Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jihnem.cz: Kardiocentrum v ČB patří k nejlepším v republice

07.03.2013
Jihnem.cz: Kardiocentrum v ČB patří k nejlepším v republice

Foto: jihnem.cz

Popisek: Arytmologický sál kardiocentra v Českých Budějovicích

Českobudějovické kardiocentrum má podle dlouhodobých statistik ve srovnání s celorepublikovým průměrem o třetinu lepší výsledky v léčbě nejzávažnějších forem akutního infarktu myokardu, než ostatní tuzemská specializovaná pracoviště. Odborné veřejnosti představí tuto bilanci lékaři v květnu v rámci už tradičního Dne jihočeského kardiocentra, jehož se pravidelně účastní přední kardiologové a kardiochirurgové z celé České republiky.

Mezinárodní klasifikace nemocí rozděluje srdeční infarkt na takzvaný malý, jehož podstatou je náhlé kritické zúžení tepny vyživující srdeční sval, který ještě přímo neohrožuje život pacienta a velký, kdy dojde k úplnému uzavření tepny, a který by bez rychlého zásahu specialistů skončil velmi často úmrtím.

„Zjistili jsme, že tyto velké srdeční infarkty řešíme s výrazně nižší mortalitou, než ve zbytku republiky. V celorepublikovém průměru na ně umírá šest lidí ze sta, u nás tři až čtyři ze sta. To je o třetinu méně a tedy velmi výrazný úspěch," uvedl ředitel Kardiocentra Nemocnice České Budějovice, a.s. MUDr. Ladislav Pešl.

Připomněl však, že pojem malý infarkt může být zavádějící, protože pokud není odhalen a léčen včas, rozvine se z něj zpravidla během několika dnů až týdnů infarkt velký. Včasná diagnostika je tedy základem úspěchu při léčbě této formy ischemické choroby srdeční (ICHS).

„Takzvaně malých infarktů včas rozpoznáme a léčíme na našem pracovišti dvakrát více, než v jiných částech republiky. Tím samozřejmě předcházíme a zlepšujeme prognózu případných mnohem závažnějších stavů. Důvodem úspěchu je dle mého názoru obrovská odbornost a zkušenost našich lékařů, kteří pracují s nejmodernějšími dostupnými medicínskými technologiemi a mají k dispozici špičkovou přístrojovou techniku. Zároveň však, a to bych chtěl zdůraznit, existuje v našem kraji velmi dokonalá organizace péče o akutní koronární syndrom. Ta se opírá o vzornou spolupráci praktických lékařů, ambulantních specialistů, okresních nemocnic, záchranné služby a našeho kardiocentra. To je pět klíčových hráčů, kteří naprosto a bezezbytku v kraji konzultují zdravotní stav každého pacienta, jehož potíže by mohli být způsobeny hrozícím infarktem myokardu," zdůraznil MUDr. Pešl.

Výsledky českobudějovického kardiocentra jednoznačně dokazují, že osvěta nejen mezi veřejností, ale také mezi lékaři v terénu, se vyplácí a vysvětluje nárůst včasných prvozáchytů malých a hrozících velkých infarktů.

„U infarktů platí více než u jiných onemocnění, že čím dříve se pacient dostane do péče specialistů, tím vyšší jejeho šance na přežití a následnou úspěšnou léčbu. Stále totiž v naší zemi i všude na světě platí, že necelá polovina všech pacientů s akutním infarktem myokardu zemře ještě dříve, než se rozhodne zavolat lékařskou pomoc, zpravidla během prvních dvou hodin od začátku bolestí," doplnil ředitel kardiocentra.

Infarkt myokardu je vážné onemocnění, způsobené náhlým přerušením dodávky kyslíku do srdečního svalu s následným odumřením části svalových vláken. Projevuje krutou svíravou nebo pálivou bolestí za prsní kostí (stenokardie), která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha. Infarkt myokardu je asi pětkrát častější u mužů než u žen. Objevuje se více se stoupajícím věkem, ale nejsou výjimkou ani dvacetiletí lidé s touto nemocí.

Kardiocentrum Nemocnice České Budějovice, a.s. se z hlediska přístrojové vybavenosti a kvality poskytované medicínské péče řadí mezi tři nejlépe hodnocená specializovaná lékařská pracoviště svého druhu v zemi. Současně je mimo jiné tuzemskou jedničkou v transplantacích srdečních chlopní lidského původu.

Toto pracoviště, jehož základem je kardiologické a kardiochirurgické oddělení českobudějovické nemocnice, vzniklo v roce 1998 a nyní patří mezi 11 akreditovaných Komplexních kardiovaskulárních center v České republice. Péčí zhruba čtyřicítky zdejších lékařů a 150 sester ročně projde okolo 6000 pacientů.

Rozvoji kardiocentra věnuje nemocnice dlouhodobě velkou pozornost. Příkladem je i předloni dokončená investice ve výši 80 miliónů korun do modernizace přístrojového vybavení, z níž přibližně 85 procent pokryla Evropská unie z prostředků Integrovaného operačního programu. Investice významně přispěla k dalšímu zvýšení kvality poskytovaných medicínských služeb.

V současné době poskytuje českobudějovické kardiocentrum s výjimkou transplantací plný rozsah dostupné péče o pacienty s postižením srdce.

Spádovou oblastí pro intervenční kardiologii je celý Jihočeský kraj, spádovou oblast pro kardiochirurgii a nově poskytované výkony v oblasti arytmologie a kardiostimulace pak představují nejen celé jižní Čechy, ale také téměř polovina kraje Vysočina a část Plzeňského kraje, tedy území, kde celkem žije přibližně 725 tisíc lidí.

Nemocnice České Budějovice, a.s. patří se svou lůžkovou kapacitou 1600 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči, prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region.

V Nemocnici České Budějovice, a. s., jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, je ročně hospitalizováno okolo 52 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 27 tisíc operačních zákroků a téměř 610 tisíc ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 2425 dětí.

Nemocnice má průměrně 2400 zaměstnanců a je tedy jedním z největších zaměstnavatelů v Jihočeském kraji.

(zdroj: jihnem.cz)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace