Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zůstalo po ní doma čtyřleté dítě. Zabil Jitku Lučivňákovou její manžel? Zmizelí Češi

07.04.2018
Zůstalo po ní doma čtyřleté dítě. Zabil Jitku Lučivňákovou její manžel? Zmizelí Češi

Foto: René Flášar

Popisek: Pražské sídliště v Českých Budějovicích, kde byla Jitka Lučivňáková spatřena naposledy

Z Pražského sídliště v Českých Budějovicích zmizela beze stopy v prosinci roku 1997 tehdy třiadvacetiletá Jitka Lučivňáková. Staroměstská ulice, kde mladá žena bydlela se svým o 37 let starším manželem a čtyřletým synem, působí dnes klidným a upraveným dojmem. Spousta stromů a zeleně. Vraťme se ale o devatenáct let zpět.

Je pátý prosince 1997 krátce po páté hodině odpolední. Po ulicích začínají chodit čerti s Mikulášem. Mírně sněží a fouká vítr. Právě v té době údajně oznamuje Jitka Lučivňáková svému manželovi, že potřebuje na malou chvíli odejít na neodkladnou schůzku. Bere si nejnutnější věci a odchází. Zpět domů už se ale nikdy nevrátí.

Pozdní nahlášení

Bohužel policie se o zmizení Jitky Lučivňákové dozvídá až s téměř dvoutýdenním zpožděním. „Nahlásit ho přišel její otec, teprve den po něm i manžel. Svoje pozdní oznámení vysvětloval tím, že nešlo o první případ, kdy jeho žena odešla z domova a vrátila se až po několika dnech. Navíc mu údajně po dvou dnech telefonovala, že musela odcestovat kvůli výhodné práci a slíbila, že se vrátí během několika dnů, nejpozději do Vánoc,“ přibližuje okolnosti zmizení mladé ženy šéf jihočeského týmu pátračů po zmizelých osobách Petr Tousecký z budějovického oddělení Policie ČR.

Žádná stopa

Policisté okamžitě rozjeli rozsáhlou pátrací akci. Vyšetřování se zaměřilo na místa, kam Jitka Lučivňáková chodívala nejčastěji, prověřovali se její příbuzní, včetně manžela, který patřil do okruhu hlavních podezřelých, i známí. Důkladně se prohledávala i blízká řeka. Vše bylo ale marné. „Poslední stopa končí před jejím domem, o dalším pohybu bohužel nevíme vůbec nic,“ konstatuje Petr Tousecký a dodává: „V té době nebyly v ulicích žádné kamery, podle kterých by se dal vystopovat pohyb zmizelé ženy a navíc s odstupem dvanácti dnů je těžké získat i nějaké přesnější informace od svědků, kteří mohli dotyčnou potkat.“ 

Bylo záhadné zmizení vraždou? Odborníci mají jasno

Policisté se v případu Jitky Lučivňákové od samého počátku klonili k názoru, že se stala obětí trestného činu. „Je pravda, že svoji rodinu opouštěla opakovaně, a to i na několik dnů, ale vždy se nakonec vrátila. Měla doma malé dítě, které podle rodičů i manžela milovala a nic nenasvědčovalo tomu, že by jej chtěla trvale opustit. Verze, že se stala obětí násilného trestného činu, je tak tou nejpravděpodobnější variantou. Nezodpovězenou otázkou zůstává, kdo je tím, kdo jí ublížil a kde je tělo,“ krčí rameny policista Petr Tousecký.

Pátrači nezaznamenali ani to, že by se někdo za celou dobu vykazoval ženinými doklady nebo identitou. Databázi pohřešovaných přitom mají k dispozici pro celý schengenský prostor. Nic nového do případu nevnesl ani odběr DNA od rodičů. Jeho vzorky doposud nepřinesly shodu se žádným nalezeným mrtvým tělem.

Plánovala rozvod

Manželství Jitky Lučivňákové nebylo právě bez mráčku. Podle výpovědi rodičů docházelo mezi dcerou a jejím starším manželem k pravidelným a ostrým hádkám. „Neshody následně potvrdil i manžel. Právě od něj jsme se dozvěděli, že Jitka Lučivňáková opustila rodinu už několikrát. Vždy se ale po několika dnech vrátila,“ říká pátrač Tousecký.

I tady policie pátrala po tělu Jitky Lučivňákové

Policistům se podařilo také vypátrat přítele Jitky Lučivňákové, se kterým měla v roce 1997 udržovat velmi blízký vztah. Ale ani jeho výslech do případu žádné světlo nepřinesl. Pravděpodobně právě kvůli příteli požádala na jaře toho roku o rozvod. Po pár měsících ale žádost vzala zpět. Údajně se s manželem dohodli, že si dají ještě jednu šanci. Možná právě toto rozhodnutí připravilo Jitku Lučivňákovou o život.

Vyšetřovatelé ale nechtějí o možném pachateli spekulovat. „Stát se mohla řada věcí, ale bez nálezu těla nelze nic bližšího určit, natož někoho bez důkazů obvinit,“ konstatuje Petr Tousecký. Na časté rozpory mezi věkově nesourodými manželi upozorňovali hlavně rodiče Jitky Lučivňákové, kteří se s rozhodnutím své dcery vdát se za o mnoho let staršího muže nikdy nesmířili.

Prohlášena za mrtvou

Budějovické Pražské sídliště i samotná Staroměstská ulice prošly za devatenáct let značnou proměnou. Na Jitku Lučivňákovou si dnes téměř nikdo nepamatuje. V domě, kde žena žila, už nikdo z rodiny nebydlí. Vyměnila se i většina z ostatních obyvatel domu. Na mladou kudrnatou ženu si nakonec matně vzpomněla obyvatelka jednoho ze sousedních vchodů. „Je to už hodně let. Párkrát jsem ji tu viděla chodit s malým klučinou, ale pak nějak záhadně zmizela. Říkalo se, že měla problémy doma, a proto utekla, pak, že ji snad někdo zavraždil. Ale už je to strašně dávno, víc si nepamatuji,“ snažila se vybavit vzpomínky na rok 1997 obyvatelka Staroměstské ulice Marie Veselá.

Přestože se tělo Jitky Lučivňákové nikdy nenašlo, je dnes úředně považována za mrtvou. Po necelých pěti letech od jejího zmizení 9. dubna 2001 ji prohlásil budějovický okresní soud na žádost manžela oficiálně za zemřelou. Její jméno se už dnes neobjevuje ani mezi hledanými osobami. Po dvaceti letech bylo pátrání oficiálně ukončeno a případ uložen do archivu.

Vložil: René Flášar