Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární Čmelák, unikátní expozice motorových pluhů, skot a ovečky, které jsme tu ještě neviděli… Začíná Země živitelka

20.08.2018
Legendární Čmelák, unikátní expozice motorových pluhů, skot a ovečky, které jsme tu ještě neviděli… Začíná Země živitelka

Foto: Facebook

Popisek: Každoročně se mohou vystavovatelé zúčastnit tradiční soutěže o Zlatý klas, vyhlašované Ministerstvem zemědělství ČR

FOTO Mezinárodní agrosalón Země živitelka se řadí mezi nejvýznamnější zemědělské veletrhy v Evropě. Pravidelně tuto výstavu navštěvuje více jak 500 vystavovatelů a cca 110 tisíc návštěvníků. Tradičně je zde zastoupen celý zemědělský sektor. Vystavují zemědělské stroje, se svojí expozicí nechybí rybáři, myslivci nebo drobní chovatelé… Ale i ti velcí, obzvláště letos bude k vidění mnoho zajímavých druhů skotu a ovcí. Prezident Miloš Zeman navštíví Zemi živitelku 23. 8. jako každý rok, jak Krajským Listům.cz potvrdil mluvčí Ovčáček.

Každoročně se mohou vystavovatelé zúčastnit tradiční soutěže o Zlatý klas, vyhlašované Ministerstvem zemědělství ČR. Exponáty, přihlášené do soutěže, posuzuje a hodnotí soutěžní porota sestavená z odborníků - zástupců Ministerstva zemědělství ČR, odborného školství, výzkumných ústavů, kontrolních institucí zemědělsko-potravinářského komplexu a Výstaviště České Budějovice. Vyhlášení výsledků soutěže spolu s udělením cen probíhá vždy na slavnostním večeru prvního dne Země živitelky.

NZM vystaví sto let staré motorové pluhy a další historické unikáty

Národní zemědělské muzeum na letošní agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích přiveze vzácné historické stroje ze svých sbírek. Kromě více než sto let starých parních pluhů Praga a Excelsior zde budou od 23. do 28. srpna k vidění i další unikáty.  

Praga K 5, foto NZM

Již 45. ročník Země živitelky nese podtitul 100 let českého zemědělství. Také Národní zemědělské muzeum slaví 100 let od svého založení a i u této příležitosti rozšíří na Výstavišti České Budějovice svou prezentaci. Kromě obvyklé expozice v pavilonu Z, ve které návštěvníci najdou informace o muzeu a jeho pobočkách, oslavách výročí a také například hry pro děti, tu budou vystaveny také dva unikátní historické stroje – Praga K 5 a Excelsior typ P5 z roku 1911 a 1912. Právě motorové pluhy jsou technologií používanou před sto lety. „Několik posledních let vozíme na Zemi živitelku historické stroje z našich sbírek. Letošní oslavy stého výročí vzniku Československa i našeho muzea nás logicky navedly přivézt stroje, které se právě v této době používaly,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Mimo tradiční expozici Národní zemědělské muzeum spolu s Výstavištěm České Budějovice a Jihočeským zemědělským muzeem pořádá přehlídku nazvanou 100 let zemědělské techniky, která bude umístěna ve venkovním pavilonu. Zde bude z muzejních sbírek prezentována vývojová řada historických traktorů a žentourů Svoboda D 22, Praga AT, Wikov 22, Škoda HT-40, Pluto 12, Zetor 25 či Zetor 3017. „I když z pohledu vystavovatelů hlavní váha výstavy spočívá v představení technologických novinek z rostlinné či živočišné výroby, ohlédnutí a seznámení se s historií je nejen poučné, ale i nutné. O to více v době, kdy si připomínáme tak významné datum z dějin našeho národa,“ dodává předseda představenstva Výstaviště České Budějovice Mojmír Severin.

Excelsior typ P5, foto NZM

Motorový pluh PRAGA K 5 – vyráběný společností Českomoravská – Kolben, (motor) a R. Bacherem z Roudnice nad Labem (pluh) od r. 1912. Výkon 0,56 – 0,6 ha/hod., nebo 3,8 – 4,00 ha/1 den při hloubce orby 25–30 cm. Pluh byl do muzejní sbírky zakoupen od Jaroslava Lexyz Obory u Loun v roce 1957.

Motorový pluh Excelsior P5 – motor vodou chlazený, čtyřdobý zážehový čtyřválec o zdvihovém objemu 4 700 ccm. Motorový pluh má vpředu dvě hnací kola, vzadu jedno řídící, motor má před hnacími koly a kovový rám se třemi radlicemi a automatickým zvedáním. Prvním majitelem byl Josef Uherek z Dobrčic, jemuž byl pluh dodán v roce 1926. Do muzea byl získán v roce 1976.

Počátky vývoje traktorů a motorových pluhů na našem území měly bohatou historii. I když jsme nepatřili mezi země udávající tempo a směr světového vývoje, patřili jsme k vyspělým zemím se strojírenskou tradicí, které dokázaly svou výrobou a vývojem konkurovat zahraniční produkci. Ve světě probíhaly pokusy o sestrojení traktoru se spalovacím motorem již od konce 19. století a prakticky od počátku se ubíraly dvěma směry. V Americe dominovala snaha o univerzální traktor, evropští konstruktéři vyvíjeli motorové pluhy. Dvacátá léta, zejména jejich druhá polovina, patřila k obdobím největšího rozkvětu hospodářství. Prosperita se nevyhnula ani zemědělství a traktorovému průmyslu. Ve světě probíhaly pokusy o konstrukci stroje se spalovacím motorem už od konce 19. století, u nás zhruba o deset let později. Motorové pluhy však později vytlačil traktor, který umožňoval využití nejen pro orbu, ale i další polní práce a také dopravu i pohon zemědělských strojů.

Legendární práškovací letadlo Čmelák

Zlín Z-37 Čmelák nebo Let Z-37 Čmelák je československý jednomotorový dolnoplošník původně vyvinutý jako zemědělský letoun, který našel uplatnění i v řadě dalších oblastí. Letoun měl a má široké uplatnění, snad nejznámější je jeho zemědělská verze pro rozprašování sypkých hmot i k postřiku. Na letošní Země živitelce bude jedinečná možnost vidět čmeláka zblízka, protože bude jedním z vystavených exponátů.

Zlín Z-37 Čmelák, foto Daniel Rybka

European Angus Show - jihočeská beef show na předvadišti

Český svaz chovatelů masného skotu a jejich evropští partneři organizují na letošní Země živitelce jedinečnou show, která proběhne na předvadišti. Letošní novinkou je nejenom aukce limousinů (limousinský skot je masné plemeno pocházející ze střední Francie), ale také to, že angusský šampionát bude mít mezinárodní rozměr - The First European Angus Show. Němečtí chovatelé vzali účast velice vážně a do Českých Budějovic posílají ´těžkou váhu´ - celoněmeckého šampiona z letošní výstavy Angus Bundesschau - býka Etose. Aberdeen-anguský skot (AA) je masné plemeno skotu typické bezrohostí a plášťovým zbarvením, zvířata jsou jednolitě černá nebo červenohnědá. Je to jedno z nejvíce chovaných masných plemen na světě. Letošní rok bude na Zemi živitelce rekordních až 100 kotců mastných plemen.

Aberdeen-anguský skot

Národní šampionát ovčího plemene Zwartbles

Na předvadišti proběhne národní šampionát plemene Zwartbles, který pořádá Svaz chovatelů ovcí a koz. V rámci doprovodného programu budou probíhat například ukázky výroby vlastního sýra nebo stříhání ovčí vlny. Ovce a kozy dostanou největší prostor v neděli. Svůj program ale mají připravený na každý den. Zwartbles je plemeno holandského původu, které vzniklo na začátku dvacátého století z místního plemene schoonebeker zušlechtěním plemeny texel a východofrískou ovcí. Plemeno je černé barvy s typickými bílými odznaky. Součástí bude i nákupní burza, odpoledne budou probíhat ukázky stříhání vlny, dojení koz a práce ovčáckých psů.

Ovce plemene Zwartbles

Nebudou chybět kladrubáci

Starokladrubský kůň je opravdovým světovým unikátem jak pro svůj původ, tak i jako ukázka úspěšné chovatelské práce, jíž se podařilo vzkřísit ojedinělé původní české plemeno. Starokladruští koně, chovaní na světě kontinuálně více než 400 let, jsou jedním z nejstarších plemen koní. Jde o teplokrevné plemeno, vzniklé na podkladě starošpanělské a staroitalské krve. Typickým znakem starokladrubských koní je klabonosá (konvexní) hlava s výrazným velkým živým okem, vysoko nasazený mohutný klenutý krk s méně znatelným kohoutkem, široký a hluboký hrudník, mohutná široká záď, dobrý kostnatý fundament, strmější lopatka umožňující typický pohyb - elastické, kadencované a prostorné chody s vysokou akcí hrudních končetin v klusu. Zakladatelem starokladrubských běloušů je vraník Peppoli (1764). Původně byli starokladrubští koně chováni v různých barevných variantách, od konce 18. století v barvě bílé a černé. Bělouši byli využíváni pro ceremoniální účely dvora, vraníci sloužili vysokým církevním hodnostářům. Program na předvadišti připravuje nejen Národní hřebčín Kladruby nad Labem, ale i Zemský hřebčinec Písek a Asociace svazů chovatelů koní České republiky.

