Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Píše se srpen 1996, v Budějovicích je teplo, zataženo. Tehdy viděli mámu malých dětí naposled. Zabil ji manžel? Zmizelí Češi

17.02.2018
Píše se srpen 1996, v Budějovicích je teplo, zataženo. Tehdy viděli mámu malých dětí naposled. Zabil ji manžel? Zmizelí Češi

Foto: René Flášar

Popisek: Dům, v němž Bohuslava Svobodová žila, a ulice, kterou každý den chodila

FOTO Od roku 1990 do současnosti zmizelo beze stopy několik stovek Čechů. V novém seriálu Krajských listů.cz Zmizelí Češi budeme po některých z nich pátrat. Podaří se odhalit pozadí jejich zmizení? Najdeme nějakou stopu, která by mohla vést k poodhalení jejich osudu? V prvním díle našeho seriálu se vydáme do jihočeské metropole - Českých Budějovic. Konkrétně do léta roku 1996.

V Netolické ulici na okraji krajské metropole bydlí v té době společně s manželem a dvěma malými dětmi pětatřicetiletá Bohuslava Svobodová, pracovnice Veterinárního ústavu. Zatímco v práci se jí daří, doma už delší dobu řeší problémy a rodinná krize se stupňuje. Podle pozdějších výpovědí známých Bohuslavy Svobodové, se žena rozhodla podat žádost o rozvod a od svého manžela odejít. To už ale nestihla. Sousedé ji naposledy zahlédli v sobotu 24. srpna 1996 před vchodem do domu. Pak se po pětatřicetileté ženě doslova slehla zem.

 

Bohuslava Svobodová v době svého zmizení: Co se jí stalo?

„O dalším jejím pohybu se nám bohužel nepodařilo získat žádnou informaci. Musíme si uvědomit, že v té době nebyl ve městě kamerový systém, rozšířené nebyly ani průmyslové kamery, které dnes střeží různé objekty a z nichž by se daly případně získat nějaké záběry mapující pohyb zmizelé osoby,“ vysvětluje Petr Tousecký, vrchní komisař českobudějovického policejního oddělení zabývajícího se pátráním po pohřešovaných a hledaných osobách. 

Policista také připomíná, že ani nikdo z obyvatel blízkého okolí, které muži zákona kontaktovali, si nevybavil, že by Bohuslavu Svobodovou v tento den potkal. Žádnou informaci o ženě a jejím pohybu neposkytli policistům ani její přátelé a známí. 

Měli se rozvádět 

Zmizení Bohuslavy Svobodové nahlásil na policii její manžel Petr až tři dny po jejím  „odchodu“, tedy v úterý 27. srpna 1996. „V průběhu vyšetřování jsme zjistili, že pětatřicetiletá žena měla doma vážné rodinné problémy. Přišla manželovi na nevěru a měli se rozvádět. Přestala dokonce využívat společný účet a založila si vlastní, kam si nechávala posílat peníze,“ říká komisař Petr Tousecký. Nejspíš tak naznačuje, že za zmizením Bohuslavy Svobodové mohl stát někdo jí hodně blízký.

„Každé pátrání probíhá několika směry, samozřejmě jsme se zabývali i touto možností, ale nic takového se nepodařilo prokázat. A do dnešního dne se ani nenašlo její tělo, bez kterého je těžké určit, jakým způsobem žena mohla zemřít,“ vysvětluje Tousecký. Policisté o Bohuslavě Svobodové často mluví v minulém čase, podle jejich zkušeností je totiž nanejvýš pravděpodobné, že se stala obětí násilného trestného činu.

 

Vchod do domu, kde byla Bohuslava Svobodová 24. srpna 1996 viděna naposledy.

„Odešla sice z domu údajně s doklady, ale nechala zde dvě malé děti, na které byla velmi fixovaná. Žádný z jejich známých nepotvrdil, že by plánovala stěhování z města, nikdy seo něčem takovém nezmínila ani kolegům v práci,“ vysvětluje komisař Tousecký.

 

„Proč vás to zajímá?“

Budějovická Netolická ulice a její okolí se za posledních více jak dvacet let hodně proměnilo. Před domem, kde Bohuslava Svobodová bydlela, stojí moderní dětské hřiště, na kterém dovádí několik dětí. V domě, kde pohřešovaná žena s rodinou bydlela, dnes žije matka jejího manžela. O synovi i zmizení snachy se bavit odmítá. „Co chcete vědět a proč vás to zajímá?,“ reaguje na dotaz Krajských listů. „Syn tady nebydlí a nemyslím si, že by chtěl o zmizení své manželky mluvit,“ říká paní M.S. Odpovědět nechce ani na otázku, kdo se po zmizení snachy staral o dvě malé děti, které měla. „Já jsem to nebyla a nic už říkat nebudu,“ dodává. Nakonec souhlasí, že synovi předá vizitku s tím, že se případně ozve. Neozval se.

 

Letos uplyne od zmizení Bohuslavy Svobodové dvaadvacet let. Za chvíli zmizí z policejního pátrání a její složka bude uložena do archivu. Policisté se k ní vrátí pouze v případě získání nečekaných nových informací. Kam osudného dne šla, pokud vůbec, a co se s mladou ženou nakonec stalo, tak nejspíš zůstane navždy zahaleno rouškou tajemství. Pokud se tedy někdo nerozhodne ulevit svému svědomí...    

Vložil: René Flášar