Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fakt nejsou lidi. Novináři si musejí roznášet noviny sami. Čest zachraňují srdcaři

06.01.2018
Fakt nejsou lidi. Novináři si musejí roznášet noviny sami. Čest zachraňují srdcaři

Autor: Vltava Labe Media / Facebook

Popisek: Redaktorka Českobudějovického deníku Anna Zemanová nosí ´svoje´noviny abonentům do schránek osobně

Kritický nedostatek pracovníků všech profesí stále častěji pociťují i regiony, které ještě donedávna sužovala velká nezaměstnanost. Nyní už ale mají opačný problém. Ten se projevuje i v několika kuriózních situacích. Například Česká pošta kvůli chybějícím zaměstnancům vypověděla smlouvy na doručování novin a kvůli tomu se jich tisíce lidí od nového roku vůbec nedočkaly. A tak si je novináři musí roznášet sami.

Namísto České pošty začala  některé tiskoviny doručovat  firma První novinová společnost, která spolupracuje se společností Mediaservis. Ale ta, jak vyplývá ze stížností mnoha rozhořčených zákazníků, nestačí množství oblíbených titulů distribuovat.  Problémy nastaly především proto, že Mediaservis ještě  nezískal dostatečné množství doručovatelů, jichž bude potřebovat kolem čtyř tisíc, i když spustil mohutnou náborovou kampaň. A je nutné řešit i mnoho dalších problémů, například zajistit vstup do uzamčených domů, kde jsou umístěny schránky. Jako špatný vtip ovšem působí  webové stránky Mediaservisu s úvodním sloganem  Každý den lepší pošta a tvrzením, že garance kvality  je minimálně 99, 8 procent. Nové brigádníky láká na to, že si za práci dvě hodiny denně mohou vydělat až čtyři tisíce, což vychází na stovku za hodinu. Doručovací doba je od půl šesté do půl osmé. Tedy nic lákavého. 

Zachraňují to srdcaři

Nepříjemnou situaci se proto některá vydavatelství snaží řešit sama. To, jak vážná je, dokazuje i fakt, že například společnost Vltava Labe Media nyní doručuje svoje tituly s pomocí vlastních redaktorů. Ti kvůli tomu  musí vstávat před pátou hodinou, roznést noviny a pak připravovat do noci nové. Jejich nasazení si pochvaluje generální ředitel vydavatelství  Vltava Labe Media Vít Nantl: „Velmi mě nastalá situace mrzí kvůli našim lokálním redakcím – máme v regionech v celkem  sedmdesáti  redakcích spoustu opravdových srdcařů. Tyto problémy vznikly ne naší vinou a vím, že kolegové v regionech současnou situaci nenesou dobře. Přesto mě kolegové nepřestávají pozitivně překvapovat. Deník opravdu žije s lidmi po celé republice a dostáváme velké množství pozitivních reakcí od předplatitelů, jimž donesl noviny přímo redaktor nebo šéfredaktor,“  prozradil Vít Nantl a netajil se tím, že je na tyto zaměstnance velmi hrdý. 

Cenná zkušenost

Někteří novináři pak v Deníku popsali, s jakými reakcemi se při roznášení svého listu setkávají. Šéfredaktor Bruntálského a Krnovského deníku Dalibor Otáhal jej rozvážel v  počasí, kdy by  člověk ani psa nevyhnal. Když se mu podařilo dorazit do  nejvzdálenějšího místa v okrese, do Janova, čekala jej prý paní s pomerančem v ruce a děkovala za to, že se konečně dočkala oblíbeného čtení. „A já si v tu chvíli uvědomil, jak velký závazek a odpovědnost máme ke čtenářům, pro  něž mají naše noviny takovou cenu,“  napsal. Jeho kolega,  šéfredaktor  Vladimír Mayer z  Deníku Severní Čechy, se zase pochlubil, že když doručil noviny manželům z Velkého Března, dočkal se pochvaly, že je bourák.

 

Ve Varech  bez novin

Ovšem ne všichni čtenáři mají takové štěstí. Například v Karlových Varech většina předplatitelů nedostala od pondělí ani Deník, ani MF Dnes, ani Hospodářské noviny či Právo. Redakce čelí množství stížností nejen od soukromých abonentů, ale také od firem, které často noviny potřebují z pracovních důvodů.  Něco podobného se jim ještě nepřihodilo. A někteří se rozhodli předplatné zrušit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace