Proti vandalům není obrana, to by musely být sochy opancéřované... Jen v Budějovicích uvidíte žebráka, který nic nechce
08.06.2021
Foto: Umění ve městě (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Sochař Jakub Flejšar instaluje u Černé věže svoji sochu Žebrák
V jihočeské metropoli se rozjela již tradiční akce Umění ve městě. Protentokrát si vzala jako téma CITY. Bohužel ne city jako láska, něha a soucit, jak bychom mohli v češtině předpokládat, ale CITY jako město. I když, i ve vystaveném umění bychom jistě prosté české city najít jistě mohli. A měli. České Budějovice a další jihočeská města hostí výstavu Umění ve městě už počtrnácté.
Výstava, která se celá odehrává na ulicích Českých Budějovic, ale také v Hluboké nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí, Lipně nad Vltavou, Volyni nebo Vodňanech, chce ukázat město jako živý organismus. Chce poukázat i na prožitý rok v uzávěře koronaviru.

Instalace Flower Power od kolektivu autorů UVM na náměstí Přemysla Otakara II.
„Město je živý organismus, který se proměňuje s denní dobou, stejná místa působí a fungují v různých fázích dne a noci jinak. Pro mnoho umělců je tak prostředí veřejného prostoru a industriálních čtvrtí inspirativní a ve své výtvarné tvorbě s tímto tématem pracují. Téma letošního ročníku zároveň pracuje i s faktem, že za poslední rok se v souvislosti s pandemií výrazně změnil život lidí. Instalace tak budou reflektovat i tuto skutečnost," uvedl náměstek primátora Juraj Thoma. V Českých Budějovicích bude k vidění přes dvacet instalací.

Trpafontána od Evy Roučky v Mlýnské stoce
Díla budou instalována na tradičních místech jako je náměstí Přemysla Otakara II., Piaristickém náměstí, na slepém rameni Vltavy, Lannově třídě či Zátkově nábřeží, nově také u Jihočeské vědecké knihovny či sportovní haly a na dalších místech. Mapu všech 23 instalovaných soch a děl v Českých Budějovicích naleznete ZDE.
Touha po kráse i myšlence
Za pořádáním Umění ve městě stojí už od roku 2007 sochař Michal Trpák. Vystudoval kamenosochařství na Střední uměleckoprůmyslové škole svaté Anežky v Českém Krumlově. V letech 2001–2012 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a dále pokračoval studiem na Fakultě výtvarných umění Akadémie umení v Banské Bystrici. Tvoří sochy z různých materiálů, které jsou umístěny ve veřejném prostoru. Věnuje se také grafice a malbě. Přivydělával si i restaurátorstvím.

„Setkáváme se po nelehkém roce, kdy většina z nás byla uvězněna v nedobrovolné izolaci a karanténě. Pro mnohé výtvarníky to naštěstí nebyl čas obtížný, jelikož se často sami dobrovolně do izolace uzavírají ve svých ateliérech i myšlenkách, aby je zhmotnili do nových, rozličných forem. Rád bych vás tak pozval po roce plném online interakcí k setkáním s reálnými sochařskými formami. Přeji vám prožitek všemi smysly a zjitřené pocity ze setkání se sochami ve městě,“ láká na letošní, již čtrnáctý ročník festivalu Michal Trpák.
|
Festival umění trpí vandalstvím
Každý ročník se festival Umění ve městě potkává s velkou přízní vandalů. Ač právě takovou přízeň by si jistě rád nechal ujít. Téměř každý rok tak potká vystavená díla ruka vandala, která se nechce potkat s možností kultivovat svou duši uměním, a tak si do vystaveného díla chutě i kopne. A téměř každý rok Michal Trpák říká, že tohle byl poslední ročník. „S odstupem ale vždy na špatné věci zapomenu a pozitivní ohlasy mě motivují a vyhecují k dalšímu ročníku,“ řekl sochař pro iDnes. A proto se snaží festival koncipovat tak, aby byly vystavené většinou sochy z kovu a betonu, případně na místech, kam neurvalcova ruka či noha zkrátka nedosáhne.

Poslední květnový den instalovali umělci a kurátoři sochařského festivalu Umění ve městě sochy ve veřejném prostoru v Českých Budějovicích. Na snímku instalace Nohy od Zuzany Kantové v areálu Vodárenské věže
„Člověk neustále přemýšlí, jak to udělat odolnější a blbuvzdorné, ale proti vandalům v podstatě není obrana. To bychom museli mít pancéřované sochy nebo všechno dělat z metr tlustého betonu," řekl Trpák pro iDnes poté, co vandal poctil svou pozorností právě Trpákovo sousoší s názvem Humanoidi, na které jedné z postav zapálil hlavu. Zprávy o poničených nebo ukradených sochách provázejí prakticky každý ročník.
Vložil: Kamil Fára