Výstavní kladrubák

Pavilon nejlepších vín České republiky poprvé

Poprvé v historii se v rámci Země živitelky představí ta nejlepší vína, která Česká republika nabízí a to v Pavilonu nejlepších vín České republiky. Návštěvníci zde budou mít možnost jak degustovat, tak i k vedlejším skladovým prostorám přijet autem a zakoupit kartony těch nejlepších vín.

Dětský zemědělský svět znovu na Země živitelce

Novinka loňského ročníku bude pro velký úspěch znovu součástí Země živitelky. Zážitkové zemědělství představuje interaktivního průvodce pro malé i velké návštěvníky – Dětský zemědělský svět. Významná část areálu bude vyhrazena pro naučnou stezku, dětský zemědělský koutek, živou farmu, lesní školu a další aktivity. Dětský zemědělský svět bude na letošní Země živitelce mnohem rozsáhlejší, bohatší a atraktivnější. Navštivte například dětskou farmu (zároveň hlídací koutek zdarma), naučnou stezku, Dýňobraní, Hravý statek nebo Hravou farmu. Její součástí bude dřevěný traktor, malé dětské cepy, pluhy a mnoho dalšího.

Bohatý program připravila Země živitelka i pro děti

Dětská farma – zábava pro malé farmáře

Dětská farma přinese každý den výstavy zábavu pro celou rodinu, důmyslná farmářská stanoviště i dárky pro všechny malé farmáře. Úkolem bude například podojení kravičky na dojícím trenažéru, vlastnoruční umotání housky z kynutého těsta a její upečení v horké peci, přesazování kytiček, výměna kola na traktoru, česání ovoce a mnoho dalších farmářských disciplín. Dětskou farmu přitom připravujeme i jako hlídací koutek, neboť proti cedulce, kterou připevníme na Vaše malé ratolesti s jejich jménem a Vaším telefonním číslem, nám je můžete svěřit do péče a v klidu si projít areál Výstaviště. Dětská farma bude oplocená a každé stanoviště bude vybaveno proškolenými lektory.

Vedle pavilonu myslivosti pódium s tematickým programem

Myslivcům patří pavilon R1, ve kterém jsou vystavovatelé s nabídkou atraktivních novinek určených jak pro odbornou, tak i laickou veřejnost. Jsou zde vystaveny trofeje, v nabídce nechybí ani myslivecké a lovecké potřeby, expozice kynologie nebo sokolnictví, harvestorový trenažer. Součástí je expozice Českomoravské myslivecké jednoty, myslivecká stezka a bohatý program na podiu.

Univerzitní minipivovary na Země živitelce

Vysoké zemědělské školy mají expozice v pavilonu B4 a R3. Univerzitní minipivovar Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity na Země živitelce představí své univerzitní pivo Čtyrák. Agronomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně bude prezentovat v pavilonu R3 svůj Pivovar a sladovnu. K ochutnání budou nejen vzorky piva, ale i limonáda, která vzniká díky nadbytku oxidu uhličitého vzniklého při kvašení. Výzkumný a výukový minipivovar Technické fakulty České zemědělské univerzity najdou návštěvníci v pavilonu B4.  Suchdolský Jeník získal 2. místo za tmavý a polotmavý ležák v rámci odborné degustace piv v konkurenci dvaceti pěti malých a rodinných pivovarů na VI. Ústeckém pivním jarmarku malých a rodinných pivovarů v roce 2016. Výzkumný ústav potravinářský se svým minipivovarem na ploše č. 402 doplní univerzitní minipivovary.

Vstupenky na Země živitelku v předprodeji se slevou

Kupte si vstupenky na 45. ročník mezinárodního agrosalónu už teď. Předprodej vstupenek na Země živitelku je možný v síti Ticketstream. Nakupujte vstupenky se slevou a nečekejte dlouhé fronty u pokladen. Vstupenky můžete koupit ZDECelý program Země živitelky si můžete prohlídnout ZDE.

Vložil: Markéta Vančová