Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Temelín potřetí obhájil prestižní ekologické osvědčení

02.12.2013
Temelín potřetí obhájil prestižní ekologické osvědčení

Autor: archiv

Popisek: Jaderná elektrárna Temelín

Temelín i Dukovany naplňují požadavky mezinárodní normy na ochranu životního prostředí (ISO 14001:2004). To je výsledek ekologického auditu, který provedla na českých jaderných elektrárnách mezinárodní auditorská společnost Det Norske Veritas.

Na Temelíně chrání životní prostředí podle mezinárodních norem.  Potřetí tak Temelín obhájil toto prestižní ekologické osvědčení. Temelín tak patří mezi desítku jihočeských firem, které požadavky mezinárodní ekologické normy splňují.

Ročně auditoři Det Norske Veritas vydají na 150 ekologických potvrzení

„Certifikát může získat každá firma, která naplňuje požadavky normy, minimalizuje vliv na životní prostředí, má vytvořen systém ochrany životního prostředí a každoročně se v této oblasti zlepšuje,“ shrnul nejzákladnější požadavky Vlastimil Pejčoch, vedoucí týmu z mezinárodní auditorské společnosti Det Norske Veritas.

Ročně auditoři Det Norske Veritas vydají na 150 ekologických potvrzení. „Společnosti, které certifikát mají, vysílají ostatním signál, že to s ochrannou životního prostředí myslí velmi vážně. V této oblasti jdou dál, než jsou povinnosti vyplývající ze zákonů,“ dodává Pejčoch.

Certifikát se vydává na tři roky a každý rok jezdí auditoři k jeho držiteli na dílčí kontroly. Na Temelíně se tentokrát zaměřovali například na systém kanalizací a ochranu před únikem závadných látek do životního prostředí. Během kontroly nahlíželi do dokumentace, ptali se zaměstnanců a navštívili různé části elektrárny. Například na blokových transformátorech hodnotili úroveň jejich zajištění proti úniku ropných látek do životního prostředí.

Elektrárna Temelín je držitelem certifikátu systému řízení ochrany životního prostředí (EMS certifikát)

„Temelín drží certifikát devět let a za tu dobu v oblasti ochrany životního prostředí udělal obrovský kus práce. Zavádí nové technologie, zpřísňuje provozní předpisy, nebo zlepšuje přístup zaměstnanců k ekologickým otázkám. Jeho systém ochrany životního prostředí patří ke špičce a může být vzorem pro jiná průmyslová odvětví,“  říká ředitel JE Temelín Miloš Štěpanovský.

Elektrárna Temelín je držitelem certifikátu systému řízení ochrany životního prostředí (EMS certifikát) podle mezinárodní normy ISO 14001:2004 od roku 2004. Certifikát platí na tři roky a elektrárna ho již dvakrát obhájila a to v letech 2007 a 2010. „Při výrobě elektřiny lze Temelín považovat za ekologický zdroj. Díky němu se totiž ročně nemusí spálit 15 milionů tun uhlí a do ovzduší se tak nevypustí 12 miliónů tun CO2. Jsme ale také průmyslovým podnikem, kde nakládáme s odpady, používáme různé oleje a pracujeme s radioaktivitou. Bez toho, že bychom se zaměřili na bezpečnost a ochranu životního prostředí si provoz naší elektrárny ani nedovedu představit,“ uvedl ředitel JE Temelín Miloš Štěpanovský.

Příští rok proběhne na Temelíně pravidelná roční kontrola a další velká obhajoba pak na jihočeskou elektrárnu čeká v roce 2016. Auditoři Det Notrske Veritas se zajímali také o havarijní připravenost JE Temelín ve vztahu k životnímu prostředí.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace