Tihle studenti jsou tedy borci! Hádejte, kam se chodí učit. Bude jim tam pršet a nesmíte jim moc posekat trávu
04.11.2014
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Ilustrační foto
Dost netradičně si představují výuku ekologie studenti gymnázia Česká v Českých Budějovicích. Nebo je to fikaná záminka, jak se ze zadýchaných tříd dostat pod širé nebe? Pracovníkům technických služeb měst celkem zvláštně argumentují, proč nemají sekat trávu.
Kouněte, na co šlapete
Městský park Stromovka v Českých Budějovicích má nově speciální prostor. Poznáte ho podle označení „ekologická výuková loučka“. „Veřejnost i žáci se zde mohou seznámit s charakteristikou louky, výskytem lučních kvetoucích rostlin a plánovaným způsobem údržby v budoucnu tak, aby se podpořilo zvýšení rozmanitosti a četnosti lučních květin,“ píše se v tiskové zprávě Libereckého kraje.

Chodíte do Stromovky? Tak pozor. Tenhle kus louky "patří" výzkumníkům z gymnázia z České ulice.
Herbář? Přece na netu
Gymnazisté z České to ale s procházením venku tolik nepřehánějí. V první fázi ekologického projektu zapojili totiž i své know-how v oblasti digitálních technologií. Nejdřív porovnali rozmanitost kvetoucích lučních rostlin v parku Stromovka a v místech svých bydlišť. Vznikly elektronické herbáře s fotografiemi a práce, které srovnávaly bohatost druhového zastoupení květin v lokalitách v závislosti na faktorech prostředí. Žáci jistili, že střídmě sečené travnaté plochy kvetou bohatěji. „Aby vzrůstající klíční rostlinky příští jaro zmohutněly a dobře se rozrostly, bude se pozemek příští rok séct na výšku asi 10 centimetrů,“ shodují se studenti v tom, co by bylo nejlepší.
Na své výukové ekologické loučce si žáci vyseli semena lučních kvetoucích rostlin, aby podpořili bohatost druhů. Příští rok zde žádné pozorovatelné změny nebudou, ale v dalších letech bude pozemek sečen jako při sklizni sena dříve - na konci června senoseč a na konci srpna otava. „Předpokládáme, že zaseté rostlinky už budou dostatečně vyvinuté, aby po roce vykvetly, a jejich šíření bude napomáhat dostatečně dlouhá doba mezi sečí, aby rostliny vytvořily semena,“ podotýkají dále autoři projektu.
Žáci předpokládají, že v příštích letech přibude na jejich louce také nejen létajícího hmyzu, z motýlů například píďalka, bělásek a zástupce můr, kteří se zde vyskytují už nyní. Loučku najdou zájemci v parku poblíž dětského hřiště.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš