Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náckové si vzali dovolenou, vtipkovali policisté. A pak to začalo

15.07.2013
Náckové si vzali dovolenou, vtipkovali policisté. A pak to začalo

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Dlouhodobé problémy v soužití bílé většiny a Romů na českobudějovickém sídlišti Máj vyvrcholily střetem s policií.

Fiaskem skončila ohlášená sobotní demonstrace v Českých Budějovicích. Žádné stovky ani tisíce lidí, jak se předpokládalo, jen asi pět desítek demonstrujících na centrálním náměstí. Plánovaný pochod na sídliště Máj, kde už třetím týdnem pokračovaly nepokoje, se nekonal. Podle jednoho z policistů „ si možná náckové vzali dovolenou.“ To ještě netušil, co se odehraje v následujících hodinách.

Zprostředkovatel komunikace mezi radnicí a pořadateli Jaromír Pytel oznámil, že organizátoři dostali strach, proto akci zrušili. Dalším důvodem byla zřejmě malá účast. Svolavatel shromáždění předem odhadoval počet účastníků na jeden tisíc. Na místě bylo jen pět desítek demonstrujících a asi třicítka novinářů, včetně televizních štábů.

„Buď je to už přestalo bavit, nebo si náckové vzali dovolenou,“ řekl jeden z policistů chránící veřejný pořádek.

Podle jednoho z účastníků shromáždění se spousta lidí zalekla. "Na Facebooku se začaly ztrácet zprávy, komunikace byla najednou někým zpomalována. Myslím si, že to nebylo náhodou, a když vidím, jak málo lidí přišlo, tak to pravděpodobně splnilo účel," řekl demonstrant Ivo Burdík.

Policie je přesto stále ve střehu

Další protiromské setkání, nazvané „Proti policejní brutalitě", bylo naplánováno na pozdní odpoledne a mělo se konat na parkovišti před sídlištním multikinem. Ani tam se ale nic dramatického nedělo. Pár lidí sedělo na zemi, něco vykřikovali. Policisté na sídlišti byli opět v plném počtu, jako v minulých týdnech.

"Policisté jsou stále v přímém bezpečnostním opatření a monitorují situaci, zatím ale naštěstí zasahovat nemuseli. Kdyby se situace vyvíjela nepříznivě, jsou připraveni," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Při potyčkách demonstrantů s policisty bylo při minulých dvou sobotách zadrženo několik desítek lidí. Policie už obvinila pět mužů z násilí proti úřední osobě. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.

Vše začalo 21. června na hřišti na sídlišti, když se do sebe pustily děti, následně se zapojilo asi sto dospělých. Na místě zasahovala i policie. Reakcí na konflikt ze hřiště na sídlišti byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se několik stovek účastníků shromáždění přesunulo na Máj, kde se někteří střetli s policisty.

Násilnosti odsoudili jak zástupci policie, tak i města nebo nevládních organizací. Podle mnohých nešlo o řešení problémů, ale o snahu některých jedinců krajní pravice se pobít a udělat nepořádek.

Extremisté vyrazili na vlastní pěst

V podvečer však v Českých Budějovicích došlo k dramatickému zvratu. Podle aktuálních informací reportéra ParlamentníchListů.cz se po rozpuštění oficiální akce přibližně sto padesát radikálů pokoušelo projít policejním kordonem na sídlišti Máj směrem k ulici, kde žije nejvíce Romů. V rukách měli vajíčka, policisté však prý dělali maximum, aby střetům zabránili.

Po šesté hodině reportérka České televize v přímém vstupu informovala, že se demonstrantům podařilo policejní kordon obejít. Policistům se však nakonec podařilo obě strany oddělit. Na sídliště Máj se prý sjíždějí policejní posily a situace je mimořádně vypjatá. Z obou stran ulice prý před policejní kordon létají nadávky, situaci komplikuje i řada přihlížejících obyvatel, dokonce i s dětmi.

Podle ČT se k účastníkům pochodu nedostala informace, že organizátoři pochod oficiálně zrušili, a na vlastní pěst vyrazili městem směrem k sídlišti Máj. Večer podle informací serveru IHNED.cz skončilo ve vazbě zhruba šedesát demonstrantů ze skupiny, která se pokoušela proniknout na sídliště. Server odhadoval celkový počet účastníků neohlášeného pochodu na 300. Díky výrazné početní převaze policistů prý nakonec ke střetům mezi oběma skupinami nedošlo.

Radek Kraus

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová