Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ryby, nebo ptáci? S rybníky to není vůbec jednoduché a vědci se přou. Vrbenské rybníky na Budějovicku dostaly sice webkamery…

11.05.2021
Ryby, nebo ptáci? S rybníky to není vůbec jednoduché a vědci se přou. Vrbenské rybníky na Budějovicku dostaly sice webkamery…

Foto: Jihočeský kraj (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Letecký pohled na Vrbenské rybníky

Přírodní rezervace, na kterých je potřeba hospodařit ve zpřísněných podmínkách. Někde se to daří, někde už méně. Za příklad ne příliš promyšleného hospodaření můžeme dát Vrbenské rybníky. Oblast zahrnuje čtyři velké rybníky a rozsáhlé plochy přilehlých mokřadů a luk, vyznačuje se bohatou a unikátní faunou, flórou a mykoflórou. Veškeré hospodaření tedy musí počítat s omezeními.

Přírodní rezervace Vrbenské rybníky leží na severozápadním okraji Českých Budějovic a má rozlohu 245,8 hektarů. Zahrnuje 4 velké rybníky Černiš (43 ha), Domin (17 ha), Starý vrbenský rybník (22 ha) a Nový vrbenský rybník (13 ha). Zřízena byla k 1. dubnu 1990, od roku 1993 jí prochází naučná stezka Po hrázích Vrbenských rybníků. Vrbenské rybníky jsou domovem více než 90 druhů ptáků. Z nejvzácnějších lze jmenovat kvakoše nočního, rybáka obecného, husici liščí, racka černohlavého, kolpíka bílého či volavku stříbřitou. Z dalších živočišných druhů se tu vyskytuje například řada obojživelníků i velmi bohaté společenstvo motýlů.

 

Během revitalizace Vrbenských rybníků bylo vyvezeno přes 126 tisíců tun bahna

Obnova rybníků

Vyvezení přes 126 tisíců tun bahna, obnovení 21 ostrovů a vybudování čtyř nových stanovišť pro ptáky či vyhloubení tří mělkých tůněk pro obojživelníky. To jsou nejzásadnější opatření, kterými se Jihočeský kraj chlubí. Konkrétně zatím u rybníků Domin a Bažina. Jenže odborníci nad některými postupy kroutí hlavou.

Rybníky se sice odbahnily, což vítají všichni, ale diskutabilní je smysl toho všeho, když ostatní rybníky se každé jaro přihnojují a následně se po čas celého roku voda mezi rybníky přepouští z jednoho do druhého, takže odbahněné rybníky se zase brzy zanesou a celý proces, který daňové poplatníky přišel na 110 milionů korun, si můžeme za pár let zopakovat znovu. Smyslem totiž je, rozhodně tedy u přírodní rezervace, aby činnost v širokém okolí byla v souladu s ochranou přírodní rezervace. A smyslem rezervace Vrbenských rybníků je ochrana vodního života, který je zde nadmíru bohatý a fascinující.

 

Pohled na Vrbenské rybníky v květnu 2020

Rybník Bažina i Domin poslední roky trpěly. „Ve vodě s nízkou průhledností, bez zooplanktonu a s velkou koncentrací fytoplanktonu často dochází k anoxii (spotřebování kyslíku v hlubší vodě). Tato situace se v posledních letech děje na Vrbenských rybnících docela často a nezřídka je zde nízká až téměř nulová průhlednost vody i v brzkých jarních měsících. Nedařící se ochrana lokality je dobře patrná i na leteckých snímcích, kde je např. na rybníku Bažina jasně vidět drastický úbytek litorálu za posledních 17 let,“ napsali pro Ekolist Vojtěch Kolář a David Boukal, kteří působí na Katedře biologie ekosystémů na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a na Entomologickém ústavu Biologického centra AV ČR. K výše uvedeným se autorsky připojil i Jan Sychra, lektor a kurátor zoologických sbírek na Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Přihnojování jako problém rybníků

Za zhoršenou kvalitou vody může takzvané přihnojování rybníků, které má na svědomí rostoucí byznys s kapry. Jenže přihnojování může i za zhoršenou kvalitou vody, protože živiny se ukládají na dně jako sediment, ke kterému pak potřebujeme vytáhnout z kapes daňových poplatníků jen na dva rybníky 110 milionů korun. A i když se v případě Vrbenských rybníků dva z nich vyčistí, při přepouštění vody z jednoho rybníku do druhého se vyčištěné vodní plochy brzy zase zanesou.

 

V roce 2020 proběhl monitoring hnízdícího ptactva na Vrbenských rybnících ve spolupráci s AOPK ČR. Napočítalo se například 145 obsazených hnízd volavek a 18 párů kolpíků bílých. Na snímku populace racků na rybníku Domin. Foto Wikimedia Commons / Xth-Floor

I když byli odborníci nadšení z toho, že se rybníky budou odbahňovat, brzy se jejich radost přeměnila v údiv. Během března 2020 byl rybník Domin odbahněn, přišlo ovšem rozčarování s dubnem, kdy u vodní plochy hnízdí ptáci a svůj cyklus množení zahajují či zakončují mnohé druhy hmyzu či obojživelníků. „5. dubna 2020 se začal rybník opět vypouštět. Voda byla přepuštěna do dalších rybníků v soustavě a rybník byl dopuštěn až později. Takováto manipulace s vodou může mít za následek úhyn čerstvě vylíhlých larev obojživelníků či hmyzu nebo odlet ptáků. Nad takovýmto chováním hospodáře, který ví, že obhospodařuje lokalitu chránící především mokřadní ptáky, zůstává rozum stát,“ rozčílili se výše uvedení odborníci pro Ekolist.

Hospodaření na rybníku Domin můžete sledovat na on-line přenosu. Kraj při revitalizaci rybníků instaloval na jeden z jeho ostrovů dvě kamery, jejichž přenos můžete sledovat 24/7 ZDE. Odbor připravil i malou ochutnávku, jde o minutu a půl dlouhý akční záznam útoku na hnízdící husu jinou husou, ten najdete níže.

 


Vložil: Kamil Fára