Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pecina s Červíčkem dorazili na bouřící sídliště Máj. A policejní šéf musel na kobereček

25.07.2013
Pecina s Červíčkem dorazili na bouřící sídliště Máj. A policejní šéf musel na kobereček

Foto: MAFRA - Slavomír Kubeš/Profimedia.cz

Popisek: České Budějovice, 23. 7.: Tisková konference v Českých Budějovicích na téma rasismus a protesty. Zleva: Juraj Thoma (primátor Českých Budějovic), Martin Pecina (ministr vnitra), Martin Červíček (policejní prezident)

Nejvyšší vedení policie, tedy policejní prezident Martin Červíček a nový ministr vnitra Martin Pecina přijeli do Českých Budějovic. Řešili především měsíc trvající víkendové protiromské demonstrace. Jak se serveru ParlamentníListy.cz podařilo zjistit, oba muži přijeli „hasit“ problémy, které pálí nejen obyvatele sídliště Máj, ale především policii.

Oficiálně přijeli Pecina s Červíčkem řešit situaci, jak lépe zvládat podobné akce, respektive jak jim zabránit, zklidnit celou situaci mezi Romy a ostatními obyvateli problémového sídliště. Jenomže ve skutečnosti musel krajský policejní ředitel Radomír Heřman tak „trochu na kobereček“ a vysvětlovat bylo co.

Vedení policie vysvětlovalo

„Jednak jeho nedávný výrok s 'černými sviněmi', což měli demonstranti, ultrapravičáci vykřikovat údajně po nás těžkooděncích a také prý vysvětloval to, jak je možné, že vůbec vedení jihočeské policie dopustilo, aby v tak klidném kraji, jako je ten Jihočeský, měsíc trvaly takové nepokoje, při kterých bylo vždy pozatýkáno několik lidí a náklady na opatření vyšly na stovky tisíc korun,“ řekl exkluzivně pro ParlamentniListy.cz jeden z policistů, který se na protiromských demonstracích podílel coby člen jednotky, která měla zamezit střetu demonstrantů s Romy.

Už dříve někteří policisté kritizovali své nadřízené, jejich rozhodnutí, nařízení i rozkazy na místě. Sami obyvatelé sídliště Máj v Budějovicích i mnozí demonstranti upozorňovali média na chaos a zmatek, který mezi policejním sborem na akcích vládl. A tohle všechno mělo vedení policie na jihu Čech ministru vnitra i policejnímu prezidentovi osvětlit.

Pecina s Červíčkem slíbili pomoc

Pecina s Červíčkem ale také slíbili pomoc. Přislíbili přeskupení počtu policistů tak, aby jich byl dostatek hlavně v problémových lokalitách, právě jako je sídliště Máj.

„Pomáhat na sídlišti Máj by nově měli také takzvaní asistenti prevence kriminality. V Českých Budějovicích doposud nepůsobili. Zkušenosti s nimi ale máme z jiných míst republiky a nutno říct, že se osvědčili,“ uvedl ministr vnitra Martin Pecina.

„Já jsem v pondělí večer bez policejního doprovodu navštívil Máj a musím říct, že situace tam byla poměrně klidná. Jako problém vidím to, že obyvatele Máje situace hodně překvapila a lidé se tam nyní prostě necítí bezpečně. Policie České republiky s městskou policií musí udělat vše proto, aby se lidé v Českých Budějovicích cítili bezpečně. Dohodli jsme se na dalším postupu," řekl médiím Martin Pecina, který vyžaduje rázné kroky proto, aby i jihočeská policie byla razantnější, ale zároveň k běžných občanům, kteří se nedopouštěli žádných výtržností, vstřícnější.

„Řešily se totiž i stížnosti občanů, že v době, kdy byly demonstrace, se někteří prostě jen chtěli dostat domů, šli z práce, jeli z víkendu a někteří naši kolegové je nechtěli pustit či je rázně vyzývali, aby opustili lokalitu či ulici. To jsem sám viděl a bylo mi stydno,“ prozradil jeden z policistů z jihu Čech.

Právě i to Pecinu a Červíčka zajímalo a i na tyto otázky se nejspíš krajského ředitele, tedy podřízeného, ptali.

Policie má prý situaci pod kontrolou

Sám policejní ředitel Heřman má situaci na Máji nyní za relativně klidnou, kdy ji policie má plně pod kontrolou.

Právě na Máji by měli ještě letos začít fungovat čtyři lidé, jenž zde žijí, a kteří jsou mezi lidmi autoritou. Budou fungovat také jako prostředníci v řešení problémů, především mezi policisty a strážníky a romskou komunitou. A právě oni by měli zajistit klid před jakýmkoli zásadnějším konfliktem.

Chystá se přeskupení obvodů

Sám policejní prezident Martin Červíček také uvedl, že policie na jihu Čech chystá v rámci větší bezpečnosti nejen v Budějovicích přeskupení některých obvodů tak, aby byla činnost policistů efektivnější.

„Ukazuje se, že někde bude možné počet policistů ubrat a naopak posílit hlídky na Máji," řekl Červíček.

Sami obyvatelé Máje věří, že to bude mít smysl a že snad i návštěva vedení Ministerstva vnitra a Policejního prezidia popostrčí jak vedení jihočeské policie, tak i samotný magistrát k tomu, aby byli příště více akčnější a nebrali dlouhodobé problémy v jedné lokalitě na lehkou váhu tak, jak tomu bylo doposud. Následkem pak byly právě poslední nepokoje na Máji.

Radek Kraus, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová