U Českých Budějovic zpřístupní unikátní kaolínový důl, o němž dnes málokdo ví
30.01.2022
Foto: Jihočeský kraj (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)
Popisek: Chodba v kaolínovém dole, to je jak chrámová loď, nemyslíte?
Jen kousek od takových turistických perel, jako je zámek Hluboká nad Vltavou nebo historické centrum Českých Budějovic, do kterých každoročně míří zástupy turistů, najdete nenápadnou přírodní památku Orty. V lese mezi Borkem a Hrdějovicemi se tam ukrývá bývalý kaolínový důl, který se má v budoucnu otevřít veřejnosti.
„Jihočeský kraj není jen Hluboká a Krumlov. U nás existuje množství památek, které si zaslouží pozornost. V případě Ortů i záchranu,“ řekl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř. „Věřím, že když se na náměstí v Českých Budějovicích zeptáte deseti lidí, co to jsou Orty, tak bude devět z nich kroutit hlavou. Stejně tak když se zeptáte, kde se v okolí města těžil kaolín. A přitom plocha dolu je zhruba 12 hektarů, což není tak úplně málo,“ připomněl Talíř.
Vstup do dolu
Z rozsáhlého komplexu ručně ražených chodeb by se tak v budoucnu měl stát turistický a vzdělávací areál, jehož provoz bude po dokončení zajišťovat Správa jeskyní České republiky. „V plánu je zpřístupnění důlního díla Orty návštěvníkům včetně vozíčkářů, budova se zázemím, cesty pro pěší nebo třeba parkoviště. Samozřejmostí bude osvětlení podzemních prostor. Součástí projektu je i přírodní revitalizace blízké pískovny a napojení celého komplexu na turistické stezky a cyklostezky,“ dodal Talíř.
Trocha historie
Důl Orty vznikl v druhé polovině 19. století. Jeho vznik inicioval Josef Hardtmuth, zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth, která ve Vídni a později v nedalekých Českých Budějovicích vyráběla kameninové zboží a kamnové kachle, na jejichž výrobu kaolín potřebovala. Postupem času se ale stále více ukazovalo, že zdejší kaolín není pro její výrobky ten nejvhodnější, a proto zde v roce 1898 těžbu ukončila. O pár let později, na začátku století dvacátého, byla aktivita v dole na dva roky ještě obnovena, tentokrát z jeho kaolínu vznikal umělý mramor pro kavárenské stolky budějovické firmy Josefa Jarolíma.
Vypadá to úplně jinak, než jsme zvyklí u dolů uhelných
Důlní dílo sestává ze tří částí, nazývaných Hosín I, II a III, které se nacházejí v jediném patře a na plánku připomínají vějíř. Každá z nich je pak tvořena unikátním systémem pravoúhlých chodeb, jež jsou na sebe kolmé, a vytvářejí tak jakousi síť. Na jejich stěnách, které v nejvyšších místech dosahují až pěti či šesti metrů, jsou ještě i dnes patrné stopy po hornických nástrojích, z novodobější historie se zde údajně dochoval i betonový bunkr.
Hudba budoucnosti
Téměř šestikilometrový komplex se však postupem času stal nestabilním vinou působení vody, protékající jeho nadložím, a docházelo zde k četným propadům zeminy. Těch pak s oblibou využívali nezvaní návštěvníci z řad milovníků podzemí i nejrůznějších vandalů, kteří si zde hloubili nové přístupové cesty. V letech 2019 a 2020 proto došlo k zabezpečení celé oblasti a uzavření jejích vchodů.
Celý projekt oficiálního zpřístupnění kaolínového dolu, jehož hlavním investorem je Jihočeský kraj, je nyní teprve na začátku, a tak si na datum otevření musíme ještě počkat. „Díky aktivnímu přístupu obcí Hosín, Hrdějovice a Borek se nám podařilo najít společnou dohodu o možné realizaci a získat dlouhodobou bezplatnou výpůjčku potřebných pozemků, která je pro přípravu projektu a případnou realizaci naprosto nezbytná a v minulosti vždy snaha o zpřístupnění na tomto skončila. Čeká nás opravdu hodně práce, ale záchrana tohoto unikátního důlního díla za to stojí,“ uzavřel Talíř.
Orty se staly cílem častých návštěv nejrůznějších zájemců a zvědavců, ač je vstup do podzemí zakázán. Novodobým fenoménem se stalo vyškrabávání a vytesávání nejrůznějších plastik a reliéfů do stěn chodeb. Foto Wikimedia Commons / Huhulenik
Druhý najdete v Nevřeni
Unikátnost hlubinného kaolínového dolu spočívá také v tom, že na území naší republiky najdete pouze dva. Za tím druhým se v sezóně můžete vypravit na Plzeňsko, konkrétně do obce Nevřeň nedaleko Plzně, kde byly podzemní prostory dolu otevřeny návštěvníkům již v červnu 2019. Jeho chodby, vysoké místy až 12 metrů, vám možná připomenou i některé scény z pohádky Čertí brko, která se v jeho prostorách natáčela. V obci najdete také Centrum Caolinum s multimediální prezentací těžby kaolínu a virtuální prohlídkou podzemí.
Vložil: Andrea Morkusová