Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Českých Budějovicích tuto středu zazpívá Saxana své největší hity. Bez vstupného

19.11.2014
V Českých Budějovicích tuto středu zazpívá Saxana své největší hity. Bez vstupného

Autor: Český rozhlas/Adam Kebrt

Popisek: Zpěvačka Petra Černocká.

Půvabná a stále velmi populární zpěvačka, herečka i moderátorka Petra Černocká zazpívá ve středu 19. listopadu většinu svých největších hitů v Českém rozhlase České Budějovice. Na kytaru ji bude doprovázet její partner Jiří Pracný. Veřejná nahrávka začíná ve Studiovém sále v 19 hodin.

Na koho myslela...

„Bylo mi šestnáct, když jsem tu písničku napsala jako studentka konzervatoře. A je z ní cítit, že jsem měla ráda folk a také Spirituál kvintet, na jejichž Růžičku jsem dost myslela,“ tak vzpomíná Petra Černocká na svůj první velký hit z pozdních šedesátých let – Ovečku. 

Ovečka Petry Černocké, tato melodicky i slovesně průzračná písnička, v roce 1968 vyhrála soutěž o Májový křišťál a hojně ji tenkrát vysílaly televize a rozhlas. To bylo v době, kdy Petra působila například s Jitkou Zelenkovou, Lilkou Ročákovou a Karlem Bláhou ve studentském souboru Pastýři, který vedl později důležitý muž české pop music Petr Hannig.

S Pastýři natočila Petra Černocká svůj další hit Jedou vozy, tedy českou verzi písně tehdejší polské superhvězdy Maryly Rodowicz. Jakmile skončila Petra Černocká v souboru Petra Hanniga Pastýři, zamířila do Semaforu, kde ji čekalo několikaleté angažmá a velmi užitečná škola.

Životní role na koštěti

Saxana neboli Dívka na koštěti (i s titulním songem), byla nepochybně životní příležitost a role Petry Černocké, která zaujala příjemným civilním herectvím jako žákyně čarodějnické školy. Největší popularitu a stabilitu, co se týče délky angažmá, zažívala Petra Černocká v sedmdesátých a částečně i osmdesátých letech jako zpěvačka kapely Kardinálové vedené Zdeňkem Mertou, který s ní natočil i pár úspěšných  duetů: Zpívání v dešti, Střevíčky v rose, Setkání. S Kardinály měla Petra hity jako Náklaďák, Pouštím po vodě proutí, Tamtamy a mnoho dalších.

Velkým skokem v čase se dostáváme do roku 2006, kdy vyšlo Petře Černocké kvalitní album Souhvězdí střelce, které je do značné míry její autorskou výpovědí, neboť valnou většinu písniček si napsala sama - s výjimkou třeba zvláštně krásné kompozice Bohdana Mikoláška Ráno bylo bílé. Letos natočila se svou dcerou Bárou Vaculíkovou, členkou pozoruhodné ženské vícežánrové vokální sestavy Yellow Sisters, album Usínačky.

Vstupné volné, ale kapacita omezená

Petra Černocká zazpívá ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice tuto  středu 19. listopadu od 19 hodin. Vstup je volný. Místenky si lze vyzvednout v rozhlasové recepci hodinu před začátkem veřejné nahrávky. Kapacita sálu je omezena.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace