Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přidali kvůli akustice bílá „nebesa“... Jihočeská filharmonie se pyšní novým koncertním sálem

24.08.2022
Přidali kvůli akustice bílá „nebesa“... Jihočeská filharmonie se pyšní novým koncertním sálem

Foto: Se svolením Ondřej Bouška (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Nový zrekonstruovaný koncertní sál Jihočeské filharmonie v bývalém kostele svaté Anny v Českých Budějovicích

Jihočeská filharmonie sídlí od roku 1988 v budově bývalého kostela svaté Anny v Českých Budějovicích. Její koncertní sál ale už nutně potřeboval proměnu –⁠ akustika byla špatná a ani vzduchotechnika už dnešním nárokům nevyhovovala. Právě dokončené rekonstrukce se ujal ateliér A8000, který řídí architekt a zároveň vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer.

Hlavní myšlenkou rekonstrukce bylo navrátit sálu, který byl navržen jako kostel, jeho původní tvar, jednoduchost a čistotu. Starý akustický strop, těžkou visutou galerii a boční balkon tak nahradily minimalistické prvky, které citlivě zdůrazňují původní konstrukci sálu kostela. 

 

Takto vypadal koncertní sál před rekonstrukcí, foto Jihočeská filharmonie

Výraz prostoru proto teď udávají nejen jednoduché linie, ale i omezená škála materiálů a barev – dřevo a dále černá s bílou barvou. Nejvýraznějším prvkem celého interiéru jsou lehké bílé akustické baldachýny, které se doslova vznášejí pod stropem. Pohled na ně tak leckomu může evokovat nebesa. 

Co se všechno změnilo

Právě akustika byla dříve nevyhovující, nyní se zvuk odráží správně do více směrů. Rekonstrukce se dočkala i nedostatečná vzduchotechnika. Zásadní novinkou je také akustický dřevěný obklad na zadní stěně sálu, který odráží vertikalitu varhan. Aktuální kapacita sálu je 172 plnohodnotných a pohodlných míst.

 

Architekti prostor významně prosvětlili, použili bílou a světlé dřevo.

„Chtěli jsme vrátit tvar původního kostela a nechat jej vyznít ve všech možných detailech. Celý sál najednou více dýchá. Dokonce je konečně vidět klenba, která jasně určuje chrámový prostor. Kladli jsme důraz na návrat symetrie a nekomplikované čisté tvary, barvy i materiály. Odstranili jsme proto některé necitlivé dřívější zásahy, jako je podhled nebo špatné rozdělení prostoru,“ popisuje architektka Stanislava Blažková z ateliéru A8000.  

Nově přidané prvky interiéru jsou dřevěné, původní tvar sálu a akustické panely pod stropem jsou bílé a povrch stěn je modelován pouze vrženými stíny akustických panelů. Všechny dveře a okna jsou natřeny černou barvou, aby vynikaly pouze hlavní linie koncertního sálu. Strohá barevnost a estetická pokora je tak dotažena do nejmenšího detailu.

Nemůžete přijet osobně? Zrekonstruovaný sál si můžete prohlédnout i virtuálně z pohodlí domova ZDE.

 

Nádherné vitrážové okno samozřejmě zůstalo.

Bude sloužit pro menší koncerty

„Ateliér A8000 upravil daný prostor na příjemné prostředí pro menší koncerty. Pro větší ale nemají České Budějovice stále žádný vhodný sál, takže tím vzniklo prakticky jediné místo, kde lze kvalitně hudbu vnímat. Přes jistou nelogičnost, že koncertní sál vznikl už před čtyřmi dekádami ve stísněné prostoře bývalého kostela. Rekonstrukce ale přináší maximální možné vylepšení. A to i díky velmi dobré práci, kterou odvedla stavební firma Auböck. Špičkový návrh se tedy potkal s kvalitní realizací a nám nezbývá, než sál naplnit kvalitní hudbou,“ dodává ředitel Jihočeské filharmonie Otakar Svoboda.

Jihočeská filharmonie byla v Českých Budějovicích založena v roce 1981 pod názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 38 členů a zůstává jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. Její domovskou scénou je od počátku právě bývalý římskokatolický kostel svaté Anny pocházející z roku 1620, který byl v roce 1988 necitlivě přestavěn na původní koncertní síň Otakara Jeremiáše. Nynější rekonstrukci a modernizaci sálu schválila rada Jihočeského kraje v roce 2020 a zároveň na ni vyčlenila 36,8 milionu korun. 

 

Filharmonici před budovou bývalého kostela svaté Anny

„Koncertní síň byla naposledy rekonstruována v roce 1981 a vlivem intenzivního využívání byla ve velmi špatném stavu. Navíc podmínky pro návštěvníky již neodpovídaly současným normám a představám o poskytování kvalitních kulturních služeb v 21. století,“ vysvětlil radní pro veřejné zakázky Antonín Krák.

 

Kdo za přestavbou stojí

  • Autorský tým: Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Petr Hornát, Stanislava Blažková, Martin Sedmák, Rita Correia
  • Stavební řešení: Ivan Skalický, Ladislav Krlín
  • Akustické řešení: AVETON, s. r. o. 

 

Ateliér A8000 založený Martinem Krupauerem a Jiřím Stříteckým patří po více než tři dekády mezi přední česká architektonická studia. Pracuje na nejširším spektru projektů velkého významu, rozsahu i obtížnosti. V roce 2020 byl oceněn titulem Stavba roku za projekt Společenského centra Sedlčany. Mezi nejvýraznější realizace studia patří například architektonické řešení multifunkčního sálu Fórum Karlín v Praze.

Osobou Martina Krupauera se významně zapojuje rovněž do veřejné diskuse a rozvoje území. Vedle architektury se Krupauer soustředí také na vize a strategie proměny transformačních oblastí a brownfieldů v České republice i mimo ni. Vedoucí ateliéru byl členem komise hl. města Prahy pro nový metropolitní plán 2017. Nyní vede tým, který připravuje výstavbu Vltavské filharmonie v Praze, první významné pražské kulturní stavby za posledních 100 let.

 

Zdroje: Ateliér A8000, Jihočeská filharmonie, Jihočeský kraj

Vložil: Andrea Morkusová