Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro Ukrajinu by byla nejlepší federalizace, či dokonce rozdělení země, myslí si českobudějovický publicista Jan Ziegler

30.06.2014
Pro Ukrajinu by byla nejlepší federalizace, či dokonce rozdělení země, myslí si českobudějovický publicista Jan Ziegler

Autor: repro

Popisek: Majdan, ilustrační foto

ROZHOVOR „Nejlepším řešením by byla federalizace země, anebo rozdělení Ukrajiny na dva státy,“ objasnil v rozhovoru ParlamentnimListům.cz svůj pohled nad budoucností rozbouřené země na východ od nás Jan Ziegler, českobudějovický publicista. Okomentoval i vývoj v Rusku. „Demokracie v Rusku je v ohrožení,“ domnívá se.

Nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko ve svém inauguračním projevu zmínil své dva prioritní cíle. Prozápadní směřování země a mír na Ukrajině. Podaří se mu je naplnit?

Bude to mít hodně těžké. Chápu, že má zájem na dobrých vztazích se Západem a Ruskem i vzhledem ke svým podnikatelským aktivitám. S tím mírem... Je to těžké, neboť Ukrajina je de facto uměle vzniklý stát. V roce 1939 ve spojenectví s nacistickým Německem Sovětský svaz okupoval východní část Polska. Tehdy vlastně Ukrajina vznikla – v západní části z Haliče a Podkarpatské Rusi. Tyto oblasti nikdy k Rusku nepatřily. A nedivím se těm lidem, že pod Rusko nechtějí. Nic k němu necítí, nevidí na něm nic dobrého. Ví pouze, že je Rusko zvláště za Stalina utlačovalo. Na druhou stranu východní část země se cítí blízko k Rusku. Odtud chodí lidé za prací do Ruska, mají to kousek. Jsou tam větší platy než na Ukrajině. Naopak ze západní Ukrajiny chodí pracovat k nám. Velké rozpory, které jsou historicky dané, nebude vůbec jednoduché je překonat. Dokonce se domnívám, že nejlepším řešením by byla federalizace země, a nebo rozdělení Ukrajiny na dva státy.

V současné době na východě země probíhají boje mezi ukrajinskou armádou a separatisty. Co vlastně vzbouřenci chtějí – připojit území k Rusku, či vyhlásit nezávislost?

Nejsou asi jednotní. Ale podle mě mírně převažuje touha odtrhnout se od Ukrajiny a vyhlásit něco podobného jako je Podněsterská republika či Abcházie. Tedy v uvozovkách samostatnost a nebýt přímo součástí Ruska. V řadách separatistů bojují i kriminální živly, což je poznat podle toho, že se v této oblasti rabuje a přepadávají se lidé. Jsou mezi nimi dosti pochybné existence.

Separatisté operují jen na relativně malém území při hranicích s Ruskem, větší a významnější území revolta nezachvátila. Není tedy jejich bitva prohraná a odsouzená k neúspěchu?

Ano. I sami přiznávají, že během jednoho či dvou týdnů sami skončí, pokud nedostanou významnější pomoc z Ruska. Vydávají prohlášení, aby jim Rusko přišlo na pomoc. Bez výrazné ruské pomoci se nejsou schopni udržet. Nemají šanci.

Jejich původní plán byl asi jiný a chtěli ovlivnit dění na větším cípu Ukrajiny?

Určitě tyto snahy byly. Což bylo vidět z nepokojů v Mariopolu i v dalších městech. Nebo v Dněpropetrovské oblasti, kde se povstalci nakonec nechytli. Skutečně tedy nepokoje zůstaly omezené jen na relativně malou oblast na východě Ukrajiny.

Jako bloger hodně píšete o Rusku. Jak vidíte ruskou demokracii co se týče třeba svobody slova?

Demokracie v Rusku je v ohrožení. Jsou rušeny nezávislé televizní stanice na základě smyšlenek. Třeba byla odebrána licence jedné petrohradské televizní stanici. Oficiálně z důvodu, že se ptali v nějaké anketě, zda se měl tehdejší Leningrad za války bránit, nebo raději kapitulovat. Což by ušetřilo životy lidí. Neoficiálně proto, že kritizovali představitele vládnoucí strany Jednotné Rusko. Nebo je to nový zákon, který nařizuje povinnou registraci blogerů, kteří mají denně přes tři tisíce přístupů. Týká se to i přístupu opozice ke sdělovacím prostředkům, který je téměř nulový.

Takže přituhuje...

Ano, přesně tak. Ještě více přituhuje.

A proč k tomu dochází výraznějším způsobem zrovna teď, co k tomu Putina nutí?

Čeká na vhodnou příležitost, kdy to bude možné. Potřebuje si pojistit svoji vládu. Je vychován v nějaké tradici. Je to bývalý důstojník KGB. On prostě žádným demokratem není. Sice ho demokracie dostala k moci, ale není člověkem, který by ctil nějaké demokratické hodnoty. Je autoritář, je to v něm dané. Myslím, že k tomu směřuje postupně už od té doby, co se stal prezidentem. 

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace