Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Z toho byli v šoku i ostřílení chlapi! Babička měla u sebe deset kilo střeliva. Víte o zbraňové amnestii?

16.11.2014
Z toho byli v šoku i ostřílení chlapi! Babička měla u sebe deset kilo střeliva. Víte o zbraňové amnestii?

Autor: Army.cz

Popisek: Pěchotní munice, ilustrační foto

KRIMI Nebezpečnou munici měla bůhvíjak dlouho doma seniorka z Českých Budějovic. Teď ji v holých rukou přinesla přímo na četnickou stanici.

Neobvyklou donášku řešili policisté na oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Českých Budějovicích. Pořádně se divili, když do dveří vešla babička, která  přinesla velké množství pěchotní munice různých ráží a typů a zábavní pyrotechniku.

Před muže zákona seniorka položila deset kilogramů těchto věcí. Učinila tak v rámci vyhlášené zbraňové amnestie. „Policisté o donášce okamžitě informovali operačního důstojníka Integrovaného operačního střediska, který na oddělení v Pražské ulici vyslal pyrotechnickou službu. Ta donesenou munici bezpečně zajistila a převezla do skladu k následné likvidaci,“ uvedl policejní mluvčí Milan Bajcur.

Takhle ne! Nejdřív zavolejte

V souvislosti s tímto kuriózním případem českobudějovická policie upozorňuje všechny spoluobčany, aby s nebezpečnou municí rozhodně nepobíhali po městě a nenosili ji osobně. „Pokud mají doma munici, výbušniny a jiné předměty a chtějí je v rámci zbraňové amnestie odevzdat, nechť nás kontaktují na jednotlivých obvodních odděleních podle svého bydliště. Ostatní již samotní policisté zajistí,“ zdůraznil Milan Bajcur.

Co je zbraňová amnestie

Lidé, kteří mají doma nelegálně držené zbraně nebo střelivo, je mohou už od července odevzdat ve spolupráci s policií, aniž by jim hrozil trest. Až do konce letošního roku je totiž vyhlášena takzvaná zbraňová amnestie.

Zbraňové amnestie se vyhlašují nepravidelně, vždy v souvislosti s novelizací zákona o zbraních a střelivu. Ta poslední se konala před pěti lety a jen v Jihomoravském kraji při ní lidé odevzdali 880 kusů zbraní.

Kdo u sebe má zbraň nelegálně a zbraňové amnestie k jejímu vrácení nevyužije, vystavuje se trestnímu stíhání pro nedovolené ozbrojování.

„Zbraňová amnestie“ dává možnost zlegalizování zbraně kategorie A, B, C, D, jejich hlavní části nebo střeliva, které jejich držitel přechovává bez povolení. Lhůta pro zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování je stanovena od 1. července do 31. prosince letošního roku. V této lhůtě lze zbraň a střelivo dobrovolně odevzdat do úschovy kterémukoliv útvaru policie, který o převzetí zbraně nebo střeliva vydá potvrzení.

První podobná amnestie byla v České republice vyhlášena v roce 1996.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
krimi,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace