Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzácná husice nilská, morčák malý a mnoho dalších. U Budějovic vyrostla nová ptačí pozorovatelna

05.12.2022
Vzácná husice nilská, morčák malý a mnoho dalších. U Budějovic vyrostla nová ptačí pozorovatelna

Foto: Se svolením Jihočeský kraj (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Ptačí pozorovatelna na okraji rybníka Starý Houženský

Na okraji rybníka Starý Houženský v ptačí oblasti Českobudějovické rybníky byla zprovozněna nová ptačí pozorovatelna. Pozorovací věž je přístupná profesionálním i amatérským ornitologům, stejně jako široké veřejnosti. Navštívit ji můžete zdarma po celý rok. Cílem bylo umožnit veřejnosti sledovat vodní ptactvo v jeho přirozeném prostředí bez narušení jeho životních cyklů.

„Já jsem rád, že vedle důležitých infrastrukturních staveb, které řešíme, a to jsou vlastně dopravní stavby, obchvaty, sociální domovy nebo domovy pro seniory, nemocnice, školy a další velké věci, je pro nás také důležité, aby vznikaly tyhlety malé stavby, které sice nejsou nějak nákladné, ale jsou pro nás důležité z pohledu cestovního ruchu a ochrany přírody. A to tahle pozorovací věž bezesporu je,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Pozorovací věž vybudoval v rámci své působnosti v oblasti ochrany přírody a krajiny právě Jihočeský kraj. Investice si vyžádala náklady 2,5 milionu korun.

Jak stavba vypadá

Rozhlednu tvoří jednoduchá dřevěná konstrukce složená z nahrubo opracovaných kmenů, větví a prken. Pro pozorovatele bude přístupná po lávkách usazených na kůlech v zemi. Má tvar trojbokého jehlanu se základnami o délce 7,5 a výškou 9,3 metru. Zastavěná plocha pozorovatelny činí zhruba 30 metrů čtverečních. Přístupná je z parkoviště Rekreačního a kongresového centra Nové Dvory po dubovém chodníku skrz rákosí.

 

Ptačí pozorovatelna na okraji rybníka Starý Houženský

Českobudějovické rybníky

„Českobudějovické rybníky patří mezi nejcennější ornitologické lokality jižních Čech. Lokalita zahrnuje především přírodní rezervaci Vrbenské rybníky, která začíná bezprostředně na severozápadním okraji Českých Budějovic a několik dalších rybníků včetně Starého Houženského. Hnízdí zde okolo 90 druhů ptactva, řada dalších tažných ptáků (zejména vodních) ji užívá jako zastávku na svých přeletech mezi hnízdištěm a zimovištěm.

Z obrovského množství vodních ptáků, které se v oblasti vyskytují patří k nejvzácnějším kolpík bílý, který zde má jediné hnízdiště v republice, husice nilská a husice liščí, z kachen čírka modrá, zrzohlávka rudozobá, či ostralka štíhlá, výjimečně i morčák malý (bílý). Ze vzácných potápek pak ta černokrká. A i racci a volavky na Českobudějovicko pravidelně vysílají své vzácné druhy –⁠ racka bělohlavého a volavku stříbřitou,” píše server pozorovaniptaku.cz.

Rybníky se nacházejí nedaleko dvou nejlidnatějších českobudějovických sídlišť Máj a Vltava a patří mezi oblíbenou návštěvnickou lokalitu. „Krajina je zde specifická svojí bohatou faunou i flórou a zarostlými mokřady, vodními plochami a strouhami poskytujícími útočiště vzácným druhům ptactva. Věřím, že milovníci přírody uvítají možnost sledovat je v jejich přirozeném prostředí i poslouchat jejich zpěv,“ řekl první náměstek hejtmana František Talíř, který má ve své gesci oblast cestovního ruchu a požádal všechny návštěvníky, aby svým chováním nenarušovali tamní prostředí. „Jde o společný domov nás všech, lidí i živočichů,“ dodal Talíř.

 

Českobudějovické rybníky

„Víme, že k nám někteří hosté často zavítají především za účelem pozorování ptactva, které žije opravdu jen v této lokalitě a tak jsme rádi na projekt ptačí pozorovatelny poskytli náš pozemek. Bude nás těšit, když ji navštíví nejen zapálení ornitologové, ale i naši hoteloví hosté a milovníci piva," dodává František Kněžínek, majitel minipivovaru Kněžínek, který stojí hned u rybníka.

 

Jaké ptáky můžete pozorovat v prosinci

V Česku vzácní: husice nilská, morčák malý, racek bělohlavý, zrzohlávka rudozobá, ostralka štíhlá, husice liščí, hohol severní, čírka obecná, husa běločelá, hvízdák eurasijský, lžíčák pestrý.

V Česku běžní: slípka zelenonohá, polák velký, volavka bílá, racek chechtavý, potápka malá, orel mořský, lyska černák, ledňáček říční, kormorán velký, kachna divoká, husa velká, volavka popelavá, labuť velká, kopřivka obecná, potápka roháč, morčák velký, polák chocholačka.

Na Českobudějovických rybnících si můžete objednat i vycházku s odborným komentářem ornitologa RNDr. Jiřího Šebestiana. Vycházku si lze objednat telefonicky na +420 382 201 121 či emailem na .

Pohled ornitologa

S panem Šebestianem, který pracuje jako ornitolog Prácheňského muzea v Písku si můžete domluvit vycházku za ptáky (nejen vodními) i kdekoliv jinde na Písecku a Českobudějovicku. Musíte si ale přivstat.

„Ptáci jsou zdaleka nejaktivnější brzy po ránu, v deset hodin už je pomalu konec, to už skoro nemá cenu chodit ven. Večer se sice aktivita obnovuje, ale rozhodně nedosahuje takové intenzity jako ráno. Souvisí to s tím, že sameček musí každé ráno obhájit své teritorium. Tím ranním ptačím zpěvem, který se nám tak líbí, ve skutečnosti vyhlašuje, kde bydlí a že mu tam nemá nikdo lézt,“ vysvětluje pro Český rozhlas České Budějovice Šebestian.

 

Ornitolog Jiří Šebestian osvobozuje ptáčka chyceného do sítě, foto Prácheňské muzeum v Písku

Jako ornitolog má rád i místa, kterým se mnozí spíš vyhnou, třeba kůrovcem zničené lesy na Šumavě. „To je nejhezčí část Šumavy, ty takzvaně mrtvé lesy. Tam je zdaleka nejvíc života ve srovnání se smrkovou monokulturou. V postupně odumírajícím lese je totiž mnohem víc druhů hmyzu, potrava pro ptáky je mnohem pestřejší. Když jsme dělali monitoring datlíka tříprstého v době před kalamitou, našli jsme na celé Šumavě dva. Dneska přijdete do mrtvého lesa a jdete od datlíka k datlíku,“ pokračuje pro irozhlas.cz Šebestian.

Dopustit ale nedá hlavně na Řežabinec, národní přírodní památku nedaleko Ražic na Písecku. „Kvůli němu jsem odešel z Budějovic do Písku. Řežabinec je moje srdeční záležitost, protože tam je úplně všechno. To je na sto hektarech esence jihočeskosti. Je tam rybník, rákosí, ostřicové porosty, tůně, pískovny, zamokřené louky i orchidejové louky,“ říká.

Ptačí populace, která jižní Čechy obývá, se podle Jiřího Šebestiana samozřejmě proměňuje. V posledních letech se například začalo dařit orlům mořským nebo slavíkům obecným. „Slyšet za socialismu slavíka, to byla nebývalá věc. A jak teď přibylo bordelu, změnilo se to. Slavík je bordelový pták, líbí se mu takové ty zarostlé cesty, které nikdo neprořezává,“ dodává pro Český rozhlas.

 

Českobudějovické rybníky

Naopak velmi rychle z přírody mizí racci chechtaví. „Ubývají takovým zvláštním způsobem. Nejprve zmizely malé kolonie, ale ty velké, třeba na Vrbenských rybnících u Českých Budějovic nebo Řežabinci, zůstávaly pořád stejně početné. Teď už ubývají počty i v těchto velkých koloniích, takže možná o racka za nějaký čas přijdeme,“ dodává smutně ornitolog pro Český rozhlas.

Vrbenské rybníky

V letech 2019–⁠2021 prošly generální opravou i zmiňované Vrbenské rybníky, které se nachází hned v sousedství toho Starého Houženského. Došlo k „vyvezení 126 tisíc tun bahna, obnovení 21 ostrovů a vybudování čtyř nových stanovišť pro ptáky nebo vyhloubení tří mělkých tůněk pro obojživelníky,” píše Budějcká drbna. Práce byly přerušovány v době hnízdění ptactva. Kraj obnova vyšla na více než 100 milionů korun.

Přírodní rezervace Vrbenské rybníky má rozlohu 245,8 hektaru. Zřízena byla v roce 1990 a od roku 1993 jí prochází naučná stezka Po hrázích Vrbenských rybníků. Jako součást evropsky významné lokality a ptačí oblasti zároveň patří do soustavy NATURA 2000.

Zdroje: Jihočeský kraj, budejcka.drbna.cz, pozorovaniptaku.cz, irozhlas.cz

Vložil: Andrea Morkusová