Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budoucnost energetiky? V Temelíně vznikl prostor pro malý modulární reaktor

11.04.2022
Budoucnost energetiky? V Temelíně vznikl prostor pro malý modulární reaktor

Foto: ČEZ (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Jaderná elektrárna Temelín, ilustrační foto

Společnost ČEZ vyčlenila v areálu Jaderné elektrárny Temelín speciální prostor, kde by v budoucnu mohl vyrůst první malý modulární reaktor v České republice. Vyčleněný prostor nijak neomezuje potenciální výstavbu dalších dvou standardních jaderných bloků, pouze otvírá další možnosti pro rozvoj.

„Z hlediska jaderné energetiky je Temelín vhodná lokalita a ze své praxe vím, že je potřeba orientovat se na budoucnost. Malé modulární reaktory jsou budoucností energetiky, a proto aktivně za Jihočeský kraj vstupuji do těchto jednání a podporuji společný postup,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Skupina ČEZ už podepsala memoranda o spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, KHNP a Holtec. Prostřednictvím dceřiné společnosti ÚJV Řež malé modulární reaktory vyvíjí i Skupina ČEZ. V pokročilém stadiu výzkumu je například projekt HeFASTo nebo projekt Energywell.

 

Animace projektu malého modulárního reaktoru EnergyWell,
který je vyvíjen v Centru výzkumu Řež

Proč právě Temelín

Temelín je prověřená jaderná lokalita, což je její zásadní výhodou. Jde o stabilní geologické podloží, dostatek zkušeného provozního personálu i přítomnost pracovníků ochrany. I proto by pilotní projekt malého modulárního reaktoru ve spolupráci nadnárodních firem a samospráv mohl vzniknout právě zde.

„Touto aktivitou není nijak narušen plán na stavbu standardních dvou bloků v lokalitě Temelín. Opce na ně jsou i součástí výběrového řízení na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, které jsme spustili před dvěma týdny,“ vysvětluje Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Podpora jihočeského hejtmana

V celém projektu se hodně angažuje také jihočeský hejtman a někdejší ministr průmyslu Martin Kuba, který podle Seznam Zpráv už několik let mluví o plánu vytvořit v regionu jakýsi „nukleární park“, kde by spolupracovaly firmy na vývoji malých reaktorů.

„Už několik měsíců se snažím přesvědčovat americké firmy, aby sem přišly, že jsou tu pro jádro ideální podmínky,“ řekl pro Seznam Zprávy hejtman Kuba. „Ukazuje se čím dál jasněji, že budoucnost jaderné energetiky není jen ve velkých zdrojích, ale v malých moderních reaktorech. Stejně jako dnes nám přijde normální, že mnohá města mají svou teplárnu nebo menší uhelnou elektrárnu, tak jednou bude běžné, že každý region bude mít svůj malý jaderný zdroj.“

„Malé modulární reaktory mohou být výhodné z řady důvodů. Zaprvé zdaleka nejsou ekonomicky tak nákladné, takže umožňují je prostě modulárně skládat za sebe. Zadruhé celý systém zabezpečení je mnohem jednodušší. A za třetí najít vhodnou lokalitu je mnohem jednodušší. To vše by znamenalo urychlení výstavby nových zdrojů, které potřebujeme jako náhradu za uhelné elektrárny a časem i dosluhující jaderné bloky,” pokračuje Kuba.

„Považuji za důležité, aby součástí toho byl Jihočeský kraj jako municipalita. Nás čeká práce na tom, jak tyto reaktory uvádět do normální reality. Chceme zatlačit na to, abychom se dobrali k zdrojům, které jsou rychlé, jdou jednoduše stavět. To je klíčové, válka na Ukrajině nám ukázala naléhavost řešení energetické nezávislosti. Pokud chceme opravdu snížit závislost na ruském plynu, musíme mít konkrétní plán jak. A v Česku to bez jádra nepůjde,” dodává pro Seznam Zprávy Kuba.

 

Jaderná elektrárna Temelín, ilustrační foto

Malé modulární reaktory

Malé modulární reaktory jsou malé stavební jednotky (moduly), které jsou vyráběny v továrně a následně převáženy na vybrané místo, kde jsou sestavovány. Díky variabilnímu výkonu se od nich očekává, že budou moci vhodně doplňovat a zálohovat obnovitelné zdroje energie, především pak větrné a fotovoltaické elektrárny. Podle Mezinárodní agentury pro jadernou energii se za malý modulární reaktor považuje elektrárna s výkonem do 300 MWe. Firmy, vyvíjející modulární reaktory, avizují, že první projekty hodlají spustit do konce desetiletí.

Podle serveru oenergetice.cz mají malé modulární reaktory před těmi velkými hned několik výhod. V první řadě jde zejména o možné rozložení investice. Je možné postavit několik menších jednotek podle poptávky v průběhu několika let místo jednorázové dlouhodobé investice do velkého reaktoru. Dalším důvodem pro jejich stavbu jsou požadavky rozvodné sítě. Rozvodná síť nemusí být naprojektována a postavena tak, aby k ní bylo možné připojit velký reaktor o výkonu například 1600 MWe. Může být proto výhodnější použít malé reaktory a rozdělit je, aby zatížení sítě kleslo.

K výhodám patří také využití malých modulárních reaktorů vístech, odříznutých od centrálních rozvodných sítí. Může jít například o ostrovy, oblasti mimo civilizaci, vojenské základny apod. Malé modulární reaktory mohou v těchto případech poskytnout stabilní dodávku elektřiny nebo tepla.

Vložil: Andrea Morkusová