Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Píše se srpen 1996, v Budějovicích je teplo, zataženo. Tehdy viděli mámu malých dětí naposled. Zabil ji manžel? Zmizelí Češi

17.02.2018
Píše se srpen 1996, v Budějovicích je teplo, zataženo. Tehdy viděli mámu malých dětí naposled. Zabil ji manžel? Zmizelí Češi

Autor: René Flášar

Popisek: Dům, v němž Bohuslava Svobodová žila, a ulice, kterou každý den chodila

FOTO Od roku 1990 do současnosti zmizelo beze stopy několik stovek Čechů. V novém seriálu Krajských listů.cz Zmizelí Češi budeme po některých z nich pátrat. Podaří se odhalit pozadí jejich zmizení? Najdeme nějakou stopu, která by mohla vést k poodhalení jejich osudu? V prvním díle našeho seriálu se vydáme do jihočeské metropole - Českých Budějovic. Konkrétně do léta roku 1996.

V Netolické ulici na okraji krajské metropole bydlí v té době společně s manželem a dvěma malými dětmi pětatřicetiletá Bohuslava Svobodová, pracovnice Veterinárního ústavu. Zatímco v práci se jí daří, doma už delší dobu řeší problémy a rodinná krize se stupňuje. Podle pozdějších výpovědí známých Bohuslavy Svobodové, se žena rozhodla podat žádost o rozvod a od svého manžela odejít. To už ale nestihla. Sousedé ji naposledy zahlédli v sobotu 24. srpna 1996 před vchodem do domu. Pak se po pětatřicetileté ženě doslova slehla zem.

 

Bohuslava Svobodová v době svého zmizení: Co se jí stalo?

„O dalším jejím pohybu se nám bohužel nepodařilo získat žádnou informaci. Musíme si uvědomit, že v té době nebyl ve městě kamerový systém, rozšířené nebyly ani průmyslové kamery, které dnes střeží různé objekty a z nichž by se daly případně získat nějaké záběry mapující pohyb zmizelé osoby,“ vysvětluje Petr Tousecký, vrchní komisař českobudějovického policejního oddělení zabývajícího se pátráním po pohřešovaných a hledaných osobách. 

Policista také připomíná, že ani nikdo z obyvatel blízkého okolí, které muži zákona kontaktovali, si nevybavil, že by Bohuslavu Svobodovou v tento den potkal. Žádnou informaci o ženě a jejím pohybu neposkytli policistům ani její přátelé a známí. 

Měli se rozvádět 

Zmizení Bohuslavy Svobodové nahlásil na policii její manžel Petr až tři dny po jejím  „odchodu“, tedy v úterý 27. srpna 1996. „V průběhu vyšetřování jsme zjistili, že pětatřicetiletá žena měla doma vážné rodinné problémy. Přišla manželovi na nevěru a měli se rozvádět. Přestala dokonce využívat společný účet a založila si vlastní, kam si nechávala posílat peníze,“ říká komisař Petr Tousecký. Nejspíš tak naznačuje, že za zmizením Bohuslavy Svobodové mohl stát někdo jí hodně blízký.

„Každé pátrání probíhá několika směry, samozřejmě jsme se zabývali i touto možností, ale nic takového se nepodařilo prokázat. A do dnešního dne se ani nenašlo její tělo, bez kterého je těžké určit, jakým způsobem žena mohla zemřít,“ vysvětluje Tousecký. Policisté o Bohuslavě Svobodové často mluví v minulém čase, podle jejich zkušeností je totiž nanejvýš pravděpodobné, že se stala obětí násilného trestného činu.

 

Vchod do domu, kde byla Bohuslava Svobodová 24. srpna 1996 viděna naposledy.

„Odešla sice z domu údajně s doklady, ale nechala zde dvě malé děti, na které byla velmi fixovaná. Žádný z jejich známých nepotvrdil, že by plánovala stěhování z města, nikdy seo něčem takovém nezmínila ani kolegům v práci,“ vysvětluje komisař Tousecký.

 

„Proč vás to zajímá?“

Budějovická Netolická ulice a její okolí se za posledních více jak dvacet let hodně proměnilo. Před domem, kde Bohuslava Svobodová bydlela, stojí moderní dětské hřiště, na kterém dovádí několik dětí. V domě, kde pohřešovaná žena s rodinou bydlela, dnes žije matka jejího manžela. O synovi i zmizení snachy se bavit odmítá. „Co chcete vědět a proč vás to zajímá?,“ reaguje na dotaz Krajských listů. „Syn tady nebydlí a nemyslím si, že by chtěl o zmizení své manželky mluvit,“ říká paní M.S. Odpovědět nechce ani na otázku, kdo se po zmizení snachy staral o dvě malé děti, které měla. „Já jsem to nebyla a nic už říkat nebudu,“ dodává. Nakonec souhlasí, že synovi předá vizitku s tím, že se případně ozve. Neozval se.

 

Letos uplyne od zmizení Bohuslavy Svobodové dvaadvacet let. Za chvíli zmizí z policejního pátrání a její složka bude uložena do archivu. Policisté se k ní vrátí pouze v případě získání nečekaných nových informací. Kam osudného dne šla, pokud vůbec, a co se s mladou ženou nakonec stalo, tak nejspíš zůstane navždy zahaleno rouškou tajemství. Pokud se tedy někdo nerozhodne ulevit svému svědomí...    

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace