Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opět vyplavený Týn nad Vltavou: Tohle už radnici nedarujeme, tvrdí obyvatelé

30.07.2013
Opět vyplavený Týn nad Vltavou: Tohle už radnici nedarujeme, tvrdí obyvatelé

Foto: hzsmsk.cz

Popisek: Přívalové deště řádily. Ilustrační foto

Zoufalí, zničení a naštvaní zároveň jsou po roce obyvatelé ulice Legií a Vinařického náměstí, v nejstarších domech ve městě. Opět je vinou špatné kanalizace, na kterou upozorňují už 15 let, vyplavila v pondělí večer voda a nánosy bahna. Loni, poté, co ParlamentniListy.cz a další média na případ upozornily, město naslibovalo hory doly, nedodrželo ale téměř nic. Škody na majetku jsou v desítkách tisíc korun. Lidé chtějí teď město zažalovat!

„Už jsme z toho vážně zoufalí. V loni jsme uvěřili tomu, že nám město chce opravdu pomoct, že se postará o nápravu. Vykašlali se na to. Udělali tady tři zoufalé kanálky a dál nic. Oznámilo, že nemá dál peníze a letos se vlastně nic dělat nebude. Tak jsme vyplavení ještě více, než v loni. Před jedenácti lety nám všechno vzala voda z řeky, teď zas řešíme vodu z ulice, z kanálů. Radnici je to prostě jedno a my jen uklízíme, malujeme, větráme, likvidujeme plíseň jak blbci,“ řekla pro Parlamentnilisty.cz obyvatelka, invalidní důchodkyně Věra Mašková.

Letité hádky s radnicí

Její sousedka, jejíž dům je v památkové péči potvrdila, že s radnicí se o nápravu lidé hádají mnoho let. Bez výsledku.

„Co my už napsali stížností a všeho, kašlou na nás. Teď to tu máme zase, ale už jim to nedarujeme. Prostě na ně podáme trestní oznámení a bude. Nic jiného, než je zažalovat, nám snad nepomůže,“ řekla přímo z místa.

Na místě vyplaveným lidem z několika domů pomáhali hasiči, pracovníci technických služeb.

„M y jsme s matkou obě nemocné, vždy to zdravotně odneseme. Loni nám pojišťovna dala pár korun, ale zda nám dají letos něco, nevím. Tak to budeme požadovat na městě. Už jich mám dost. Prostě podáme trestní oznámení, ať to policie prověří a klidně, ať to jde k soudu, protože tohle je vrchol. My si to nezavinili ani v nejmenším a máme trpět? Ať si to starosta a lidi na radnici zkusí,“ říká majitelka jednoho z nejvíce poškozených domů Věra Mašková.

Na laserovou show peníze jsou?

Lidi nejvíce naštvalo, že o víkendu byly ve městě městské slavnosti. Jen laserová show stála stovky tisíc korun.

„Na to umí radnice sehnat peníze, ale na tak zásadní věc, jako je tady u nás ne? K čemu tam sedí, k čemu berou peníze? Dávno měli od státu nebo EU zažádat o dotaci. Ať to zaplatí, kdo to tehdy podělal tu kanalizaci! Už toho máme vážně dost. Můj otec, ještě když žil, nadával těm, co rvali široké roury ze silnice a cpali tam o dvě třetiny menší, že jsou hloupí, že nás to bude vyplavovat. Tehdy mu tu nějakej kravaťákl řekl: „vy jste nějakej chytrej, vy tomu tak rozumíte.“ Praštila bych ho dneska… A dopadlo to přesně jak říkal táta,“ dodává paní Mašková.

Zatím jen sliby!

Ona i další sousedé budou velmi tvrdě žádat nápravu stavu, náhradu škody od města i za psychickou újmu. A jsou jsou rozhodnuti vše a všude medializovat.

„Doteď jsme byli ještě slušní, ale teď už nebudeme. Na radnici sedí naprosto neschopní lidi a já doufám, že je ve volbách už příště nikdo volit nebude,“ dodal obyvatel ulice Legií.

Základy domů jsou v této lokalitě i 400 let staré. Jsou narušené od ničivých povodní z roku 2002 a z neustálého zaplavování z kanalizace. Může se také stát, že domy začnou praskat.

Chtějí žalovat město

Starosta města se k věci nevyjádřil Milan Šnorek (ODS) je na dovolené v zahraničí. Jeho zástupce, místostarosta se na místo přijel podívat a věc zmapoval. Lidé jsou ale zoufalí a už informovali i jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu, kterého chtějí požádat, aby v rámci svých možných kompetencí, pokud může, pomohl.

„Ještě jednou nám tu někdo řekne, že „jsme taky nemuseli volat novináře“, tak něco uvidí! Jen díky médiím se aspoň něco snad stane. Protože oficiální žádosti, slušné prosby nepomáhají. A teď se rozhodně nenecháme uchlácholit líbivými sliby. Půjdeme do toho tvrdě, protože nám to ničí majetek, nervy a zdraví. Uvědomuje si to vůbec někdo?,“ ptá se Věra Mašková i další sousedé z části v Týně nad Vltavou.

Včerejší bouře mají na kontě jednoho mrtvého

Česko se potýká s následky prudkých večerních a nočních bouří, které zasáhly zejména území Čech a byly provázeny přívalovými dešti a nárazovým větrem. Na Liberecku zahynul v rozvodněném potoce člověk a musel být evakuován dětský tábor. Na řadě silnic a železnic je stále zastaven provoz kvůli popadaným stromům. Ve východních Čechách je mnoho domácností bez elektrického proudu. Dnes by se bouřky podle meteorologů měly objevit pouze výjimečně.

V Jeřmanicích na Liberecku zahynul v rozvodněném potoce člověk, v Raspenavě a Hejnicích musely být kvůli rozvodněné říčce Smědé evakuovány dětské tábory, celkem to bylo na 80 lidí. Informoval o tom Český rozhlas 1 – Radiožurnál.

Smědá v Předlánkách se v noci rozvodnila na třetí povodňový stupeň, ještě kolem 6:00 byla hladina stále na stupni ohrožení.

Na železnici byl kvůli spadlým stromům přerušen provoz na desítce tratí v celých Čechách, v úseku mezi Táborem a Bechyní v jižních Čechách spadlé stromy přerušily trakční vedení. Nejedou desítky vlaků, někde nemohla být zavedena ani náhradní autobusová doprava. Podle webu Českých drah by většina tratí měla být zprovozněna během dnešního dopoledne.

Kvůli padlým stromům je přerušen provoz také na několika silnicích nižších tříd. V Pardubickém kraji vítr utrhl střechy asi ze tří domů, v Pardubicích spadl strom na člověka, informovala ČTK mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. S následky bouří bojovali také hasiči na Liberecku, kde odčerpávali vodu ze sklepů i ulic a na desítkách míst odstraňovali popadané stromy.

Radek Kraus, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová