Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budějcká drbna.cz: Radnice nesouhlasí s projektem za městem

07.03.2013
Budějcká drbna.cz: Radnice nesouhlasí s projektem za městem

Foto: Jiří Nedorost/nedorost.cz

Popisek: České Budějovice, náměstí Přemysla Otakara II., pohled od Černé věže na Samsonovu kašnu a radnici.

Výstavba haly Sconto, projekt Jižní spojky, stavba lanového parku na Máji, ´tunel´ spojující Nádražní a Dobrovodskou ulici v rámci takzvané Zanádražky, obytný komplex u Vltavy poblíž bývalé sodovkárny, záměr propojit sídliště Vltava a Máj ´spojkou´ v ulici Milady Horákové...

V těchto a mnoha dalších projektech bylo Statutární město České Budějovice terčem kritiky Budějčáků a někdy i odborné veřejnosti.

Vyzkoušet si roli nikoliv kritizovaného, ale kritizujícího a nesouhlasícího se město rozhodlo u záměru výstavby obchodně-obytného komplexu, který chce investor - ARACENA s.r.o., postavit v jižní části katastru obce Bavorovice.

Lokalizace dala projektu i název: Bavorovice-jih. Zatímco ve východní části rozsáhlého komplexu by podle projektu mělo být technické zázemí a ČOV, střední část je určena pro komerční aktivity - obchodní centrum, restaurace a tak dále.

Západní část směrem k obci Dasný bude tvořit obytná zóna viladomů a rodinných domků. Od oblasti Vrbenských rybníků bude komplex oddělen valem, osázeným zelení.

Správní proces stavebního řízení spadá do kompetence Stavebního úřadu Hluboká nad Vltavou a vzhledem ke skutečnosti, že komplex je v projektu A+U Design situován nedaleko oblasti Vrbenských rybníků, byl projekt posuzován také krajským úřadem z hlediska možného vlivu na životní prostředí (EIA).

Ve svém stanovisku úřad konstatuje, že na životní prostředí by mohla mít vliv stavba, samotný komplex by ale svou lokalizací ani provozem životní prostředí ohrožovat neměl.

Proti výstavbě podala námitky ekologická sdružení - Hnutí Duha, OS Calla a další, kromě jiného také Statutární město České Budějovice, které není účastníkem stavebního řízení, protože projekt není v jeho katastrálním území.
„Výstavba smíšené zóny dle podkladů z EIA výrazným způsobem ovlivní mimo jiné také dopravu ve městě. Proto nemůžeme s tímto záměrem tak, jak je nyní nastavený, souhlasit. Město bohužel není účastníkem řízení, ale vzhledem k tomu, že se stavba zásadně dotýká obyvatel Českých Budějovic, budeme žádat odpovědný stavební úřad, případně Jihočeský kraj, o to, abychom účastníky řízení byli,“ uvedla k věci náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Na stanovisko Města Hluboká nad Vltavou se Budějovická Drbna zeptala starosty města Tomáše Jirsy. „Projekt, na který se ptáte, prochází zcela standardním správním procesem. Je zcela v souladu s řádně schváleným platným územním plánem a jeho posouzení, případně schválení a vydání povolení, je v kompetenci Stavebního úřadu Hluboká.

Jako město věnujeme územnímu plánu velkou pozornost, jsme zaměřeni na turistický ruch a samozřejmě nám záleží i na spokojeném životě občanů, proto bychom určitě v územním plánu neschválili to, co by mohlo negativně ovlivnit krajinný ráz nebo životní prostředí! Před tuším deseti lety jsme zamítli záměr výstavby průmyslového objektu, shodou okolností právě v oblasti, na kterou se dnes ptáte,“ konstatoval Jirsa.

„Pozornost jsme samozřejmě věnovali i investorskému záměru vybudovat komplex Bavorovice-jih. K jeho realizaci investor chce využít pozemky, které řádně vykoupil a z nichž nebyl ani metr pozemků městských nebo pozemků, které by patřily někomu z městského zastupitelstva. Všechny pozemky investor odkoupil od historických vlastníků, převážně tedy od potomků sedláků z Bavorovic, bylo jich celkem 35, a možnost prodat pozemky uvítali,“ říká hlubocký starosta.

Na otázku, jak hodnotí nesouhlas Města České Budějovice s projektem, Tomáš Jirsa odpověděl: „Námitky, které Budějovičtí uvádí, zní na první pohled nebo poslech oprávněně, ale když se podrobně podíváte do projektové dokumentace a posudků, zjistíte, že se ´oprávnění´ námitek vytrácí.

A půjdeme-li do nedávné historie, tak třeba na to, jestli město Hluboká nad Vltavou souhlasí nebo nesouhlasí s výstavbou Bauhausu, se nás Budějovičtí také neptali. A podíváte-li se na mapu, je jasné, že Bauhaus je lokalitě Vrbenských rybníků blíž než komplex Bavorovice-jih.“

Jeden z argumentů proti komplexu je, že obchodních center už je v Budějcích dost a další netřeba. Není to trochu pravda?

„Ani já nepatřím k podporovatelům výstavby nových obchodních center. A kdo by také patřil: architektonicky to nejsou žádné skvosty, zabírají půdu a představují ryze komerční způsob života. Podívejme se na Tesco, Bauhaus, Globus... Veřejnost nikdy nijak nepodporovala jejich výstavbu, spíše naopak.

Nicméně, ihned po otevření těchto obchodních center, se jejich obrovská parkoviště zaplnila auty a lidé je začali používat. Ruku na srdce, opravdu nikdy nenakupujete v těchto nákupních areálech? Stejně tak jako vy jsem občas fascinován, jak jsou o víkendech parkoviště přeplněná,“ komentoval otázku Tomáš Jirsa.

„Nedivím se proto, že záměr rakousko-švýcarského investora postavit za Bauhausem další obchodní centrum vzbuzuje určité negativní emoce. Zkusme se ale podívat na záměr investora z té pragmatické strany. Investor je zahraniční, a proto přiváží do Česka peníze ze zahraničí. Investor za pozemky zaplatil přibližně sto milionů korun. Vlastníků bylo třicet pět, všechno historičtí majitelé. Dojednání smluv trvalo investorovi skoro tři roky.

Nicméně, peníze již lidé mají na účtech. Ba co více, všichni vlastníci jsou potomci bavorovických sedláků, kteří byli v padesátých letech nejvíce postiženi kolektivizací, mnoho z nich bylo dokonce z rodných statků vyhnáno. Prodej pozemků byl pro tyto lidi výraznou finanční satisfakcí.

Za další stovky milionů hodlá investor postavit obchodní centrum. Zcela jistě nebude dovážet dělníky nebo materiál z Rakouska či Švýcarska, ale zaměstná místní firmy. A po otevření vytvoří zhruba sto padesát pracovních míst. Stručně řečeno, zahraniční investor přiváží do Česka stovky milionů a stovky pracovních příležitostí. Pomáhá rozhýbat naši ekonomiku. Opravdu mu máme říci: ´Děkujeme, nechceme, vraťte se domů? Hlubocké zastupitelstvo to neudělalo.“

(zdroj: budejckadrbna.cz)