Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Handrkování kolem tajné volby! České Budějovice mají nového primátora. Je to babišovec

23.11.2014
Handrkování kolem tajné volby! České Budějovice mají nového primátora. Je to babišovec

Autor: ANO

Popisek: Nový primátor Svoboda v době volební kampaně

Bylo to úmorné, ale České Budějovice už mají primátora. Po sedmi hodinách debat se jím stal lídr hnutí ANO Jiří Svoboda. V čele města nahradil Juraje Thomu z hnutí Občané pro Budějovice (OPB). Pro Svobodu hlasovalo 26 přítomných zastupitelů, 15 bylo proti. Moc hladce to nešlo.

České Budějovice bude čtyři roky řídit koalice vítězného hnutí ANO, OPB, TOP-09 a KDU-ČSL, v zastupitelstvu má nově 26 ze 45 hlasů. Z klubu ANO totiž před jednáním vystoupila Eliška Richtrová, která na kandidátce ANO získala ve volbách nejvíc hlasů. V opozici zůstaly ČSSD, KSČM a ODS.

Diskusní maraton na sedm hodin

K volbě nového vedení města se zastupitelé dobrali po více než sedmi hodinách diskuse. Koalice totiž nečekaně předložila návrh změny jednacího řádu zastupitelstva, kterou docílila veřejné volby primátora a radních. Dosud zastupitelé volili vedení města v tajném hlasování.

Nechtěla volit veřejně, tak odešla od ANO

Eliška Richtrová z klubu vystoupila právě na protest proti koaliční dohodě o jednacím řádu zastupitelstva. Vedení hnutí ANO to oznámila písemně ve čtvrtek. „Nelíbilo se mi, že koalice navrhovala volbu vedení města veřejnou, nikoliv tajnou. To je podle mne méně demokratické,“ řekla novinářům.

Boj o primátorské křeslo

Richtrová má možná i jiné důvody k vyjadřování vzdoru. Začátkem listopadu totiž usilovala o zvrat v povolebním vyjednávání. Chtěla kandidovat na primátorku a prosadit původní koalici ANO s ČSSD a lidovci. Od té ANO nečekaně odstoupilo a ČSSD nahradilo OPB a TOP 09. Richtrová také nechtěla v jedenáctičlenné radě sedm náměstků primátora proti dosavadním čtyřem.

ČSSD navrhla Richtrovou na primátorku, ale nejdřív se hlasovalo o Svobodovi, který byl také většinou zvolen.

Koalice, která má i bez Richtrové většinu v zastupitelstvu, si dala mimo jiné za cíl zlepšit kolabující dopravu ve městě. Usilovat chce o co nejrychlejší dokončení páteřních obchvatů města a vybudování nových parkovišť. Podporovat bude cyklistickou a městskou hromadnou dopravu nebo třeba optimální rozvoj Jihočeského letiště České Budějovice. Klást chce důraz na přebytkový provozní rozpočet.

Obecní volby v Českých Budějovicích vyhrálo hnutí ANO, v zastupitelstvu získalo 12 křesel. Druhé ČSSD hlasy vynesly devět mandátů, třetímu hnutí Občané pro Budějovice osm, čtvrté KSČM šest, TOP 09 čtyři, lidovcům a ODS po třech.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace