Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Med je prostě móda. Netradiční dárek z jaderné elektrárny upozorňuje na čistý provoz. V Temelíně stočili 150 kilo medu

19.09.2018
Med je prostě móda. Netradiční dárek z jaderné elektrárny upozorňuje na čistý provoz. V Temelíně stočili 150 kilo medu

Autor: ČEZ

Popisek: Temelínský včelař Sergej Vlačiha stočil během premiérové včlařské sezóny u jihočeské jaderné elektrárny 150 kilo medu

Sto padesát kilo medu stočil Sergej Vlačiha během první včelařské sezóny u Jaderné elektrárny Temelín. Med stáčel ve třech várkách. Prvního medu se energetici dočkali začátkem června, naposledy roztočil medomet v polovině srpna. ČEZ ho využívá jako netradiční dárek z prostředí jaderné elektrárny a současně tím chce upozornit na čistotu provozu svého největší zdroje. Nutno dodat, že pěstování medu se stalo komunální módou, med se stáčí na střeše pražského magistrátu, která obec či město nemá med, je mimo... Zbystřili tedy i v ČEZu.

Temelínský zaměstnanec Sergej Vlačiha stočil med ve třech várkách. První 45kilovou várku představoval med akátový, ve zbývajících dvou převažoval med lipový. Další med už temelínský včelař do konce roku stáčet nebude. Včely teď ošetřuje a připravuje na zimu. „Pomocí kyseliny mravenčí jsem provedl preventivní léčení a nyní začíná krmení cukrovým sirupem, tak aby měli dostatečnou zásobu na zimu,“ dodal Vlačiha.

Včelám se tu daří

Podle včelaře jsou v parku pro včely ideální podmínky. „Park je hodně rozkvetlý a včelám se tady daří dobře. Během prázdnin jsme měli v pěti úlech až dvě stě tisíc včel,“ upřesnil včelař.

ČEZ využívá med jako netradiční dárek z prostředí jaderné elektrárny

Prvního medu se energetici dočkali jen měsíc poté, co v květnu v parku u svého Infocentra instalovali čtyři včelí úly. Pátý úl pak přibyl o dva měsíce později. Oficiálnímu představení medu předcházela jeho radiační kontrola. Tu ČEZ prováděl ve své Laboratoři radiační kontroly okolí v Českých Budějovicích. „V půllitrových vzorcích jsme prováděli tak zvanou gamaspektrometrickou analýzu, což je analýza, která běžně slouží ke zjišťování přítomnosti radionuklidů ve vzorcích životního prostředí. Stejnou analýzu jsme provedli i na medu, který je běžně dostupný v obchodech. Výsledky obou jsou totožné a jsou menší, než je například radioaktivita banánu nebo kávy,“ představil metodu a závěr kontroly Marek Kurfiřt, vedoucí Laboratoře radiační kontroly okolí elektrárny Temelín.

Příroda, čisté životní prostředí a jaderné elektrárny k sobě patří

Podle vedení elektrárny není med určen k prodeji, ale bude sloužit jako netradiční dárek z prostředí jihočeské jaderné elektrárny. „Příroda, čisté životní prostředí a jaderné elektrárny k sobě patří. Nejen zámecký park, ale i okolní příroda ukazuje, že se u elektrárny daří i stovkám vzácných živočichů,“ vysvětlil temelínský ředitel Jan Kruml.

Včelí úly jsou návštěvníkům temelínského zámeckého parku volně přístupné

Ve zdejším zámeckém parku doplňují vzácné kapry, veverky, zajíce nebo hmyz. Entomologové zde už v minulých letech zmapovali výskyt řady motýlů, i proto zde funguje motýlí louka a také ptačí stezka, která přibližuje některé ze čtyřiceti zde žijících druhů ptáků.

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace