Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemocnice České Budějovice hlásí úspěch: Zdejší ortopedie zavedla jako první v ČR novou vyšetřovací metodu

06.06.2014
Nemocnice České Budějovice hlásí úspěch:  Zdejší ortopedie zavedla jako první v ČR novou vyšetřovací metodu

Foto: NČB

Popisek: Nemocnice České Budějovice

Českobudějovická ortopedie začala jako první v České republice používat úplně novou vyšetřovací metodu, která je jednak mimořádně šetrná a citlivá k pacientovi a současně lékařům pomáhá rychle odhalit možné komplikace po operacích totálních náhrad kloubů. Lékaři tak mohou včas zareagovat a okamžitě zahájit postupy, které problémy, například infekce endoprotézy, správně začnou řešit. Pro člověka s novým umělým kloubem to znamená maximální snížení rizika nepřesné diagnózy.

„Jde o světovou novinku, kterou zatím prezentovala jen dvě odborná pracoviště na světě, Endo - Klinik z německého Hamburku a univerzita v americké Filadelfii, jako diagnostickou metodu včasného odhalení infekce endoprotéz kyčelního nebo kolenního kloubu. V současné době jsme jediní v tuzemsku, kteří tuto metodu ve spolupráci s odděleními biochemie a imunologie, zavedli,“ uvedl MUDr. David Musil, Ph.D. z Ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s.

Prakticky každá totální endoprotéza, která bolí, může být infikována, přičemž příznaky těchto komplikací jsou velmi mírné a infekce se tak v mnoha případech diagnostikují obtížně. „Vyšetření se provádí tak, že do kloubu k endoprotéze vpíchneme punkci, odsajeme tekutinu, která tam bývá přítomna, a pošleme ji na různá vyšetření. Jako nejcitlivější a nejperspektivnější se nyní jeví vyšetření alfa – defensinu, což je látka, kterou produkují bílé krvinky. Jejich zvýšená přítomnost ukazuje na to, že je velmi pravděpodobná přítomnost bakterií a tedy infekce v kloubu,“ konstatoval MUDr. Musil. To lékařům umožní včas zvolit vhodnou strategii léčby. Pokud kloubní náhrada bolí a není infikovaná je totiž postup léčby úplně jiný, než když bolí a infikovaná je. To je klíčové pro pacienta i lékaře.

Rychlejší léčba i ekonomický efekt

„Pokud se prokáže přítomnost infekce endoprotézy, je okamžitě zvolen nejvhodnější způsob terapie. Rovnou a cíleně můžeme při operaci, která je ve většině případů nezbytná, použít správná antibiotika. Což má kromě výhod rychlejší léčby významný přínos také ekonomický, protože reoperace infikovaných kloubních náhrad patří mezi nejnákladnější. Jeden správně zvolený postup ušetří finanční prostředky k používání této diagnostické metody na celý rok,“ zdůraznil MUDr. Musil.

Výzkum této problematiky nadále pokračuje, ale dosavadní výsledky potvrzují účinnost a výhody této metody. Včasná diagnóza infekce endoprotézy zásadně ovlivňuje způsob a průběh pooperační léčby.

Nemocnice České Budějovice, a. s., patří se svou lůžkovou kapacitou 1450 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region.  V Nemocnici České Budějovice, jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, je ročně hospitalizováno okolo 53 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 30 tisíc operačních zákroků a téměř 660 tisíc ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 2135 dětí.  Nemocnice má průměrně 2500 zaměstnanců a je tedy jedním z největších zaměstnavatelů v Jihočeském kraji. Za posledních šest investovala nemocnice do svého rozvoje více než 1,1 miliardy korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace