Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Královna, indiánka, ruská carevna, prostě „Nákeřský Pavlismus“… Z tradiční mlhy na blatech se vynořil netradiční masopust

13.02.2024
Královna, indiánka, ruská carevna, prostě „Nákeřský Pavlismus“… Z tradiční mlhy na blatech se vynořil netradiční masopust

Foto: obec Nákří (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Masopustní průvod v obci Nákří

Pro jižní Čechy zcela netradiční, pro jednu z obcí v těsném sousedství temelínské elektrárny ovšem zcela běžná masopustní koleda, byla v sobotu 10. února znovu po roce k vidění v Nákří na Českobudějovicku. Letošní nákeřský masopust byl do jisté míry výjimečný i tím, že odstartoval v pomalu ustupující husté mlze, velmi tradičním jevu hojně se vyskytujícím v obcích ležících na území zdejších Zbudovských blat.

Místní masopustní koleda je v regionu skutečným unikátem. Kdo by čekal pro jižní Čechy obvyklou růžičkovou, mečovou, nebo slaměnou koledu, nedočkal by se. V Nákří totiž typické „kolečko“ netančí „mládenci“, ale ženy a dívky v rozličných maskách. Třeba královna, indiánka, ruská carevna či pracovnice Biologického ústavu Akademie věd Nákří.

Taková byla i původní historická podoba

„Rozhodně nejde o žádný novodobý výstřelek. Před sedmnácti lety, kdy jsme masopust díky příspěvku Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ obnovili, jsme navázali na jeho původní historickou podobu. Její zvláštností je, že každý, a to včetně dětí, přijde v masce, kterou si sám vybere. Objeví se tak ledaskdo a ledacos. Nemáme žádná omezení. Do poslední chvíle tak vlastně nikdo neví, jaké masky se objeví,“ uvedl starosta Nákří Miloslav Jodl. Sám v masce „kominíka pro štěstí“.

 

Mlha by se dala krájet...

Přesně podle plánovaného a dlouhodobě zaběhnutého itineráře se koledníci sešli v půl jedenácté před místním hostincem. Zde jim starosta předal symbolický klíč od obce a hostinská povolila večerní veselici. V jedenáct hodin se pak asi padesátihlavý, postupně se stále rozrůstající průvod kostýmovaných koledníků vydal na cestu po zhruba osmi desítkách domů v obci. Před většinou z nich čekalo účastníky koledy pohoštění. Některé domy zůstaly opuštěné. To ovšem souviselo především s tím, že koledy se aktivně účastnila zhruba třetina obyvatel obce. Nikdo tak nebyl doma. O hudební doprovod se postaralo duo tahacích pianovek v rukou Václava a Jiřího Mikolášových.

Letos už stovka koledníků

„Kostýmovaných koledníků rok od roku přibývá. Zatímco prvního obnoveného ročníku se zúčastnilo jednadvacet dospělých a dvě děti, nyní se začíná jejich počet pomalu blížit stovce,“ poznamenal Jodl. Obec proplácí každému z koledníků náklady na pořízení či zapůjčení kostýmů až do výše 300 korun. A masky byly skutečně velmi různorodé. Nechyběly postavy z filmu Mrazík, lovci mamutů, kosmonaut, ufonka, cikánka, maxikrálík, římská legionářka, Albert Einstein spolu s celým vědeckým týmem a další. Nechyběl ani bývalý starosta Nákří Pavel Božovský coby „Akademický umělecký fotograf a stvořitel nového art stylu, takzvaného Nákeřského Pavlismu“.

 

Občerstvení nemohlo samozřejmě chybět.

„Masopust je u nás tradičně úvodní akcí Oranžového roku, v rámci kterého Skupina ČEZ podporuje sportovní, kulturní a společenské akce ve třiatřiceti městech a obcích v okolí temelínské elektrárny. Tyto pravidelné příspěvky nám mimo jiné umožnily návrat k některým tradicím, ale také možnost vzniku zcela nových. Jde o desítky akcí. Především společná setkání nejen místních, ale i obyvatel sousedních obcí,“ konstatoval starosta.

Nákří, obec na Českobudějovicku, leží v rovinaté, rybníky protkané krajině, zhruba jedenáct kilometrů severozápadně od Hluboké nad Vltavou. V současné době zde žije bezmála 230 stálých obyvatel.

Historické území Zbudovských blat se rozkládá převážně v nivě Soudného potoka v rovinaté krajině mezi Hlubokou nad Vltavou a Netolicemi. Blata mají bohatou historii, a hlavně zajímavou středověkou architekturu takzvaného selského baroka. Celou oblast charakterizuje množství vodních ploch rybníků, z nichž největšími jsou Volešek, Bezdrev, Mydlovarský, Vlhlavský a Zlivský.  

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Markéta Vančová