Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici na „Živitelce“: Byl tu ministr zemědělství, co si pletl pšenici s ječmenem a Klause bych nechtěla ani vycpanýho, říká pracovnice z výstaviště

03.09.2013
Politici na „Živitelce“: Byl tu ministr zemědělství, co si pletl pšenici s ječmenem a Klause bych nechtěla ani vycpanýho, říká pracovnice z výstaviště

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Na českobudějovickém výstavišti byla 29.srpna 2013 zahájena výstava Země živitelka. Zahájení se zúčastnil prezident ČR Miloš Zeman a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Letos se v Českých Budějovicích koná jubilejní 40. ročník výstavy Země živitelka. Každoročně sem jezdí desítky tisíc lidí z celé země. Především však politiků, kteří zahajují začátek výstavy a pak Národní dožínky. Letitá pracovnice výstaviště, která pamatuje desítky ročníků, se Parlamentním listům.cz svěřila, jak opravdu na ní i kolegy mnoho politiků působí a co vlastně jezdí na nejznámější výstavu dělat.

„Politici se sem jezdí jen nažrat a předvádět. Je to hrozné, protože je to největší počet politiků na metr čtvereční. Kvůli nim se tu celá léta můžeme přetrhnout, aby bylo všechno pinktlich a oni si často ani nevšimnou, jestli je někde pořádek nebo halda papírků,“ říká žena, která si nepřeje v obavě o ztrátu zaměstnání prozradit své jméno.

Koberec pro Husáka

Pamatuje prý dobu Gustáva Husáka, kdy se musel vézt koberec až z Prahy, protože ten, který byl připraven, se nelíbil tehdejšímu vedení krajské ÚVKSČ. „A to byl Husák. Nechtějte vědět, jaké manévry byly za Havla nebo Klause. Teď za Zemana je to volnější, ale on je zase typ prezidenta, kterému je jedno, jestli stojí na kovralu, peršanu nebo po kotníky v bahně. Jemu jde o dobré jídlo, pití a dobrou náladu okolo něj. Jezdil sem jako premiér, teď tu byl poprvé jako prezident a je poměrně „lidový“. Stejně jako byl původně Václav Havel. Toho jsem jako politika nemusela, ale jako člověk, který sem přijel, byl skromný. Ale co dělají lidi z ochranky kolem těchhle panáků a co dělá vedení tady výstaviště, když má někdo z nich přijet, to je jako kdyby přiletěl Obama,“ říká paní „Marie“, která pracuje pro výstaviště desítky let.

Ukazovat se a nažrat

„Politikové se sem jezdí jen ukazovat a nažrat. Dostanou tu vždy dary, jídlo, pití, pak se vydají do Budvaru nebo na radnici na kraj na obědy. Je to jen šaškárna pro lidi. Byl tu i jeden ministr zemědělství, který nerozeznal pšenici od ječmene. Byla tu i poslankyně, která nevěděla, jestli je v Budějovicích na Živitelce nebo na Zahradě Čech, a když jí jedna kolegyně vyprávěla starý vtip o Živitelce, urazila se a snad to vztáhla na sebe,“ svěřila se aranžérka a technická pracovnice výstaviště v Budějovicích, která zažila od Husáka přes Havla, Klause a teď i Zemana. Celou řadu premiérů a celou plejádu ministrů, poslanců a senátorů a také hejtmanů.

Klaus si oniká

„Klaus je umíněnej, sebestřednej chlap, kterej si „oniká“, všechno musí být podle něj a minulé vedení výstaviště mu lezlo tak do zadní části těla, až to hezké nebylo. Ten chlap měl pocit, že mu patří celý svět. Jeho žena tu s ním byla asi jednou nebo dvakrát. Paní Livia je hrozně prima ženská, ale jeho bych doma nechtěla ani vycpaného. Žena Václava Havla, Dagmar, je opravdová dáma a Havel byl lidskej, ale rozhodně ne diplomat. No a Zeman, to je prostě „strejda ze vsi“, kterej přijel mezi své. Husák byl ze začátku milej, lidskej, příjemnej, ale čím byl starší, byl nervnější, pak nesnesitelnej a v poslední době, kdy tu byl, pořádně neslyšel, skoro neviděl a někdy byl úplně mimo. Spával vždy v Gomelu, ten vlastně otevíral on, byť do 90. let nebyl zkolaudován. Hrozně se mu tam líbilo. Havlovi to bylo jedno a Klaus vždy odjížděl domů nebo na svou chalupu,“ vzpomíná pamětnice.

Prostě nadlidi

Na Zemi živitelce se vystřídala plejáda ministrů, kteří se mění postupem let jako ponožky a řada premiérů, od Klause, přes Paroubka, Zemana, Topolánka, Fischera, až po dnešního premiéra v demisi Jiřího Rusnoka. „Většinou ti byli v pohodě, ale ochranky kolem těchhle panáků jsou většinou důležitější než americký prezident. Jednou mě jeden málem dal facku, když jsem řekla, že věci na tribuně, na jevišti, jsou postavené tak, aby nikomu nebránily přijít a odejít a vše je bezpečné. A že my tady rozhodujeme, jak to bude postavené a oni k tomu mohou mít jen bezpečnostní připomínky. Chytil mě za ruku, cloumal se mnou a řval na mě, že on je ten, kdo tu bude dávat rady a rozumy. Stěžovala jsem si na něj tehdy, ale nebylo to nic platné. Jsou to prostě „nadlidi“,“ vzpomíná žena, která zažila i pár trapasů, jako pár opilých politiků, či klopýtající politiky či političky, nebo oděvy potřísněné hořčicí od klobás či jiných dobrot, kterými se prý cpou jak politikové, tak jejich doprovod.

Země živitelka je pojem. Pouze jeden rok výstava nebyla, a to po povodních v roce 2002. Od té doby vždycky. V posledních letech ji navštěvuje na 100 tisíc lidí. Dříve výstava trvala i dva týdny, pak týden a teď je to necelý týden. „Vstupné je drahé, věci stále stejné, a spousta lidí přestala jezdit. Ale jiní zase začali. Politikové jsou spíš než jako respektované osobnosti bráni něco jako „kulturní program.“ Jako dechovka, nebo vystoupení Dády Patrasové. Lidi se podívají, někteří se vyfotí, zasmějí, řeknou o podpis a jdou. Rozhodně tu pro mnoho lidí návštěva prezidenta či premiéra neznamená „svátek“ či něco mimořádného. Pro nás jen hodně práce, hodně starostí a často na chvíli,“ dodává paní „Marie“, jenž vidí budoucnost Živitelky i pro další roky. Právě pro úspěšnost a návštěvnost zemědělské náplně.

Radek Kraus, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová