Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proti vandalům není obrana, to by musely být sochy opancéřované... Jen v Budějovicích uvidíte žebráka, který nic nechce

08.06.2021
Proti vandalům není obrana, to by musely být sochy opancéřované... Jen v Budějovicích uvidíte žebráka, který nic nechce

Foto: Umění ve městě (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Sochař Jakub Flejšar instaluje u Černé věže svoji sochu Žebrák

V jihočeské metropoli se rozjela již tradiční akce Umění ve městě. Protentokrát si vzala jako téma CITY. Bohužel ne city jako láska, něha a soucit, jak bychom mohli v češtině předpokládat, ale CITY jako město. I když, i ve vystaveném umění bychom jistě prosté české city najít jistě mohli. A měli. České Budějovice a další jihočeská města hostí výstavu Umění ve městě už počtrnácté.

Výstava, která se celá odehrává na ulicích Českých Budějovic, ale také v Hluboké nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí, Lipně nad Vltavou, Volyni nebo Vodňanech, chce ukázat město jako živý organismus. Chce poukázat i na prožitý rok v uzávěře koronaviru.

 

Instalace Flower Power od kolektivu autorů UVM na náměstí Přemysla Otakara II.

„Město je živý organismus, který se proměňuje s denní dobou, stejná místa působí a fungují v různých fázích dne a noci jinak. Pro mnoho umělců je tak prostředí veřejného prostoru a industriálních čtvrtí inspirativní a ve své výtvarné tvorbě s tímto tématem pracují. Téma letošního ročníku zároveň pracuje i s faktem, že za poslední rok se v souvislosti s pandemií výrazně změnil život lidí. Instalace tak budou reflektovat i tuto skutečnost," uvedl náměstek primátora Juraj Thoma. V Českých Budějovicích bude k vidění přes dvacet instalací.

 

Trpafontána od Evy Roučky v Mlýnské stoce

Díla budou instalována na tradičních místech jako je náměstí Přemysla Otakara II., Piaristickém náměstí, na slepém rameni Vltavy, Lannově třídě či Zátkově nábřeží, nově také u Jihočeské vědecké knihovny či sportovní haly a na dalších místech. Mapu všech 23 instalovaných soch a děl v Českých Budějovicích naleznete ZDE.

 

Touha po kráse i myšlence

Za pořádáním Umění ve městě stojí už od roku 2007 sochař Michal Trpák. Vystudoval kamenosochařství na Střední uměleckoprůmyslové škole svaté Anežky v Českém Krumlově. V letech 2001–2012 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a dále pokračoval studiem na Fakultě výtvarných umění Akadémie umení v Banské Bystrici. Tvoří sochy z různých materiálů, které jsou umístěny ve veřejném prostoru. Věnuje se také grafice a malbě. Přivydělával si i restaurátorstvím.

„Setkáváme se po nelehkém roce, kdy většina z nás byla uvězněna v nedobrovolné izolaci a karanténě. Pro mnohé výtvarníky to naštěstí nebyl čas obtížný, jelikož se často sami dobrovolně do izolace uzavírají ve svých ateliérech i myšlenkách, aby je zhmotnili do nových, rozličných forem. Rád bych vás tak pozval po roce plném online interakcí k setkáním s reálnými sochařskými formami. Přeji vám prožitek všemi smysly a zjitřené pocity ze setkání se sochami ve městě,“ láká na letošní, již čtrnáctý ročník festivalu Michal Trpák.

 

Festival umění trpí vandalstvím

Každý ročník se festival Umění ve městě potkává s velkou přízní vandalů. Ač právě takovou přízeň by si jistě rád nechal ujít. Téměř každý rok tak potká vystavená díla ruka vandala, která se nechce potkat s možností kultivovat svou duši uměním, a tak si do vystaveného díla chutě i kopne. A téměř každý rok Michal Trpák říká, že tohle byl poslední ročník. „S odstupem ale vždy na špatné věci zapomenu a pozitivní ohlasy mě motivují a vyhecují k dalšímu ročníku,“ řekl sochař pro iDnes. A proto se snaží festival koncipovat tak, aby byly vystavené většinou sochy z kovu a betonu, případně na místech, kam neurvalcova ruka či noha zkrátka nedosáhne.

 

Poslední květnový den instalovali umělci a kurátoři sochařského festivalu Umění ve městě sochy ve veřejném prostoru v Českých Budějovicích. Na snímku instalace Nohy od Zuzany Kantové v areálu Vodárenské věže

„Člověk neustále přemýšlí, jak to udělat odolnější a blbuvzdorné, ale proti vandalům v podstatě není obrana. To bychom museli mít pancéřované sochy nebo všechno dělat z metr tlustého betonu," řekl Trpák pro iDnes poté, co vandal poctil svou pozorností právě Trpákovo sousoší s názvem Humanoidi, na které jedné z postav zapálil hlavu. Zprávy o poničených nebo ukradených sochách provázejí prakticky každý ročník.

Vložil: Kamil Fára