Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobytci, zmlátili i novinářku! Demonstranti o zásahu policie

08.07.2013
Dobytci, zmlátili i novinářku! Demonstranti o zásahu policie

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Dlouhodobé problémy v soužití bílé většiny a Romů na českobudějovickém sídlišti Máj vyvrcholily střetem s policií.

REPORTÁŽ V sobotu navečer se situace u českobudějovického sídliště Máj vyhrotila. Demonstranti začali po těžkooděncích, kteří uzavřeli obě přístupové cesty k sídlišti, házet kameny a láhve. A ti to opětovali dělobuchy a slzným plynem. Pak několik desítek demonstrantů zatkli. Mezi lidmi, kteří sem tam dostali obuškem, byli i nevinní lidé, nebo dokonce novináři.

Policisté proti demonstrantům tvrdě zasáhli a několik v přední linii stojících nekompromisně zpacifikovali a odvedli je stranou. Zbývající zároveň vyzvali, aby se okamžitě rozešli. Dav skandoval před zásahem policistů různá hesla, například „Čechy Čechům!"

Demonstranti dorazili k sídlišti poté, co jim policisté v 17 hodin zablokovali cestu na náměstí Přemysla Otakara II. Ochránci zákona se snažili dav na náměstí rozpustit, protože se jednalo o nepovolenou demonstraci, lidé ale přesto k Máji dostali.

„Chovali se jako dobytci. To, že začali obuškama mlátit, shazovat na zem ty plešatý řvouny, chápu. Ale že několik policajtů přetáhlo po zádech nebo zadku lidi, kteří se tam nachomýtli a nic nedělali, nebo třeba novináře, to je síla,“ řekl pro ParlamentniListy.cz jeden z přihlížejících mužů, který se přišel jen podívat, jak to na sídlišti bude vypadat.

Nebojácná novinářka

„Viděl jsem, jak nějaký těžkooděnec dal obuškem nějaké novinářce. Ta mu ale dala čočku. Prý to neudělal schválně, snažil se jí omlouvat. Ani nevím, jestli jí to nějak bolelo, ale vyjela na něj dost,“ řekl svědek incidentu.

Podle všeho byli policisté kvůli minulému týdnu rozzuřeni a rozhodnutí za každou cenu zabránit krveprolití. Jenže své emoce často prý neudrželi na uzdě. Některé demonstranty začali shazovat na zem a šacovat i tehdy, když nic neudělali: Jen třeba včas nepoodstoupili.

Vyzbrojení demonstrantí - nože, tyče, baseballové pálky

Už dopoledne zastavovali vozidla na příjezdech do města. U některých zabavili zbraně, včetně nožů, baseballových pálek či bombrů.

„Udělali jsme vše proto, abychom zabránili střetu demonstrantů s obyvateli sídliště. A abychom zabránění ničení majetku, zranění a ohrožení zdraví a životů lidí. Nyní policie prověří všechny podezřelé a všechny skutky,“ uvedla pro novináře mluvčí policie Lenka Holická.

Několik lidí již však policisté zajistili. Jedním z prvních byl teprve 15letý mladík, kterého ochránci zákona zadrželi kvůli výtržnostem. Těch se však měl dopustit už během minulých protestů. Na sídlišti Máj se konalo poklidné shromáždění asi 300 lidí, převážně Romů. Z prostranství před paneláky zmizely kontejnery, z nichž si o posledním víkendu radikálové udělali proti policistům barikády.

Proběhne diskuse s občany

Z náměstí nechtěli policisté demonstranty po poledni pouštět. Ti vykřikovali směrem k radnici hesla jako: Čechy Čechům, Thomo, vylez a podobně. Apelovali tak na primátora Juraje Thomu, aby přišel mezi ně. Ten ale na radnici v tu dobu vůbec nebyl.

Pak se začaly skupinky srocovat a vydaly se na Máj, kde se ale pustily do policistů.

Policejní hlídky zůstanou ve městě a na Máji i přes noc. Zda se situace uklidní, nebo se bude opakovat každý víkend, není jasné.

Město ve spolupráci s policií už dokonce svolalo na úterý do sportovní haly veřejné shromáždění, aby se obyvatelé krajského města vyjádřili s návrhy, jak zlepšit soužití „bílých s Romy“ na sídlišti, kde jsou letité problémy, které nyní vygradovaly.

Radek Kraus

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace