Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Osmdesátimetrové oči Milana Caise rozzáří večer temelínské věže. Na počest obří jihočeské výstavy

06.06.2018
Osmdesátimetrové oči Milana Caise rozzáří večer temelínské věže. Na počest obří jihočeské výstavy

Foto: Umění ve městě

Popisek: 6. a 7. června rozsvítí chladící věže temelínské elektrárny velkolepá instalace Milana Caise nazvaná Noční hlídač

FOTOGALERIE Jedenáctý ročník sochařské výstavy Umění ve městě pořádaný městem České Budějovice a Flera Gallery se letos rozroste do dalších jihočeských měst a na neobvyklá místa. „Je krásné, že letos za sochami můžete myšlenkově i skutečně plout po proudu Vltavy, vystoupat na vrchol Kleti nebo je objevit jako poklad na ostrově uprostřed lipenského jezera,“ uvádí iniciátor výstavy a sochař Michal Trpák.

Kromě Českých Budějovic, Hluboké nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí zažijí návštěvníci sochy i na Lipně, v Černé v Pošumaví, v Temelíně, Týně nad Vltavou nebo na zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí.

Den před vernisáží multimediální instalace

„Kdo raději stoupá k výšinám, ať se vydá na Kleť, nejvyšší místo Jihočeského kraje, kde potká ´Sběratele zážitků´ od Ondreje 4. Zimky. Kolem Hluboké si užijete přímo tour de art. Michal Trpák zavěsí své sochy nad cyklostezku nedaleko zámku, Šnek sochaře Hurdy se pomalu povleče přístavem v centru města. Na Kapku a Nohy narazíte v Loveckém zámku Ohrada a další úžasné objekty najdete u Munického rybníku nebo kolem Jízdárny Alšovy jihočeské galerie,“ vyjmenovává Ferdinand Leffler, spoluorganizátor akce.

Velkou výjimečností letošního ročníku bude multimediální instalace Velký noční hlídač od Milana Caise, známého člena kapely Tata Bojs a výtvarníka, jehož Velký noční hlídač rozzáří chladící věže temelínské elektrárny den před vernisáží 6. 6. od 21:30. „Bude to silná video performance, která probudí k životu největší industriální sochy v jihočeské krajině. Těší mě, že Milan Cais i jaderná elektrárna Temelín přistoupili na můj nápad promítat Caisovo Nočního Hlídače na chladící věže. Mám radost, že jeden z nejstřeženějších objektů v zemi, kde je kladen důraz na přesnost a nekreativitu zaměstnanců, ožije kreativitou a iracionálnem s až duchovním přesahem,” uvádí výtvarník a iniciátor výstavy Michal Trpák.

Všichni byli nadšeni

Na temelínské věži proběhla před několika dny první zkouška a všichni jsou výsledkem nadšeni. „Doufal jsem, že tenhle moment nastane. A nastal. Oči jsou v téhle velikosti na betonovém monstru nesmírně magické, je to podivný a sugestivní zážitek. Líbí se mi i proměnlivá intenzita tmy v průběhu projekce. Ze začátku zkoušky byl jasně viditelný Temelín a jak padala tma, obrysy věží se ztrácely a nakonec při pohledu z dálky, jsme viděli levitovat ohromné oko nad horizontem krajiny jako kdyby se probudila nějaká obří bytost. Bylo to snové a bizarní zároveň,“ odhaluje své první dojmy Milan Cais.

„Tahle noc bude jedinečná! Bude to jako spatřit UFO, možná víc. Zatím jsme zkoušeli jen jedno oko, ale v plánu je samozřejmě promítat obě oči. Tato performance je něco úplně jiného, než jsme doposud v rámci Umění ve městě dělali. Doteď to bylo o sochařině, dílech, která přetrvávají, ale Caisův Noční hlídač se objeví jen na pár hodin a zase zmizí,“ dodává zahradní architekt Ferdinand Leffler, spoluorganizátor akce a spoluzakladatel Flera Gallery, která festival organizuje.

