Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fakt nejsou lidi. Novináři si musejí roznášet noviny sami. Čest zachraňují srdcaři

06.01.2018
Fakt nejsou lidi. Novináři si musejí roznášet noviny sami. Čest zachraňují srdcaři

Foto: Vltava Labe Media / Facebook

Popisek: Redaktorka Českobudějovického deníku Anna Zemanová nosí ´svoje´noviny abonentům do schránek osobně

Kritický nedostatek pracovníků všech profesí stále častěji pociťují i regiony, které ještě donedávna sužovala velká nezaměstnanost. Nyní už ale mají opačný problém. Ten se projevuje i v několika kuriózních situacích. Například Česká pošta kvůli chybějícím zaměstnancům vypověděla smlouvy na doručování novin a kvůli tomu se jich tisíce lidí od nového roku vůbec nedočkaly. A tak si je novináři musí roznášet sami.

Namísto České pošty začala  některé tiskoviny doručovat  firma První novinová společnost, která spolupracuje se společností Mediaservis. Ale ta, jak vyplývá ze stížností mnoha rozhořčených zákazníků, nestačí množství oblíbených titulů distribuovat.  Problémy nastaly především proto, že Mediaservis ještě  nezískal dostatečné množství doručovatelů, jichž bude potřebovat kolem čtyř tisíc, i když spustil mohutnou náborovou kampaň. A je nutné řešit i mnoho dalších problémů, například zajistit vstup do uzamčených domů, kde jsou umístěny schránky. Jako špatný vtip ovšem působí  webové stránky Mediaservisu s úvodním sloganem  Každý den lepší pošta a tvrzením, že garance kvality  je minimálně 99, 8 procent. Nové brigádníky láká na to, že si za práci dvě hodiny denně mohou vydělat až čtyři tisíce, což vychází na stovku za hodinu. Doručovací doba je od půl šesté do půl osmé. Tedy nic lákavého. 

Zachraňují to srdcaři

Nepříjemnou situaci se proto některá vydavatelství snaží řešit sama. To, jak vážná je, dokazuje i fakt, že například společnost Vltava Labe Media nyní doručuje svoje tituly s pomocí vlastních redaktorů. Ti kvůli tomu  musí vstávat před pátou hodinou, roznést noviny a pak připravovat do noci nové. Jejich nasazení si pochvaluje generální ředitel vydavatelství  Vltava Labe Media Vít Nantl: „Velmi mě nastalá situace mrzí kvůli našim lokálním redakcím – máme v regionech v celkem  sedmdesáti  redakcích spoustu opravdových srdcařů. Tyto problémy vznikly ne naší vinou a vím, že kolegové v regionech současnou situaci nenesou dobře. Přesto mě kolegové nepřestávají pozitivně překvapovat. Deník opravdu žije s lidmi po celé republice a dostáváme velké množství pozitivních reakcí od předplatitelů, jimž donesl noviny přímo redaktor nebo šéfredaktor,“  prozradil Vít Nantl a netajil se tím, že je na tyto zaměstnance velmi hrdý. 

Cenná zkušenost

Někteří novináři pak v Deníku popsali, s jakými reakcemi se při roznášení svého listu setkávají. Šéfredaktor Bruntálského a Krnovského deníku Dalibor Otáhal jej rozvážel v  počasí, kdy by  člověk ani psa nevyhnal. Když se mu podařilo dorazit do  nejvzdálenějšího místa v okrese, do Janova, čekala jej prý paní s pomerančem v ruce a děkovala za to, že se konečně dočkala oblíbeného čtení. „A já si v tu chvíli uvědomil, jak velký závazek a odpovědnost máme ke čtenářům, pro  něž mají naše noviny takovou cenu,“  napsal. Jeho kolega,  šéfredaktor  Vladimír Mayer z  Deníku Severní Čechy, se zase pochlubil, že když doručil noviny manželům z Velkého Března, dočkal se pochvaly, že je bourák.

 

Ve Varech  bez novin

Ovšem ne všichni čtenáři mají takové štěstí. Například v Karlových Varech většina předplatitelů nedostala od pondělí ani Deník, ani MF Dnes, ani Hospodářské noviny či Právo. Redakce čelí množství stížností nejen od soukromých abonentů, ale také od firem, které často noviny potřebují z pracovních důvodů.  Něco podobného se jim ještě nepřihodilo. A někteří se rozhodli předplatné zrušit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová