Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nejlepší ochranou před černým kašlem je očkování

08.11.2013
Nejlepší ochranou před černým kašlem je očkování

Autor: nemcb.cz

Popisek: Nemocnice České Budějovice a.s.

Na dětském oddělení českobudějovické nemocnice v letošním roce až dosud neležel žádný pacient s onemocněním černého kašle. Zejména děti do tří měsíců jsou ale přitom touto chorobou, jejíž výskyt v Česku roste, nejvíce ohroženy.

V českobudějovické nemocnici zaznamenávají nárůst černého kašle již od roku 2000. „Letos jsme u hospitalizovaných dětských pacientů toto onemocnění ale nediagnostikovali,“ potvrzuje primář dětského oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Vladislav Smrčka. Jak zdůrazňuje, nejdůležitější prevencí je očkování. „Je velmi účinné, i když ne s doživotní ochranou. Proto se přistoupilo i k přeočkování u dětí v jedenácti letech, dále se doporučuje očkování u těhotných matek, aby nemohly nakazit své dosud neočkované novorozence, a u seniorů, zvláště pokud mají chronické onemocnění. Vzhledem k závažnosti onemocnění a možnosti i úmrtí na černý kašel nejsou diskuse o tom, zda očkovat či neočkovat děti povinným očkováním, vůbec na místě. Pacient s černým kašlem může například přímo v rodině ohrozit vlastního neočkovaného novorozence nebo chronicky nemocnou babičku,“ vysvětluje primář Smrčka.

Černý kašel je bakteriální onemocnění šířící se vzduchem

Nejohroženější skupinou jsou nejmenší děti do tří měsíců věku, které proti černému kašli ještě nejsou chráněné očkováním. Miminka jsou očkována tzv. hexavakcínou, která se podává ve čtyřech dávkách. Přeočkovává se mezi pátým a šestým rokem a mezi desátým a jedenáctým rokem života. Dospělým se doporučuje vždy po 10 až 15 letech v rámci přeočkování proti tetanu.

Černý kašel je bakteriální onemocnění šířící se vzduchem, projevuje se hlavně silným, dráždivým a namáhavým kašlem. Ten je mnohdy velmi těžký a neutišitelný a může trvat i přes léčbu mnoho týdnů. Obvykle je doprovázen zvýšenými teplotami a celkovou slabostí, schváceností. Jak název napovídá, nemoc se u těžkých pacientů při záchvatu kašle projevuje promodráním pokožky hlavně v obličeji. 

O nemocnici

Nemocnice České Budějovice, a. s., patří se svou lůžkovou kapacitou 1600 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region.

V Nemocnici České Budějovice, jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, je ročně hospitalizováno okolo 54 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 27 tisíc operačních zákroků a téměř 660 tisíc ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 2425 dětí.

Nemocnice má průměrně 2500 zaměstnanců a je tedy jedním z největších zaměstnavatelů v Jihočeském kraji. V letech 2008-2012 nemocnice proinvestovala celkem 1,087 miliardy korun.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace