Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jihnem.cz: Kardiocentrum v ČB patří k nejlepším v republice

07.03.2013
Jihnem.cz: Kardiocentrum v ČB patří k nejlepším v republice

Foto: jihnem.cz

Popisek: Arytmologický sál kardiocentra v Českých Budějovicích

Českobudějovické kardiocentrum má podle dlouhodobých statistik ve srovnání s celorepublikovým průměrem o třetinu lepší výsledky v léčbě nejzávažnějších forem akutního infarktu myokardu, než ostatní tuzemská specializovaná pracoviště. Odborné veřejnosti představí tuto bilanci lékaři v květnu v rámci už tradičního Dne jihočeského kardiocentra, jehož se pravidelně účastní přední kardiologové a kardiochirurgové z celé České republiky.

Mezinárodní klasifikace nemocí rozděluje srdeční infarkt na takzvaný malý, jehož podstatou je náhlé kritické zúžení tepny vyživující srdeční sval, který ještě přímo neohrožuje život pacienta a velký, kdy dojde k úplnému uzavření tepny, a který by bez rychlého zásahu specialistů skončil velmi často úmrtím.

„Zjistili jsme, že tyto velké srdeční infarkty řešíme s výrazně nižší mortalitou, než ve zbytku republiky. V celorepublikovém průměru na ně umírá šest lidí ze sta, u nás tři až čtyři ze sta. To je o třetinu méně a tedy velmi výrazný úspěch," uvedl ředitel Kardiocentra Nemocnice České Budějovice, a.s. MUDr. Ladislav Pešl.

Připomněl však, že pojem malý infarkt může být zavádějící, protože pokud není odhalen a léčen včas, rozvine se z něj zpravidla během několika dnů až týdnů infarkt velký. Včasná diagnostika je tedy základem úspěchu při léčbě této formy ischemické choroby srdeční (ICHS).

„Takzvaně malých infarktů včas rozpoznáme a léčíme na našem pracovišti dvakrát více, než v jiných částech republiky. Tím samozřejmě předcházíme a zlepšujeme prognózu případných mnohem závažnějších stavů. Důvodem úspěchu je dle mého názoru obrovská odbornost a zkušenost našich lékařů, kteří pracují s nejmodernějšími dostupnými medicínskými technologiemi a mají k dispozici špičkovou přístrojovou techniku. Zároveň však, a to bych chtěl zdůraznit, existuje v našem kraji velmi dokonalá organizace péče o akutní koronární syndrom. Ta se opírá o vzornou spolupráci praktických lékařů, ambulantních specialistů, okresních nemocnic, záchranné služby a našeho kardiocentra. To je pět klíčových hráčů, kteří naprosto a bezezbytku v kraji konzultují zdravotní stav každého pacienta, jehož potíže by mohli být způsobeny hrozícím infarktem myokardu," zdůraznil MUDr. Pešl.

Výsledky českobudějovického kardiocentra jednoznačně dokazují, že osvěta nejen mezi veřejností, ale také mezi lékaři v terénu, se vyplácí a vysvětluje nárůst včasných prvozáchytů malých a hrozících velkých infarktů.

„U infarktů platí více než u jiných onemocnění, že čím dříve se pacient dostane do péče specialistů, tím vyšší jejeho šance na přežití a následnou úspěšnou léčbu. Stále totiž v naší zemi i všude na světě platí, že necelá polovina všech pacientů s akutním infarktem myokardu zemře ještě dříve, než se rozhodne zavolat lékařskou pomoc, zpravidla během prvních dvou hodin od začátku bolestí," doplnil ředitel kardiocentra.

Infarkt myokardu je vážné onemocnění, způsobené náhlým přerušením dodávky kyslíku do srdečního svalu s následným odumřením části svalových vláken. Projevuje krutou svíravou nebo pálivou bolestí za prsní kostí (stenokardie), která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha. Infarkt myokardu je asi pětkrát častější u mužů než u žen. Objevuje se více se stoupajícím věkem, ale nejsou výjimkou ani dvacetiletí lidé s touto nemocí.

Kardiocentrum Nemocnice České Budějovice, a.s. se z hlediska přístrojové vybavenosti a kvality poskytované medicínské péče řadí mezi tři nejlépe hodnocená specializovaná lékařská pracoviště svého druhu v zemi. Současně je mimo jiné tuzemskou jedničkou v transplantacích srdečních chlopní lidského původu.

Toto pracoviště, jehož základem je kardiologické a kardiochirurgické oddělení českobudějovické nemocnice, vzniklo v roce 1998 a nyní patří mezi 11 akreditovaných Komplexních kardiovaskulárních center v České republice. Péčí zhruba čtyřicítky zdejších lékařů a 150 sester ročně projde okolo 6000 pacientů.

Rozvoji kardiocentra věnuje nemocnice dlouhodobě velkou pozornost. Příkladem je i předloni dokončená investice ve výši 80 miliónů korun do modernizace přístrojového vybavení, z níž přibližně 85 procent pokryla Evropská unie z prostředků Integrovaného operačního programu. Investice významně přispěla k dalšímu zvýšení kvality poskytovaných medicínských služeb.

V současné době poskytuje českobudějovické kardiocentrum s výjimkou transplantací plný rozsah dostupné péče o pacienty s postižením srdce.

Spádovou oblastí pro intervenční kardiologii je celý Jihočeský kraj, spádovou oblast pro kardiochirurgii a nově poskytované výkony v oblasti arytmologie a kardiostimulace pak představují nejen celé jižní Čechy, ale také téměř polovina kraje Vysočina a část Plzeňského kraje, tedy území, kde celkem žije přibližně 725 tisíc lidí.

Nemocnice České Budějovice, a.s. patří se svou lůžkovou kapacitou 1600 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči, prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region.

V Nemocnici České Budějovice, a. s., jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, je ročně hospitalizováno okolo 52 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 27 tisíc operačních zákroků a téměř 610 tisíc ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 2425 dětí.

Nemocnice má průměrně 2400 zaměstnanců a je tedy jedním z největších zaměstnavatelů v Jihočeském kraji.

(zdroj: jihnem.cz)