Otevřený dopis premiérovi k dostavbě Temelína. Čeho se bojí hejtman Zimola?
28.12.2014
Foto: archiv
Popisek: Jaderná elektrárna Temelín
Předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi napsal v adventní době hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Tématem jeho otevřeného dopisu je jaderná elektrárna Temelín a její dostavba, která je podle prvního muže kraje prioritou jihočeského regionu, respektive obavy o zmařené investice například podnikatelů, kteří vycházeli z očekávání dostavby. K výzvě se přidávají starostové.
Pro města a obce v okolí elektrárny i pro celý Jihočeský kraj se může současná nejistota stát nebezpečnou brzdou rozvoje regionu, ať již z pohledu probíhajících, tak zejména nově zahajovaných investic.
Kraj i starostové jdou do vlády ve shodě
Představitelé Jihočeského kraje a starostů měst a obcí z okolí Jaderné elektrárny Temelín (JETE) prezentovali na zasedání zastupitelstva kraje před Vánoci svůj postoj k situaci kolem dostavby elektrárny Temelín a přednesli otevřenou výzvu Vládě ČR. Její znění hejtman v dopisu cituje:
„Obyvatelé regionu v havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín vždy vystupovali vstřícně v době výstavby stávajících bloků, pozitivně a aktivně pak i při přípravě dostavby dalších bloků elektrárny. Fakt existence regionu v rámci havarijní zóny vedl k postupné komunikaci a hledání optimálního podílu státu či společnosti ČEZ na havarijní připravenosti v různých oblastech života obcí. Stát v minulém období dával svými kroky směrem k dostavbě JETE jasné signály a společnost ČEZ, která byla pověřena přípravou, jasně a naléhavě vyzývala region k všestranné připravenosti na jednu z největších stavebních akcí v ČR.
Byla uzavřena smlouva mezi obcemi, Jihočeským krajem a společností ČEZ o takzvaných vyvolaných investicích, především v oblasti dopravní infrastruktury. Byly dopracovány projekty a částečně již bylo přistoupeno k jejich realizaci. U většiny opatření směřovala příprava ke stavebnímu povolení, byly uzavřeny smlouvy o smlouvách budoucích na výkup pozemků. Do celého tohoto procesu byly investovány nemalé prostředky a objem práce, především ze strany společnosti ČEZ, ale i jednotlivých obcí (výkup pozemků, podíl na některých realizovaných dopravních opatřeních). Města a obce v regionu kolem Temelína upravily své rozvojové strategie, aby byly dostatečně na dostavbu připraveny.“
Co by si měli politici uvědomit
Starostové na jednání zastupitelstva kraje zdůraznili tyto hlavní skutečnosti:
1. Region Temelínska se nachází v pokročilé fázi přípravy na dostavbu nových bloků JE Temelín.
2. Bylo investováno mnoho prostředků z veřejných zdrojů i lidské práce do přípravných kroků.
3. Jihočeský kraj, města i obce přizpůsobily své rozvojové strategie dostavbě a vynaložily již mnoho prostředků z veřejných rozpočtů.
4. V letech 2009 až 2013 vzniklo v Jihočeském kraji a obzvlášť v regionu mnoho podnikatelských projektů, do nichž byly vloženy nemalé prostředky a které vycházely z očekávání dostavby. Ty mohou být v budoucnosti zmařeny.
5. Nejvíce se starostové obávají rozhodnutí, které odloží dostavbu JETE na neurčito (bez časového harmonogramu a rámce) a které znemožní rozumně, hospodárně a odpovědně plánovat rozvoj měst a obcí v okolí JE Temelín v dalším období.
Zastupitelstvo Jihočeského kraje se plně ztotožňuje s uvedenou argumentací a připojuje se k výzvě starostů Vládě ČR, aby tyto i níže uvedené skutečnosti zohlednila při svém rozhodování.
Společně se starosty žádá Vládu ČR o urychlené schválení dlouhodobé strategie rozvoje jaderné energetiky v České republice, zakotvené v ASEK a NAPJE, spojené s výstavbou nových jaderných bloků v Temelíně i v Dukovanech.
Lidé se s elektrárnou sžili. A teď bude co?
„Jihočeský kraj a starostové z regionu JE Temelín podporují okamžité pokračování přípravy obou projektů výstavby jaderných elektráren v obou lokalitách. Vzhledem ke stavu připravenosti obou projektů (EIA, povolení k umístění, detailní průzkum lokality atd.) má pouze včas zahájená výstavba v lokalitě JE Temelín šanci splnit závěry ASEK; tedy spuštěný výkon 2500 MW (20 TW) do roku 2035,“ píše dále hejtman Zimola. Jihočeský kraj a starostové z regionu JE Temelín podle jeho slov podporují dlouhodobý provoz JE Dukovany a zachování této jaderné lokality s přípravou výstavby nového bloku v souvislosti s odstavením stávajících bloků.
Téměř dvě desetiletí trvalo, než obyvatelé jižních Čech vzali projekt Temelín „za svůj". A než se podařilo mezi nimi a provozovatelem elektrárny nastolit atmosféru důvěry. „Bylo by obrovskou chybou tuto mimořádně cennou lidskou investici prohospodařit,“ upozorňuje hejtman Zimola.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš