Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Brouzdaliště, mlžítka i koupací mola. Budějovice vyhlíží léto

25.05.2022
Brouzdaliště, mlžítka i koupací mola. Budějovice vyhlíží léto

Foto: město České Budějovice (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Mlžítka na náměstí Přemysla Otakara II.

V Českých Budějovicích může léto začít třeba hned teď. V jeho ulicích, parcích i okolí přibyly květinové záhony, nové stromy a keře, pítka i osvěžující mlžítka, grilovací místa nebo třeba koupací mola a brouzdaliště pro děti. Parné letní dny tak budou zase o něco příjemnější.

Během dubna bylo vysázeno 50 stromů a 150 keřů. Lípy, vrby, tavolníky a další druhy jsou vidět například na sídlišti Máj, v centru města i v Rožnově. Nové trvalkové záhony budou moci lidé obdivovat před poliklinikou Jih a na třech ostrůvcích v ulici Kaplířova. „Oblíbenými květináči s letničkami se brzy osadí zábradlí na Zlatém mostě a na mostech přes Mlýnskou stoku. Nově přibydou květiny i na Železném mostě a na nově zrekonstruovaném mostě v ulici Karla IV. Nejen květiny, ale i stromy v kontejnerech ozelení začátkem července náměstí Přemysla Otakara II.,“ upřesňuje náměstek primátora Ivo Moravec.

Kde najdete mlžítka

Mlžítka se v letošním roce objevila na nových místech, z některých původních je ale naopak město muselo odstranit. „Na Lannově třídě letos mlžítka nebudou, v horní části Lannovky se totiž lidé pod mlžítkem omývali. Místo toho jsou připravena na Mariánském náměstí. Nově město chystá pítko a mlžítko s pítkem na Sokolském ostrově,“ dodává Moravec s tím, že by se tam mělo objevit v průběhu června. Mlžítko u Biskupského gymnázia, které je tam osazeno díky participativnímu rozpočtu, je již teď plně funkční.

Mlžítka se v ulicích Českých Budějovic začala objevovat před několik lety. Jde o snahu města nabídnout lidem možnost ochlazení se v horkých letních dnech, kdy teploty dosahují tropických hodnot. Na místech, kde chybí zeleň nebo jiná možnost stínu, dochází k rozpálení zpevněných povrchů, a tím se pocitová teplota ještě zvyšuje, vysvětluje Budějovická drbna.

 

Květinová výzdoba na mostě přes řeku

10 hodin denně, 7 dní v týdnu

Mlžítka fungují kolem deseti hodin denně sedm dní v týdnu. Jejich provoz je nastaven centrálně. Právě to způsobuje, že fungují i ve dnech, kdy je ochlazení to poslední, co lidé ve městě potřebují. „Moc nechápu, proč ve dny, kdy prší, na náměstí ještě stříká voda z mlžítek. Přijde mi to docela nesmyslné vyhazování peněz,“ okomentovala situaci pro Budějovickou drbnu jedna z obyvatelek města.

Upravovat dobu fungování podle aktuálních situací ale není podle města tak jednoduché. „Mlžítka nemají spínač, který by je zastavil při deštivém počasí. Musí je vypnout pracovníci ČEVAKu osobně a takový výjezd stojí více peněz než provoz při nevhodném počasí,“ vysvětlil Budějovické drbně náměstek primátora. Spotřeba vody mlžítka je kolem 33 litrů za hodinu, cena je tak několik desítek korun za den. 

Koupací mola i veřejná grilovací místa

Připravena jsou téměř všechna koupací mola a opalovací molo na obou březích Malše u Malého jezu, na Vltavě u TJ Meteor, u Lučního jezu a LTC Libra i na plážích u Voříškova dvora. Pro děti je u Maláku připraveno vyhledávané brouzdaliště.

Lidé mohou opět využívat i veřejná grilovací místa u Malého jezu, v parcích Staroměstská a 4Dvory. Posedět můžou třeba i u 3D grilu v sousedství cyklostezky podél řeky Vltavy ve směru na Hlubokou nad Vltavou, u LTC Libra na levém břehu Vltavy i ve Stromovce u bistra U Tří ptáků, kde nabízejí potřebné vybavení a suroviny.

 

Nové molo

Jak to mají jinde

Letní vedra ale netrápí jen České Budějovice. Také další města na jihu Čech se snaží tropické letní teploty svým obyvatelům všemožně zpříjemnit. V Táboře loni fungovalo osm veřejných pítek, mimo jiné na třídě 9. května u obchodního domu Dvořák, na náměstí TGM, na Křižíkově náměstí či na nábřeží Jordánu. „Máme prakticky uprostřed města nádrž Jordán, kterou občané využívají k ochlazení. Čistotu vody tam aktuálně řešíme instalací srážecí stanice fosforu,“ shrnul vloni pro iDnes mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák.

Také v Jindřichově Hradci mají velkou vodní plochu, kterou je rybník Vajgar, městem protéká i Nežárka. Zajišťují dostatek vláhy a svým způsobem i své okolí ochlazují. „I tak je ale sucho problém a snažíme se dělat řadu věcí, abychom vodu na území města co nejefektivněji zadrželi,“ vysvětlila pro iDnes mluvčí města Eliška Čermáková. Loni tam třeba vysázeli více než 230 stromů v Mertových sadech.

Vodní prvky mají i ve Strakonicích. „Již před časem jsme instalovali na dvě frekventovaná místa mlžítka, která měla a stále mají obrovský úspěch,“ líčila loni iDnesu mluvčí radnice Markéta Bučoková. Dlouhodobě je to pak opět především zeleň, kterou odbor životního prostředí Strakonic nechává vysazovat uvnitř města. Ta poskytuje nejen stín, ale i zvlhčení vzduchu a kyslík. „Máme výhodu, že téměř v centru je obrovský park Podskalí, kam se mohou lidé před spalujícími slunečními paprsky uchýlit,“ dodala Bučoková.

Zdroj: město České Budějovice, iDnes, Budějovická drbna

Vložil: Andrea Morkusová