Největší videomaping v Česku

Temelínská věž má v nejužším místě 80 m a Caisův videomaping bude pravděpodobně největším, který byl kdy v historii české krajiny promítán. „Je to neuvěřitelné, jedno oko má skoro osmdesát metrů. Až budou svítit obě, zjeví se nad českou krajinou obří bytost,“ shrnuje Milan Cais.

Standardně Jadernou elektrárnu Temelín hlídá především Stání úřad pro jadernou bezpečnost. Teď se k jadernému dozoru na necelé čtyři hodiny připojí i noční hlídač. „S ohledem na obrovskou plochu chladících věží byla jen otázka času, kdy podobná nabídka přijde. Nakonec jsme s nabídkou organizátorů Flera Gallery souhlasili. Už zkouška naznačila, že půjde o unikátní podívanou. Přestože nejsme organizátorem akce, chtěl bych především řidiče vyzvat k maximální opatrnosti a soustředěnosti na jízdu,“ zdůraznil temelínský ředitel Jan Kruml.

Bude to vůbec poprvé, co se na chladicích věžích českých jaderných elektráren unikátní videoprojekce uskuteční. „Pro naše jaderné elektrárny je to premiéra, na kterou se osobně hodně těším. A věřím, že se v dohledné době podobného projektu dočkají i v Dukovanech,“ říká Bohdan Zronek, člen představenstva společnosti ČEZ.

Čí jsou to oči? Milana Caise

A čí oči Milan Cais promítá? „Moje. Chtěl jsem kdysi natáčet třeba i oči Václava Havla, ale nevyšlo to. Za léta zkoušení už vím, že menší pohyby zorniček jsou lepší. Stačí mi upřený pohled a sem tam mrknout.“

Milan Cais v Temelíně

Milan Cais je letos s festivalem propojen vícenásobně. Den po projekci, ve čtvrtek 7.6., bude následovat vernisáž jeho prací v budějovické galerii Mariánská a od 18:00 na to naváže hlavní zahajovací večer na náměstí Přemysla Otakara II. Veškerý program, stejně jako celý festival, je pro veřejnost zdarma a návštěvníci se mohou těšit na koncert místní kapely Vees, po které bude následovat právě kapela Tata Bojs. Na konci její show si jako třešničku na dortu temelínské oči budou moci návštěvníci prohlédnout na velkoformátové obrazovce.

Známé cesty s novými příběhy

Výstava Umění ve městě byla jednou z prvních svého druhu v České republice. Za deset let trvání inspirovala ke vzniku podobných projektů v Praze, Trutnově, Kroměříži, Plzni a dalších městech. „Město každoročně obohacuje o novou energii a příběhy, do zažitého prostoru vnáší rozptýlení, zamyšlení, hravost a humor,“ vysvětluje své motivy pro uspořádání akce Michal Trpák. Sousoší Humanoidi, které tradici letní sochařské výstavy zahájilo, můžete na budějovické Lannově třídě potkat dodnes. Na nejzajímavější objekty, rozeseté po celých jižních Čechách, se můžete podívat do galerie.

Kromě soch a instalace na temelínských věžích představí výstava i 2D umění ve veřejném prostoru. Krajka Diany Winklerové ozdobí budějovické Senovážné náměstí, práci Jaromíra 99 nepřehlédnete na Galerii 1 a trvalá prostorová malba vznikne na Lipně od mezinárodně uznávaného výtvarníka Jana Kalába, který kdysi začínal s graffiti.

Celkem výstava uvede na 31 nejzajímavějších současných výtvarníků

„Je krásné, že letos se můžete s uměním setkat na opravdu nečekaných místech jižních Čech. Vyjma Temelína můžete myšlenkově i skutečně plout za uměním po proudu Vltavy, vystoupat na Kleť, nejvyšší místo jihočeského kraje, nebo je objevit jako poklad na ostrově uprostřed lipenského jezera,“ shrnuje záměr letošního ročníku zahradní architekt a spoluzakladatel Flera Gallery Ferdinand Leffler, velký propagátor umění ve veřejném i soukromém prostoru.

Vložil: Markéta Vančová