Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobytci, zmlátili i novinářku! Demonstranti o zásahu policie

08.07.2013
Dobytci, zmlátili i novinářku! Demonstranti o zásahu policie

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Dlouhodobé problémy v soužití bílé většiny a Romů na českobudějovickém sídlišti Máj vyvrcholily střetem s policií.

REPORTÁŽ V sobotu navečer se situace u českobudějovického sídliště Máj vyhrotila. Demonstranti začali po těžkooděncích, kteří uzavřeli obě přístupové cesty k sídlišti, házet kameny a láhve. A ti to opětovali dělobuchy a slzným plynem. Pak několik desítek demonstrantů zatkli. Mezi lidmi, kteří sem tam dostali obuškem, byli i nevinní lidé, nebo dokonce novináři.

Policisté proti demonstrantům tvrdě zasáhli a několik v přední linii stojících nekompromisně zpacifikovali a odvedli je stranou. Zbývající zároveň vyzvali, aby se okamžitě rozešli. Dav skandoval před zásahem policistů různá hesla, například „Čechy Čechům!"

Demonstranti dorazili k sídlišti poté, co jim policisté v 17 hodin zablokovali cestu na náměstí Přemysla Otakara II. Ochránci zákona se snažili dav na náměstí rozpustit, protože se jednalo o nepovolenou demonstraci, lidé ale přesto k Máji dostali.

„Chovali se jako dobytci. To, že začali obuškama mlátit, shazovat na zem ty plešatý řvouny, chápu. Ale že několik policajtů přetáhlo po zádech nebo zadku lidi, kteří se tam nachomýtli a nic nedělali, nebo třeba novináře, to je síla,“ řekl pro ParlamentniListy.cz jeden z přihlížejících mužů, který se přišel jen podívat, jak to na sídlišti bude vypadat.

Nebojácná novinářka

„Viděl jsem, jak nějaký těžkooděnec dal obuškem nějaké novinářce. Ta mu ale dala čočku. Prý to neudělal schválně, snažil se jí omlouvat. Ani nevím, jestli jí to nějak bolelo, ale vyjela na něj dost,“ řekl svědek incidentu.

Podle všeho byli policisté kvůli minulému týdnu rozzuřeni a rozhodnutí za každou cenu zabránit krveprolití. Jenže své emoce často prý neudrželi na uzdě. Některé demonstranty začali shazovat na zem a šacovat i tehdy, když nic neudělali: Jen třeba včas nepoodstoupili.

Vyzbrojení demonstrantí - nože, tyče, baseballové pálky

Už dopoledne zastavovali vozidla na příjezdech do města. U některých zabavili zbraně, včetně nožů, baseballových pálek či bombrů.

„Udělali jsme vše proto, abychom zabránili střetu demonstrantů s obyvateli sídliště. A abychom zabránění ničení majetku, zranění a ohrožení zdraví a životů lidí. Nyní policie prověří všechny podezřelé a všechny skutky,“ uvedla pro novináře mluvčí policie Lenka Holická.

Několik lidí již však policisté zajistili. Jedním z prvních byl teprve 15letý mladík, kterého ochránci zákona zadrželi kvůli výtržnostem. Těch se však měl dopustit už během minulých protestů. Na sídlišti Máj se konalo poklidné shromáždění asi 300 lidí, převážně Romů. Z prostranství před paneláky zmizely kontejnery, z nichž si o posledním víkendu radikálové udělali proti policistům barikády.

Proběhne diskuse s občany

Z náměstí nechtěli policisté demonstranty po poledni pouštět. Ti vykřikovali směrem k radnici hesla jako: Čechy Čechům, Thomo, vylez a podobně. Apelovali tak na primátora Juraje Thomu, aby přišel mezi ně. Ten ale na radnici v tu dobu vůbec nebyl.

Pak se začaly skupinky srocovat a vydaly se na Máj, kde se ale pustily do policistů.

Policejní hlídky zůstanou ve městě a na Máji i přes noc. Zda se situace uklidní, nebo se bude opakovat každý víkend, není jasné.

Město ve spolupráci s policií už dokonce svolalo na úterý do sportovní haly veřejné shromáždění, aby se obyvatelé krajského města vyjádřili s návrhy, jak zlepšit soužití „bílých s Romy“ na sídlišti, kde jsou letité problémy, které nyní vygradovaly.

Radek Kraus

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace