Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Černá sobota: Společně proti cikánskému teroru a policejní brutalitě! Tak se nazvaly protestní pochody v celé zemi

24.08.2013
Černá sobota: Společně proti cikánskému teroru a policejní brutalitě! Tak se nazvaly protestní pochody v celé zemi

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Protesty, ilustrační foto

Extrémisté znovu vyrazí do ulic. A to nejen do těch v Českých Budějovicích. Kromě jižních Čech se ohlášené demonstrace uskuteční v sobotu také na severní Moravě, na Královéhradecku, Ústecku a v Plzeňském kraji. Není vyloučeno, že přibudou i další místa v republice.

Jak pro Parlamentní listy.cz uvedla mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová, demonstrace je v krajském městě ohlášena tak, že odpoledne vyjdou účastníci z Lannovy třídy přes Sady na Husovu třídu a své setkání by měli zakončit před výstavištěm. Akce začíná v 15 hodin. Dohlížet na ni budou desítky policistů a v záloze budou možná až stovky policistů, pokud by došlo ke střetům. Zúčastnit by se pochodu mělo sto lidí, ale je zcela zřejmé, že jich bude mnohonásobně více.

Chyby ve vyplácení dávek

Pochody ponesou společný název „Společně proti cikánskému teroru a policejní brutalitě.“ Akce svolává takzvaný Svobodný odpor, jehož zástupci chtějí upozornit i na chyby v systému vyplácení sociálních dávek.

Na akce se chystají policisté nejméně v pěti krajích. Především pak centrálně přes policejní prezídium. To rozhodlo, že takzvaně „vykryje“ ty kraje, kde je policistů méně a nasadí i těžkooděnce, jak tomu bylo po čtyři víkendy v Českých Budějovicích, kde začátkem léta došlo k několika střetům. Výsledkem jsou desítky zraněných, ale i desítky podezřelých a stíhaných lidí.

Policie opatření tají

„Nyní vyhodnocujeme všechny získané podklady. Krajská policejní ředitelství již pracují na bezpečnostních opatřeních, která by měla zamezit porušování zákona a narušení veřejného pořádku. Přesněji nebudeme opatření specifikovat z taktických důvodů,“ řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková.

Podle extrémistů je cílem svolat tolik akcí v jeden den a v jeden čas najednou, aby se takzvaně tříštily policejní síly, které se pak nebudou moct soustředit pouze v jednom místě.

Varování občanům

Policisté už teď varují občany, aby, pokud nemusejí, v sobotu raději zůstali doma. „Hovoří se o tom, jako o možném velikém protestu proti Romům a nikdo neví, jak to skončí, co se bude dít. Jsou to opravdu velké přípravy, velké manévry. Policejní prezídium je na nohou a ví, že tohle se musí zvládnout a nepřerůst v organizovanou a nekontrolovanou „občanskou válku“,“ řekl pro ParlamentniListy.cz jeden z policistů, který bude zasahovat právě na jihu Čech.

Po částečné kritice shora z policejního prezídia kvůli především budějovickým demonstracím chce vedení policie, aby všechna opatření i zásadní rozkazy byly smysluplné a dopadala pouze na demonstranty a nikoli na náhodné kolemjdoucí, jak tomu právě v Českých Budějovicích bylo.

Radek Kraus, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace