hejtman Zimola. Jihočeský kraj a starostové z regionu JE Temelín podle jeho slov podporují dlouhodobý provoz JE Dukovany a zachování této jaderné lokality s přípravou výstavby nového bloku v souvislosti s odstavením stávajících bloků.

Téměř dvě desetiletí trvalo, než obyvatelé jižních Čech vzali projekt Temelín „za svůj". A než se podařilo mezi nimi a provozovatelem elektrárny nastolit atmosféru důvěry. „Bylo by obrovskou chybou tuto mimořádně cennou lidskou investici prohospodařit,“ upozorňuje hejtman Zimola.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace